Forge of Empires

Forge of Empires, Tribal Wars’un da geliştiricisi olan Inno Games’den gelen sıra-tabanlı bir stratejik savaş ve fethetme oyunu. Üstelik görselleri çok güzel ve oynanabilirliği yüksek!

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Bu tarayıcı-tabanlı oyun, bronz çağdan başlayıp endüstri çağına kadar ilerleyebileceğimiz ve ordu kurabileceğimiz bir dünya veriyor. Tarihi kendimize göre şekillendireceğiz ve büyük ve şanlı ordumuzla bütün kıtalara hükmedeceğiz. Forge of Empires yalnızca bir şehir inşa etme oyunu değil, aynı zamanda diğer oyunculara karşı savaştığımız bir oyun. Stratejimizi ve ekonomimizi kurnaz bir şekilde yönetmemiz gerekiyor.
Ücretsiz oyun mantığı burada güzel işliyor ve oyunun oyuncuya sunduğu bütün deneyimleri tamamıyla yaşamak mümkün. Para ödeyerek kazanılan oyunlara benzemiyor ve Inno Games oyundaki dengeyi çok iyi oturtmuş. Satın alınan şeyler bazı süreleri kısaltıyor ancak, gerçek para harcamayan oyunculara karşı çok büyük avantajlar kazandırmıyor bu yüzden de ücretsiz oynamak isteyen oyuncular pek birşey kaçırmıyor.

Ayrıntılı İnceleme

Tutorial

Forge of Empires’ın tutorial’ı ilk oynanışta temel bilgiler haricinde çok birşey anlatmıyor (zaten çoğu oyuncunun kolayca anlayacağı şeyler) ve daha fazlasını anlatmadan sizi oyunun içine bırakıyor. Yani oyuncular bazı şeyleri kendileri anlaması gerekiyor. Tutorial çok açık bir şekilde işlenmiş. Hiç kafa karışlığı yaşamadan oklar eşliğinde oyunla tanıştırılıyorsunuz. Hemen hemen herşeyi açıklayan bi manueli var, bu yüzden de eğer bir sıkıntı yaşayacak olursanız buradan açıp hemen öğrenebiliyorsunuz.

Oynuna genel bakış

Oyun ilerledikçe görüyoruzki, zaman geçtikçe keşfedecek şeyler de artıyor ve aslında sıra tabanlı strateji oyunundan fazlası var. Gerek yetenkler ve teknoloji araştırmaları için gerekse bina inşalarıyla alakalı kaynak yönetimi büyük önem kazanıyor.
Kavminizin lideri olarak göreviniz çevredeki sınırdaşlar ile güvenli ticaret anlaşmaları sağlamak veya topraklarını fethederek kaynaklarına sahip olmak. Diğer imparatorluk oyunları gibi araştırmları tamamlayarak bronz çağdan başlayıp endüstri çağına doğru giden uzun bir yol var.
Oyunda 3 çeşit para birimi var: Para, madalya ve elmas. Para her oyunda standart olan birimken, madalya PvP’lerden ve bazı özel binalardan geliyor. Elmas ise, gerçek parayla alınabilen bir kaynak.
Oyunda bekleme süreleri biraz absürd bir şekilde artıyor. Örneğin bir aktivite tamamlanmak için önce 30 saniye bekletirken bir sonraki aşamada 1 saate çıkıyor. Bu da bir ordu kurmayı çok uzun bir vakte yayıyor.
Bütün çağlardaki binalar gerçekten çok güzel ve detaylı görünüyor. Şehir büyüdükçe, insanların çalıştığı, binalardan duman çıktığı gözlemlenebiliyor. Arka planda çalan müzik ise, çok hoş ve rahatlatıcı. Ancak biraz çeşitlilik yaratılsa daha da hoş olabilirmiş.

PvP

Oyunun güzel yanlarından birisi PvP opsiyonu ve guild olarak diğer guild’lerle savaşa girebiliyor olmamız. Diğer insanların şehirlerini talan edip, yağmalayarak ganimet elde etmek çok zevkli iken aynı zamanda kendi şehrinizi nasıl inşa etmenizi de öğreten aktivite. Dövüş haritasının Risk’e benzemesi bu oyunu bilen ve seven oyuncular için ekstra eğlenceli olabilir. Savaş sırasında oyuncular sıra başına bir ünite ilerletebiliyor ve sonra rakibin hareketini bekliyor. Bu genel sıra-tabanlı oyun mantığından biraz daha farklı çünkü genelde oyunlar bütün üntelerinizi oynatmaya izin verirler. Bu oyun ise, sıra başına sadece bir ünite ilerletme opsiyonu veriyor her oyuncuya. Bu da bazı oyuncular için eğlenceyi ve sürdürülebirliği azaltabiliyor.

Oynaması kolay

Arayüz iyi dizayn edilmiş ve kullanması çok kolay. Araştırma ve inşa seçenekleriyle dolu olsa da çok karışıklaşmıyor. Başlarda binaların yapım süreleri kısa. Bu da oyuncuları başlangıçta aktif tutması yönünden iyi bir düşünce. Gelişmiş binalara geçildikçe inşa süreleri de haliyle uzuyor. Bekleme süreleri oynama sürelerini de kısaltıyor ancak oyuna destek olmak istiyorsanız ve daha hızlı inşa etmek istiyorsanız, biraz para harcayarak oyunu daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Geniş bir dünya

Kıtaların sayısı yeterli derecede fazla ve hangi alanı fethedeceğimize ve kimle pazarlık yapacağımıza dair birçok opsiyonumuz oluyor. Kimi oyuncular için eğlenceli olan kısımlardan birisi, müttefik oluşturmak, belki sonrasında onlara ihanet etmek ve kaynaklarını toplamak olabiliyor. PvP kesinlikle en eğlenceli mod olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynakların önemi

Oyundaki temel amaç, kaynaklara sahip olmak ve yönetmek, veya bunlarla ticaret yaparak şehrinizi daha iyi inşa etmek ve kıtadaki kontrolünüzü artırmak. Kaynakları korumak hayati önem taşıyor çünkü oyun zaten kaynaklar için savaşmak üzerine.

Sonuç

Forge of Empire, strateji oyunlarını sevenler ve şehirlerini yavaşça inşa edecek sabrı ve zamanı olanlar için iyi bir PvP eğlencesi sunuyor. Kıtalarda savaşırken, kaynaklarınızı korurken veya onları elde etmek için savaşırkenki verilen mücadele eğlence olarak geri dönüyor.

Forge of Empires? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: animasyonlu sanat eserleri
PvP: grup ya da topluluk PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: hızlı

Orjinallik
Bu konsept diğer oyunlar tarafından da kullanılıyor ve pek fazla orijinal fikir yok

Beğendiklerimiz...

Eğlenceli ve bağımlılık yaratan aksiyon

Kuşbakışı simülasyon

Kolay kullanılabilir arayüz ve güzel görseller

...ve beğenmediklerimiz

Oyunun yavaş ilerlemesi

Görevleri tamamlamak için çok beklemek gerektiği için oynanabilirlik düşüyor


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
7,5
Denemeye Değer

Review summary

  1. Tutorial
  2. Oynuna genel bakış
  3. PvP
  4. Oynaması kolay
  5. Geniş bir dünya
  6. Kaynakların önemi
  7. Sonuç

beğendiklerimiz...

Eğlenceli ve bağımlılık yaratan aksiyon
Kuşbakışı simülasyon
Kolay kullanılabilir arayüz ve güzel görseller

...ve beğenmediklerimiz

Oyunun yavaş ilerlemesi
Görevleri tamamlamak için çok beklemek gerektiği için oynanabilirlik düşüyor
7,5
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100