Dark Orbit

Dark Orbit’te uzay gemileri uçuşmaya devam ediyor. BattleStar Galactica Online’ın atası olan bu oyun halen müthiş bir durumda ve milyonlarca kullanıcıya sahip. Ayrıca sonra gelen her zaman iyidir diye bir şey mi var?

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Dark Orbit 80 milyondan fazla kullanıcısıyla içinde Türkçe’nin de olduğu bir çok dil desteğiyle geliyor ve oyuncuları uzayın boşluklarına sürüklüyor.

Tarayıcı tabanlı bir online oyun olan Dark Orbit, ufak bir uzay gemisiyle başlamamızı ve her geçen gün bunu geliştirmemizi sağlıyor. İttifaklar kurarak, düşmanlarımızı yenerek, serüvenimize devam ediyoruz.

Bu sırada gezegenleri ele geçirmeyi de unutmuyoruz.

Trailer

Ayrıntılı İnceleme

Dünya yok, evren var

Gelecek zamanda, bizim bildiğimiz dünyanın artık varolmadığı bir evrendeyiz. Hayat aslında yaşam tarzıyla, intergalaktik gezileriyle artık çok farklı ancak bir şey değişmemiş: İnsanlar hala savaşıyor!
Bu durumda oyuncu olarak bizim yapmamız gereken şey, uzay gemimizi alıp yola koyulmak ve çalıştığımız birim için en iyisini yapmak, kendi ittifakımıza uzayın hakimiyetini sağlamak oluyor.

Koloni güçleri mi, onur ve şöhret mi yoksa teknoloji mi?

Oyuna konfirmasyon e-maili beklemeden hızlıca başlayabiliyoruz. Başlar başlamaz da 3 farklı opsiyon beliriyor: Birincisi “koloni güçlerine katıl” diyor, ikincisi “onur ve şöhret için bize katıl” diyor, üçüncüsü ise, “bilgi sayesinde bizimle ilerle” diyor. İlk opsiyonda hammede toplanmanın öneminden bahsederek, ikincisinde en iyi kalitede silahlarına sahip olduklarını belirterek, üçüncüsünde ise, teknolojide ilerlemenin ve kararlılıkla araştırma yapmanın bu günlerde ne kadar önemli olduğundan bahsederek sizin aklınızı çelmeye çalşılıyor. Bir şekilde hangisine yakın hissediyorsak onu seçip devam ediyoruz.

Bir uzay gemisinin olmazsa olmazı: İyi bir kullanıcı arayüzü!

Başladığımızda, uçsuz bucaksız bir uzay gemisi ve etrafta bulunan uzay istasyonlarını görüyoruz. Bunların haricinde tabi ki ekranın kenarlarında kullanıcı arayüzüne ait butonlar, paneller görüyoruz. Kısaca bahsetmek gerekirse, bu tarz bir kullanıcı arayüzü gerçekten kullanışlı. Neden derseniz, sol üstte bütün panelleri kontrol edebileceğimiz butonlar var. Bu butonların her biri panelleri açıp kapatmaya yarıyor. Yani ne kadar sade bir ekran olması oyuncunun tercihine bırakılmış. Bu panellerde kullanıcı, gemi, harita, görev bilgileri dışında gemi değiştirme, chat, kişiler (ve daha fazlası) gibi opsiyonlar da sunulmuş. Bu durumda herşeye bir bakışta hakim olmak isterseniz, bütün panelleri açıp ekranda istediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz, ya da yok ben lazım oldukça açıp bakarım, oyun ekranımı kapatmasın bu paneller diyorsanız, hepsini kapatıp gerektiğinde açabilirsiniz.

Kaynakları biriktir, gemini iyileştir, düşmanları yen!

Oyunda temel amaç, gerekli kaynakları en verimli şekilde biriktirmek ve bunları uzay gemimizi kuvvetlendirmek için kullanmak. Çünkü ancak böyle yaparak evrendeki panik halini yönetebiliriz. Bu bahsettiğimiz hammaddeyi biriktirmek için ise en güzel yöntem, bize verilen görevleri tamamlamak. Bu görevlerde vurduğumuz uzay gemilerinden de kaynak düşüyor. Bu başlarda iyi bir yöntem gibi gözükse de zamanla sıkan bir yöntem ancak belli bi yerden sonra asıl eğlenceli kısım başlıyor: Diğer oyuncularla savaşmak!
Bu arada, oyunda credit ve urdium olmak üzere 2 türlü para birimi var.
Temel olarak tek yapmamız gereken düşman uzay gemisine tıklamak ve gemimizin ona saldırıyor olmasından emin olmak. Biraz upgrade’den sonra gücümüzü göstermek adına bir kaç çaylak yok edebiliriz!
Diğer shooter’larda olduğu gibi savaşlar gerçek zamanlı oluyor ve her zaman en güçlü olan veya en çok upgrade’i olan kazanır mantığıyla ilerlemiyor. Stratejik yetkinliği olan oyuncular daha güçlü rakiplerini alt edebiliyorlar.

Sonuç

2014 yılı itibariyle tekrar yenilenen Dark Orbit, yeni grafikleriyle, oynanabilirliğiyle oyuncuların karşısına daha taze bir şekilde çıkıyor. Özetle, Dark Orbit kalabalık oyun pazarından kendisini sıyırabilmiş bir oyun. Hem eğlenceli hem de rekabetçi özellikleriyle ve günün her zamanı aktif olan kullanıcılarıyla denenmesi gereken bir yapım.

Dark Orbit? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: grup ya da topluluk herkesin herkese karşı olduğu
Gerçek para dükkanı etkisi: yüksek
Deneyim kazanma oranı: orta

Orjinallik
Oyuncular arasında geçen uzaydaki heyecanlı gerilla savaşları

Beğendiklerimiz...

Grafikler güzel ancak iyileştirilebilir

Oyuncu sayısı yüksek

Oyunun daha yeni elden geçirilmiş olması

Tam ekran oynanabiliyor olması

...ve beğenmediklerimiz

Görevler kendini tekrar edebiliyor


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
8,0
Denemeye Değer

Review summary

  1. Dünya yok, evren var
  2. Koloni güçleri mi, onur ve şöhret mi yoksa teknoloji mi?
  3. Bir uzay gemisinin olmazsa olmazı: İyi bir kullanıcı arayüzü!
  4. Kaynakları biriktir, gemini iyileştir, düşmanları yen!
  5. Sonuç

beğendiklerimiz...

Grafikler güzel ancak iyileştirilebilir
Oyuncu sayısı yüksek
Oyunun daha yeni elden geçirilmiş olması
Tam ekran oynanabiliyor olması

...ve beğenmediklerimiz

Görevler kendini tekrar edebiliyor
8,0
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100