Bleach Online

GoGames tarafından yayınlanan Bleach Online, an itibariyle open beta aşamasında olan bir savaş/macera oyunu ve RPG öğeleri barındıyor.

Hemen Oyna

Browser oyunu

Sadece İngilizce oyunlar

Tür:
aksiyon, mmorpg

Senaryo:
fantastik, anime

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Bleach deyince fanatiklerinin aklına ilk olarak gelen tabiki mangası ve animesidir. Anime dünyasını takip edenler bileceklerdir, Bleach gerçekten çok tutulan bir yapım ve artık tarayıcılarımızda! Bakalm oyun bu ayrıcalığın hakkını verebiliyor mu?
Oyun open beta aşamasında ve şunu belirtmek gerekir ki oyun çıktığında değişen şeylerin olması normal olacaktır. Kullanıcı arayüzü başta biraz komplike gelse de sonradan alışılıyor.
Benzer tarayıcı-tabanlı oyunlarda olduğu gibi oyun “Auto Pathing” özelliğiyle karşımıza çıkıyor. Yani haritada yer aramak yerine oyun, karakterinizi kendiliğinden savaşacağı kişiye doğru veya görev alacağı/teslim edeceği kişiye doğru yönlendiriyor.

Ayrıntılı İnceleme

Başlangıç

Öncelikle anime ve manga sevmeyenler ya da takip etmeyenler bile Bleach yapımına saygıyla yaklaşmalılar. Çünkü o evrenlerde önemli bir yere sahiptir. Bunu takip edenlere anlatmaya gerek bile yok zaten.
Tarayıcılarımızda oynayabildiğimiz Bleach Online bize anime karakterleriyle oynama, tehlikeli görevlere atılıp, büyük düşmanlara karşı dövüşme şansını tanıyor. Deneyim kazanıp karakterimizi kişiselleştirebiliyoruz.

Karakterler

Oyun, girer girmez bizden (tabi ki) bir karakter seçimi yapmamız isteniyor. Bu aşamada seçilebilen 3 sınıf bulunmakta ve her biri için kadın versiyonu da mevcut: Ghost Blade, Spirit Blade ve Kido.
Ghost Blade öfkeli bir mizaca sahip ve dövüşçü sınıfı olarak geçiyor. Spirit Blade, küstah bir nişancı olarak karşıımza çıkıyor. Kido ise, karakter olarak mesafeli bir tip ve daha çok büyü kullanımıyla ilgileniyor. Yani aslında sınıflar mekanik olarak diğer MMO’lardan çok da farklı değil ve çok geleneksel.

Ödüller

Oyun mekaniklerine geçmeden önce şunu söyleyelim: Oyunda bir sürü ödül var! Evet, oyuna başladığımız andan itibaren tabiri caizse bir ödül yağmuru başlıyor. Kendiliğinden zaman içinde dolan “Gift Pack” lerimiz var mesela. Oyunda ilerledikçe dolma süresi uzasa da oyuncuyu pozitif etkilemek adına belli aralıklarla ödül veriliyor. Tek yapmanız gereken sürenin dolduğunu farkedip tıklamak. Bir başka tip ödül ise, sizin oyuna geri dönüşünüzle alakalı. İlk hafta boyunca girdiğiniz hergün için ödül alacaksınız. Bazı dövüşlerden sonra 3 kart sunuluyor ve seçtiğimiz karta göre bir ödül sahibi oluyoruz. Bunlar dışında biriktirdiğimiz altınlarımızla da hangi seviyede olduğumuza göre gift pack alabiliyoruz.

Oynanış

Oyun ana mekanikler olarak çok basit aslında. Tek yapmanız gereken görevleri almak ve düşmanlarla karşılaşarak seviye atlamak, gümüş, altın biriktirmek. “Auto Pathing” sayesinde de nereye gitsem diye hiç kafa yormanıza gerek yok çünkü arayüzün sağ tarafında kalan görev kutucuğundaki ilgili göreve tıkladığınızda oyun sizi kendiliğinden gereken yere götürecek. Bunların haricinde yanınızda dolaşan ve dövüşler sırasında size yardım eden “companion” larınız olacak. Kendiniz dışında bir de bu arkadaşlarla ilgilenmeniz gerekiyor. Her bir görevi tamamladığımızda ise, gümüş ve deneyim puanları kazanıyoruz.
Oyunun temel mekaniği “Battle Power” ınızı yükseltmek üzerine kurulu. Her yeni aldığınız eşya, atladığınız seviye, partinize kattığınız yoldaş Battle Power’ınızı artırıyor. Bu sayı ne kadar yüksek olursa düşmanlarınıza karşı o kadar direnç gösteriyorsunuz.
Oyundaki dövüşler benzer türdeki oyunlar gibi sıra-tabanlı oynanıyor ve asıl farkı yanınızda dövüşe soktuğunuz dostlarınız yaratıyor. Güvenli alanlardan dövüş alanına doğru geçtiğimizde müzik de değişiyor ve insanı havaya sokuyor. Her karakter ve parti üyesinin yetenek ağacı var ve oyunda ilerledikçe bunları da ileri doğru yürütüyoruz.

Arayüz ve Grafikler

Daha önce belirttiğimiz gibi kullanıcı arayüzü ilk başta biraz karışık gelse de sonradan alışılıyor. Zaten bazı diğer oyunlarda olmayan, arayüzün belli yerlerini kullanmadığımız zamanlarda saklama opsiyonu da mümkün. Örneğin sağ üstteki bütün butonları istediğimiz zaman kolayca kapatıp açabiliyoruz. Bir diğer güzel özellik ise oyun ortamında: Diğer oyuncuları “Hide Other Players” opsyionuyla kapatabiliyoruz. Bu da kalabalık bir ortamda kendi karakterimize odaklanmamıza olanak sağlıyor.
Oyun, görsel olarak animasyonlaştırılmış manga hissini iyi veriyor ve bu Bleach severler için çok hoş. Zaman zaman problemler görünse de genel olarak detaylı ve ilgi çekici bir dünya yaratılmış ve animasyonlar akıcı.

Eksiler

Oyun genel olarak güzel olsa da bir kaç eksiği var. İlk olarak İngilizce çevirisi bazı noktalarda çuvallıyor. Eksiden çok bir tercih olsa da bu tarz oyun mekanikleri bazı oyuncular için çok güzel olsa da bazı oyuncular için nefret etme noktasında olabiliyor. Bazı Bleach fanatikleri daha iyisini bekliyor olabilirler.

Sonuç

Sonuç olarak, Bleach Online anime dünyasının esintilerini güzel veren bir MMO oyunu. Özellikle bu serinin fanatikleri için gerçekten keşfedilmesi gereken bir yapım. Konu ve ortam seriyi takip etmeyenler için biraz uzak ve karışık aslında ama onlar da bu yapıma Bleach’in hatrına bir şans verebilirler.

Bleach Online? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: animasyonlu sanat eserleri
PvP: grup ya da topluluk PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: hızlı

Orjinallik
Oyunun en büyük orjinalliği “Bleach” gibi bir isime sahip olması

Beğendiklerimiz...

Bleach ismini seviyorsanız denemelisiniz

Otomatik yön bulma özelliği

...ve beğenmediklerimiz

Bleach evrenine hakim olmayan biri için uzak gelebilir

Bu tarz oyun mekanikleri belli bir oyuncu kitlesi tarafından pek sevilmiyor


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
7,7
Denemeye Değer

Review summary

  1. Başlangıç
  2. Karakterler
  3. Ödüller
  4. Oynanış
  5. Arayüz ve Grafikler
  6. Eksiler
  7. Sonuç

beğendiklerimiz...

Bleach ismini seviyorsanız denemelisiniz
Otomatik yön bulma özelliği

...ve beğenmediklerimiz

Bleach evrenine hakim olmayan biri için uzak gelebilir
Bu tarz oyun mekanikleri belli bir oyuncu kitlesi tarafından pek sevilmiyor
7,7
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100