Desert Operations

Başarılı yapımcı Looki, bizi kendi ordumuzu kurup dünyaya meydan okuyabileceğimiz yeni bir militaristik strateji oyununa çağırıyor. Ancak, nispeten daha değişik çünkü modern çağda geçiyor.

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Desert Operations Looki tarafından geliştirilmiş, klasik strateji oyunu mekanikleri sunan, tarayıcı-tabanlı bir oyun.

Oyun, benzerleri arasında en az orjinallik taşıyan yapımlardan birisi.

Oynanabilirlik dışında, grafikler de aynı şekilde çünkü, onlar da Looki’nin diğer yapımlarından kopyalanmış gibi ve oynadıysanız dejavu hissine kapılabiliyorsunuz.

Desert Operations malesef bir oyuncu ikna etmekten biraz uzakta gibi görünüyor ama yine de bir bakalım.

Trailer

Ayrıntılı İnceleme

Wargame 1942’yi hatırlayan var mı?

Tarayıcı-tabanlı bir oyun olan Desert Operations’da üyelik işlemlerimizi tamamladıktan sonra bir üssün yöneticisi olarak başlıyoruz ve amacımız en iyi stratejiyi belirleyerek düşmanlarımızı yok edip, üst sıralarda yer almak. Oyunda savaşarak veya diplomatik yollarla birlik olmak gibi seçeneklerimiz var. Aslında Desert Operations’la ilgili şunu söyleyebiliriz: Wargame 1942’yi biliyorsanız bu oyunu da biliyorsunuz. Sadece oyundaki tarihi temayı değiştirin ve arayüz dahil herşeyin aynı kaldığını düşünün. Wargame 1942’nin başrol oyuncusu, bizi 2. Dünya Savaşı yerine 2020’ye getiriyor doğrusu. Aslında oyun da zaten içinde bulunduğu tarihi zamanı pek önemsemiyor. Siz kendiniz ancak oyunun wiki’sinden okursanız anlıyorsunuz. Bahsedildiği gibi bu oyun, Looki’nin başka bir yapımı olan War Game 1942’nin neredeyse aynısı ve ekstra hiç bir şey getirmiyor gibi görünüyor. Oyunun başında oynayacağımız dünyayı seçtikten sonra yapacağımız şey, daha sonraki bütün işlemlerimizi yapacak olduğumuz Command Center’ımızı yerleştirmek oluyor.

Bekleme süreleri

Oyundaki bekleme sürelerine değinecek olursak, daha oyunun başında oyunun karşısında geçirilen boş zamanlar bile fazla. İlerledikçe tahmin edebileceğiniz gibi daha da artıyor. Başlangıçtaki süreler oyunun ilerlemiş safhalarında olsa bir nebze anlaşabilinir ancak, daha oyunun başında oyuncuyu normalden fazla bekletmesi bazı oyuncuları kaçırabilir.

Stratejiyi belirleyelim

Kaynak ve para topluyoruz, binalarımızı verimli bir şekilde üretiyoruz, çeşitli araştırmalar sayesinde güçlenmeye çalışıyoruz ve ünitelerimizi sağa sola göndererek diğer oyuncuları yenmeye çalışıyoruz. Şunu söylemeliyiz ki, oyunun stratejik bir tarafı yok değil, çok çeşitli şekillerde uygulanabiliyorlar ve ünite çeşitliliği de hiç fena değil. Genel bir strateji olarak önce binalar üzerine odaklanmak mantıklı olabilir. Ancak şunu da biliyoruz ki bir süre sonra bekleme süreleri çok fazla artıyor. Zaten bu tür oyunlar biraz sabır işi. Hemen seviye atlayıp, binaları üretip, araştırmaları yapıp herşeye sahip olamıyoruz. Herşey zamanla yavaş yavaş oluyor. Stratejiyi iyi seçmekte fayda var çünkü bir savaşla herşeyinizi kaybedebileceğiniz gibi tam tersi olasılık da mevcut. İlginç bir şekilde hava durumunun da oyuna etkisi olduğunu görüyoruz. Başlarda çok etkisi olmasa da oyun ilerledikçe, gönderdiğiniz birliklerin ulaşma zamanlarında rol oynadığını fark edeceksiniz. Grafiklerle ilgili söylenebilecek şey ise, pek de etkileyici olmadığı.

Binalar, araçlar

Oyunda gelir sağlamak için ek görevlere başvurabilirsiniz. Bunların sonucunda para ve elmas kazanıyoruz. Elmas en önemli birim aslında. Elmas sayesinde herşeye hızlıca kavuşabiliyoruz.
Yapabileceğimiz binalardan bazıları banka, kışla, üniversite, simülasyon binası, evler, fabrika, maden diye uzuyor. Bir çoğunun zaten adından ne işe yaradığı anlaşılıyor ama kısaca değinmek gerekise, bankada paramızı biriktirebiliyoruz, kışladan asker üretebiliyoruz, üniversitede araştırmalarımızı yapıyoruz, simülasyon binasından araçlarımızı geliştirebiliyoruz, evler inşa ederek para kazanabiliyoruz, fabrikadan araçlar üretebiliyoruz ve madende altın üretebiliyoruz.
Araçlar konusuna gelecek olursak, oyundaki araçlar genel olarak gerçek hayatta da olan araçlar. Yalnız bunları yapabilmek için gerekli araştırmaları tamamlamış olmamız gerekiyor. Bazı araçları üretebilmek bu manada diğerlerinden daha zor olabiliyor. Ayrıca bazı araçlar için elmas harcamamız söz konusu olabiliyor. Herhangi iyi bir strateji oyununda olacağı gibi burda da bazı ünitelerin bazı ünitelere göre avantajları ve dezavantajları var ve stratejimizi bunları da göz önüne alarak belirlememiz gerekiyor.

Sonuç

Bu türde olan oyunlar gibi Desert Operations da biraz sabır işi. Aynı zamanda stratejiyi çok iyi belirlemek gereken bir oyun. Tarayıcınızda oynayacak bir strateji oyunu arıyorsanız, temasının modern zamanlarda geçmesini istiyorsanız ve günümüz teknolojisiyle haşır neşir olmak istiyorsanız, Desert Operations’a –çok fazla beklentiniz olmadan- bir göz atın.

Desert Operations? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: animasyonlu sanat eserleri
PvP: herkesin herkese karşı olduğu grup ya da topluluk
Gerçek para dükkanı etkisi: yüksek
Deneyim kazanma oranı: yavaş

Orjinallik
Oyunun sürekli kendini tekrar eden bir yapısı var ve orjinallikten bahsetmek biraz zor

Beğendiklerimiz...

Çok çeşitli birimler

Wargame 1942’yi sevdiyseniz bu oyunu da sevebilirsiniz

...ve beğenmediklerimiz

Oyunun pek bir ruhu yok gibi

Bekleme süreleri çok uzun


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. Wargame 1942’yi hatırlayan var mı?
  2. Bekleme süreleri
  3. Stratejiyi belirleyelim
  4. Binalar, araçlar
  5. Sonuç

beğendiklerimiz...

Çok çeşitli birimler
Wargame 1942’yi sevdiyseniz bu oyunu da sevebilirsiniz

...ve beğenmediklerimiz

Oyunun pek bir ruhu yok gibi
Bekleme süreleri çok uzun
6,5
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100