Berserk: The Cataclysm

Online Strateji Kart Oyunu - Laar adlı fantastik bir dünyada geçen gelmiş geçmiş en iyi tarayıcı tabanlı stratejik koleksiyon kart oyunu olan Berserk The Cataclysm'de, en iyi taburlar ile zalim ve acımasız rakiplerini yenerek kendi bölgeni korumak ve hayatta kalmak zorundasın.

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

IDC Games tarafından 2013 yılında piyasa sürülen Berserk The Cataclysm, tarayıcı üzerinden oynanan stratejik bir koleksiyon kart oyunudur. Laar adlı fantastik dünyada geçen oyunda amaç gerek düşman kaleleri fethetmek gerekse de kalenizi saldırılara karşı başarılı şekilde savunmak. Saldırılarda ve savunmalarda tabii ki en önemli unsur düşmanınızın kartlarını inceleyip stratejik hamleler ile nokta atışı yaparak en iyi kartları, bir diğer deyişle taburları seçmek. Yüzlerce eşsiz kartın yer aldığı oyunda, her bir kartın kendine has stratejik özellikleri var. Oyuna başlayan her kullanıcı için başlangıç seviyesinde kartlar var ve dilerseniz daha gelişmiş kartlar satın alabiliyorsunuz. Eğer satın almak istemiyorsanız diğer online oyuncuları savaşta yenmek ya da günlük görevleri sırayla yerine getirmek zorundasınız.

Ayrıntılı İnceleme

IDC Games tarafından 2013 yılında piyasa sürülen Berserk The Cataclysm, tarayıcı üzerinden oynanan stratejik bir koleksiyon kart oyunudur. Laar adlı fantastik dünyada geçen oyunda amaç gerek düşman kaleleri fethetmek gerekse de kalenizi saldırılara karşı başarılı şekilde savunmak.

Saldırılarda ve savunmalarda tabii ki en önemli unsur düşmanınızın kartlarını inceleyip stratejik hamleler ile nokta atışı yaparak en iyi kartları, bir diğer deyişle taburları seçmek. Yüzlerce eşsiz kartın yer aldığı oyunda, her bir kartın kendine has stratejik özellikleri var. Oyuna başlayan her kullanıcı için başlangıç seviyesinde kartlar var ve dilerseniz daha gelişmiş kartlar satın alabiliyorsunuz. Eğer satın almak istemiyorsanız diğer online oyuncuları savaşta yenmek ya da günlük görevleri sırayla yerine getirmek zorundasınız.

Gizemli ve ıssız Laar dünyasında geçen oyun ücretsiz olarak oynanıyor ve üye olmak için Facebook, Google ya da Paypal hesabınız üzerinden otomatik kayıt yapabiliyorsunuz. Üye olduktan hemen sonra adım adım ipuçları veriliyor. Hatta o kadar açıklayıcı ipuçları var ki daha önce Berserk oynamamış bir oyuncu bile kısa bir sürede oyunu çözebilir.

Çok oyunculu bir online stratejik kart oyunu olan Berserk'te temel olarak yapmanız gereken şey kalenizi savunmak ve diğer kaleleri ele geçirerek imparatorluğunuzu genişletmek. Eşi benzeri olmayan yüzlerce kartlardan birkaçı ile oyuna başlıyorsunuz. Her bir kart bir tabur anlamına gelmekte ve her taburda da bir kahraman var. Kahramanın yanında ise her biri farklı özelliklere sahip bir sürü yaratık var. Bir kartta yer alan tek kahramanını yaratıklar, ekipman ve arazi kartları ile kombine ederek savaşın seyrini değiştirebiliyorsunuz.

Gamer Dostu Sade Arayüz

Onlarca oyun oynayan gamerların en sevmedikleri şey de birkaç saat geçirecekleri oyunlara zaman harcayarak üyelik formu doldurmaları. Berserk üyelik kaydını oldukça basite indirgemiş. Twitter, Google, Facebook hatta Paypal ile üye olabiliyorsunuz. Paypal ile üye olmanın en büyük avantajı da eğer mağazadan kart vb. ürün almak istiyorsanız, Paypal hesabınız Berserk üyeliğiniz ile direk senkronize olarak güvenli şekilde alışveriş yapmanızı sağlıyor.

Öte yandan, Berserk'in anasayfasındaki "Kule" kısmında "Başarılar", "Ada, "Taburlar", "Portallar", "Laboratuvar", "Savaşlar", "Kart Listesi" ve "Mağaza"ya kolayca ulaşabiliyorsunuz. Her bir kategori zindan görünümündeki üç boyutlu bir tasarım ile kullanıcılara sunulmuş.

Son olarak da kullanıcı dostu bir oyun ve tasarım için hemen hemen her kısımda bilgilerindirici ipucu kutucukları önümüze çıkıyor. Böylelikle oyunu hemen kavrayıp asıl önemli olan stratejik taktiklere yoğunlaşabiliyorsunuz.

Hızlı Oyun Deneyimi

Rastgele online oyuncularla yapılan savaşlar haricinde botlarla da savaşma şansınız oluyor. Bunun haricinde dilerseniz email adresini yazıp davet ederek arkadaşınızla da savaş arenasına gidebilirsiniz. Bu günlük görevler haricinde, sabit görevler de bulunuyor. "Ejderhanın hazinesi", "Zirveler kralı", "Arena, "Koyar görevleri" ve "Turnuvalar"da yer alarak tecrübe puanınızı hızlıca artırabilirsiniz.

Her ne kadar grafik olarak vasat olsa da, oyun hızı olarak Berserk The Cataclysm beklenenin çok üstünde. Bütün tarayıcılarda da fire virmeden hızlı çalışıyor oyun. Şu an için savaş arenası 2D animasyon şeklinde sunuluyor. Savaş arenasına geçilmeden önce elinizdeki taburlardan birini ya da birkaçını hızlıca seçmeniz isteniyor. Seçtikten sonra savaş arenasına dahil oluyorsunuz.

Savaş arenasına dahil olduktan sonra oyun hızını 1'den 5'e kadar ayarlayabiliyor isterseniz de oyunu durdurabiliyorsunuz. Rakip tarafın kartları ile sizin kartlarınız karşı karşıya geliyor. Kartların saldırı gücüne göre kartlar birbirini yok ediyor. Yok olan kartların yerine savaş seviyesinin ilerlemesi ile paralel olarak yeni kartlar geliyor. Örnek vermek gerekirse, kartınızın seviyesi 4 ise oyuna hemen dahil olamıyor. Kart seviyesi 1 olan kartlarla oyuna başlayabiliyor her iki taraf da. Daha sonra ise savaşın ilerleyen zamanlarında yüksek seviyeli kartlar savaş arenasına dahil oluyor. Yan yana toplamda 7 adet kart koyulabiliyor. Buna istinaden rakibiniz de en fazla 7 kart çıkartabiliyor karşınıza. Eğer 1. kartınız rakibinizin 1. kartını saf dışı bırakırsa, rakibin kart alanında boşluk oluşuyor ve hayatta kalan 1. kartınız boşluğa saldırarak rakibinizin liderlik puanını düşürüyor. Liderlik puanı 0'a düşen kişi ise savaşı kaybediyor. Savaşı kazanan kişi ise tecrübe puanı, altın, gümüş, seviye atlama şansı ve ek kart kazanma şansı yakalıyor.

Gelişmiş Kart Özelikleri

Berserk The Cataclysm bir kart bir tabura denk gelmektedir. Yani, bir kartın içinde kahraman, yaratıklar, ekipmanlar bulunur. Kartın her köşesindeki simge bir anlama gelmektedir. Sol  üst, sağ üst, sol alt ve sağ alt olmak üzere kartın üzerinde toplamda dört adet köşe simgesi var.

Sol üst köşedeki rakam değeri kartın seviyesini gösterir. Kart seviyesi diğer rakipleri yenmeniz ve günlük görevleri yerine getirmeniz durumunda giderek artar. Sağ üstteki simge ise kartın ne tip arazilerle uyumlu olduğu anlamına gelir. Bataklık, orman, dağ, bozkır, karanlık ve nötr olmak üzere altı adet değişik simge görebilirsiniz sağ üst kısımda. Sol alt kısımdaki simge kartın kahramanın şimsek saldırısı, büyülü saldırı, fırlatmalı saldırı, atış saldırısı ya da temel saldırı alanında uzmanlaştığını gösterir. Son olarak da sağ alttaki kalp simgesi ise savaşlarda her bir kartın gücünü yani kalan canını gösterir.

Ek olarak tabur, kahraman ve yaratık için kartın üzerindeki belirli kişisel özellikler var. Örnek vermek gerekirse, her kartın üzerinde kahramanın ya da yaratığın kart türü, element, nadirlik, set, saldırı türü ve özel yeteneklerini belirten değişik özellikleri var. Rakiplerinizle gireceğiniz mücadelede, rakibinizin kartlarını incelemeniz daha sonra ise rakibinizin kahramanına, arazi durumuna göre kartlarınızı seçmeniz önerilir.

Kişiselleştirilebilir Stratejik Hamleler

Söylendiği gibi Berserk size yüzlerce hatta binlerce adet her birinin özelliği birbirinden farklı olan kartlar sunuyor. Üstelik bununla da yetinmeyip kartlarınız yani taburunuzu istediğiniz kahramanlar, ekipmanlar ve yaratıklarla donatabiliyorsunuz. "Taburlar" sekmesine tıkladıktan sonra taburlarınızdan düzenlemek istediğinizi seçin ve taburunuzdaki kahraman ve yaratıkları istediğiniz gibi düzenleyin. Binlerce adet kombinasyon ve değişiklik yaparak rakiplerinizi stratejik hamlelerle egale etmek tamamen sizin elinizde.

Dahası, Berserk The Cataclysm'in belki de en güzel kişiselleştirme stratejisi olan kartları kombine etme özelliği ile daha güçlü kahramanlar ve kartlar oluşturabiliyorsunuz. Böylelikle hem saldırgan hem de savunmacı bir tabur elde edebiliyorsunuz. Bu da yine sizin saldırgan mı yoksa defansif bir strateji mi sergilemek istemeniz ile alakalı.

Sonuç

Berserk The Cataclysm her ne kadar düşük 2D grafikleri ile eleştirilse de her gamerın oyunlarda aradıkları özellikler farklıdır. Bu oyun daha çok hem online strateji oyunu oynamak isteyip hem de hızlı bir şekilde ilerlemek isteyen kullanıcılar için harika bir seçenek. Eşi benzeri olmayan yüzlerce kart, tabur ve kahraman seçebilme şansı ve elinizdeki kartlarla binlerce kombinasyon yapabilmek Berserk'in tarayıcı tabanlı koleksiyon kart oyunları arasından kolayca sıyrılıp dikkat çekmesine neden olacağa benziyor. Eğer strateji ve kart oyunları hayranıysanız, oyuncu sayısı giderek artan Berserk The Cataclysm'i oynamanız şiddetle tavsiye edilir.

Berserk: The Cataclysm? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: animasyonlu sanat eserleri
PvP: maçlı ya da düellolu PvE
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: hızlı

Orjinallik
Berserk The Cataclysm'i diğer kart oyunlarından ayıran en büyük özellik yüzlerce farklı kart ve her kartın kendine özel güçleri olması. Üstelik oyundaki kahramanlar ve kartlar her geçen gün yenileniyor.

Beğendiklerimiz...

Benzersiz kahramanlar ve kartlar

Savaş animasyon hızının ayarlanabilmesi

Yeni başlayanlar için bolca ipuçları

...ve beğenmediklerimiz

2D grafikler


Eğlence faktörü
4.0 out of 5
Topluluk
3.0 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. Gamer Dostu Sade Arayüz
  2. Hızlı Oyun Deneyimi
  3. Gelişmiş Kart Özelikleri
  4. Kişiselleştirilebilir Stratejik Hamleler
  5. Sonuç

beğendiklerimiz...

Benzersiz kahramanlar ve kartlar
Savaş animasyon hızının ayarlanabilmesi
Yeni başlayanlar için bolca ipuçları

...ve beğenmediklerimiz

2D grafikler
6,5
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 80 / 100
Süreklilik - 70 / 100
orjinallik - 70 / 100
Topluluk - 60 / 100