Ejder Yolu

Fantezi Tarayıcı MMO - Esprit Games tarafından üretilen Ejder Yolu, tarayıcı tabanlı bir MMO oyunu. Grafiklerin ön plana çıktığı oyunda büyücüler ve savaşçılardan kurulu ekibinizle mücadele ediyorsunuz

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Tarayıcı tabanlı MMO'lar arasında kendine bir yer açmak isteyen Ejder Yolu, oldukça kötü bir şekilde Türkçe'ye çevrilmiş olsa da özellikle grafikleriyle ve bağımlılık yapabilecek oyun mekaniği ile oyunseverlere güzel bir deneyim sunuyor. Savaşa odaklı oyunda karakterlerizi en üst seviyeye yükseltmek, çoğu zaman bir rutine dönebiliyor. Bu yüzden de yer yer AFK modunu kullanmanız gerekebilir.

Muhtemelen Ejder Yolu'nun en kötü yönü çevirisi. Son derece kusurlu bir şekilde Türkçeleştirilen oyunda yazım yanlışlarından tutun da ne dediğini kolay kolay anlayamayacağınız cümleler ile sürekli karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu kadar emek harcanmış bir oyunda çeviriye özen gösterilmemesi oldukça düşündürücü. Ancak kusurlarını göz ardı edebilirseniz, Ejder Yolu'nun sizi saatlerce oyalayabilecek bir oyun olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

➔ Ana hatlar:

  • Tarayıcı Tabanlı Fantezi MMO
  • Güzel Grafikler
  • Çok Fazla Savaş Odaklı
  • Felaket Türkçe Çeviri

Ayrıntılı İnceleme

Çeviri Sorunları Oyuna Zarar Veriyor

Durmadan Savaşmaya Hazır Olun

Tarayıcı tabanlı MMO oynamak isteyenler için genelde oyunun öyküsü ikinci planda kalsa da, ne olursa olsun öyküyü takip etmek bir işkenceye dönüşmemeli. Ne yazık ki kötü ve yanlış çeviri yüzünden, Ejder Yolu'nun dünyasına girmek isteyenlerin hayal kırıklığı yaşamaması imkansız. Oyun, en temel Türkçe dil kurallarının bile yok sayıldığı bir çeviriye sahip. Örneğin ayrı yazılması gereken "de/da"lar, "mi"ler çoğunlukla bitişik yazılmış: "Hmm...insan etide çok lezzetli" / "Dostum iyimisin? Sana doğru geliyorum".

Ayrıca bazı cümleler var ki ne dediklerini anlamak için birkaç defa okumak zorunda kalıyorsunuz. Örneğin, "Mitlerin olduğu bir arazide ve bir sihir zamanı, prenses canavarlarla dolu efsanevi bir derinliğe kaçırıldı. Onu sadece sen kurtarabilirsin!" cümlesiyle oyunun tüm öyküsünü anlamamız bekleniyor. Zaten oyunun öyküsünü bunun gibi kötü çevrilmiş birkaç cümle aracılığıyla anlamaya çalışıyorsunuz, tabii kötü çeviri yüzünden çoktan okumayı bırakmamışsanız eğer! Tarayıcı tabanlı MMO'larda öykü çoğunlukla çok önemli bir yer teşkil etmediği için, Ejder Yolu'nda da ister istemez diyalogları doğru dürüst okumadan geçiyorsunuz. Yine de sırf öykü ikinci planda diye çeviri sorunu es geçilmemeli. Oyundaki çeviri yeni baştan ele alınmalı ve sorunlu yerler düzeltilmeli.

Savaş, Ejder Yolu'nun En Önemli Öğesi

Tanrılar Tanrısı'na Karşı Savaşırken

Öykünün arka planda kaldığı Ejder Yolu'nda kendinizi sürekli bir savaşın içinde buluyorsunuz. Karakterinizi ve ekibinizdeki diğer savaşçıları/büyücüleri güçlendirmek ve seviye atlamak için nerdeyse hiç durmadan bir o savaşa bir bu savaşa giriyorsunuz. Bu savaşlar üst üstte geldiğinde ve rakipleriniz kolay yenebileceğiniz rakiplerse, AFK modunu bile etkin hale getirmekten kaçınmayabiliyorsunuz. Eğer seviye atlamak için bir aceleniz yoksa ve oyunun mağazasından sizi hızlı bir şekilde oyunda ilerletebilecek zümrütler, eşyalar satın almak istemiyorsanız, otomatik pilota takıp AFK moduna geçmek bazen daha doğru bir tercih olabiliyor. Zaten vaktinizin çoğunu yan görevleri bitirmek ve mahzende ya da arenada güç ve seviye kazanmaya çalışmakla geçiriyorsunuz.

Öykünün arka planda kaldığı Ejder Yolu'nda kendinizi sürekli bir savaşın içinde buluyorsunuz.

Kuşkusuz MMO'ları oynayanlar için herhalde en önemli şeylerden biri, karakterlerinizi geliştirmek ve seviye atlamak. Birçok MMO'da olduğu gibi Ejder Yolu da bu özelliğe odaklanıyor ve bir rutine dönse de savaşçılarınızın özelliklerini geliştirmek ve daha iyi savaşabilmelerini sağlamak bir süre sonra yegane amacınız oluyor. Bu etkinliğin ne kadar bağımlılık yaptığını söylememize gerek yok herhalde.

Ancak Ejder Yolu'nun bu bağımlılığı körükleyecek bir ortam sunduğunu söylemek gerçekten zor. Ejder Yolu, bilindik tarayıcı tabanlı MMO'ların dünyasına yeni bir şey eklemiyor. Oyundaki grafikler ve müzik ortalamanın üzerinde olsa da tek başına yeterli değiller. Yine de şunu söylemek gerekir ki oyunu oynamanızı sağlayan da biraz da grafiklerin ve müziklerin ortalamanın üzerinde olması. Yoksa Ejder Yolu gayet sıradan bir MMO'ya dönüşebilirdi.

Ejder Yolu'nun Ötesi

Karakterlerinizin Özelliklerini Yükseltirken

Aslında Ejder Yolu özellikle grafikleri ile oldukça güzel bir dünya yaratmayı başarmış. Ancak hem kötü çeviri hem de tarayıcı tabanlı olması nedeniyle o dünyayı yeterince keşfedemiyoruz. Öykü bu kadar arka planda kalmasaydı ve bu kadar savaş odaklı bir oyun olmasaydı, muhtemelen Ejder Yolu çok daha tatmin edici bir deneyim olabilirdi oyunseverler için.

Yine de bu seviyede bile ve tüm sorunlarına karşın Ejder Yolu kendisini oynatmasını biliyor. En iyi MMO'larda gördüğümüz o bağımlılık yaratan oyun tarzını bir şekilde yaratmayı başarmış. Ancak ne yazık ki daha öteye geçemiyor ve yol bir süre sonra bitiyor. O yolun kalıcılığını da arenalarda PvP oynayarak arttırmaya çalışıyorsunuz. Zaten Ejder Yolu'nun ne kadar kalıcı olacağını da onu oynayan oyuncular belirleyecek.

Çok büyük beklentileriniz yoksa ve birkaç saat da olsa kafamı dağıtmak istiyorum diyorsanız, Ejder Yolu çok yanlış bir tercih olmayacaktır.

Sonuç

Tarayıcı tabanlı MMO'lardan World of Warcraft tarzı bir dünya beklemek kuşkusuz büyük bir hata olur. Ancak gene de yarattıkları dünyanın içinde daha fazla hareket alanı ve daha fazla etkileşim istemekle herhalde çok fazla bir şey istemiş olmayız. Ejder Yolu ne yazık ki bu hareket alanını, bu etkileşimi sağlayamıyor. Özellikle çeviri sorunları da kabul edilemez boyutta.

Eksik yönlerini göz ardı ederseniz eğer, Ejder Yolu'nun oynamaktan zevk alınabilecek bir temele sahip olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Çok büyük beklentileriniz yoksa ve birkaç saat da olsa kafamı dağıtmak istiyorum diyorsanız, Ejder Yolu çok yanlış bir tercih olmayacaktır.

Ejder Yolu? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: animasyonlu sanat eserleri
PvP: grup ya da topluluk maçlı ya da düellolu PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: orta

Orjinallik
Ejder Yolu çok özgün bir oyun değil ama grafikleriyle ön plana çıkıyor

Beğendiklerimiz...

İyi Grafikler

Potansiyeli Olan Oyun Dünyası

...ve beğenmediklerimiz

Felaket Türkçe Çeviri

Tekdüze

Çok Savaş Odaklı

Özgün Bir Şey Ortaya Koymuyor


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. Çeviri Sorunları Oyuna Zarar Veriyor
  2. Savaş, Ejder Yolu'nun En Önemli Öğesi
  3. Ejder Yolu'nun Ötesi
  4. Sonuç

beğendiklerimiz...

İyi Grafikler
Potansiyeli Olan Oyun Dünyası

...ve beğenmediklerimiz

Felaket Türkçe Çeviri
Tekdüze
Çok Savaş Odaklı
Özgün Bir Şey Ortaya Koymuyor
6,5
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100