Heroes of the Banner

Tower Defence ve RPG bir arada mı? Eğer deneyimlemek istiyorsan, Heroes of the Banner’a ücretsiz olarak üye ol ve bu öğelerin nasıl güzel bir şekilde beraber kullanıldığına tanık ol!

Hemen Oyna

Browser oyunu

Sadece İngilizce oyunlar

Tür:
strateji, savaş, mmorpg

Senaryo:
fantastik

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Tarayıcı tabanlı bir oyun olan Heroes of the Banner aslında bir “tower defence” oyunu. Aynı zamanda RPG öğelerini de barındırıyor ve bir çok özelliği var. Her biri birbirine benzeyen tarayıcı-tabanlı oyunlardan çok farklı deneyimler sunuyor ve oyuncuları oyunda tutmayı başarıyor. Renkli görselleriyle çok şey vaadeden Heroes of the Banners, oyunclara uzun bir oynanış sunuyor.

Ayrıntılı İnceleme

En İyi Tutorial!

Evet, bu oyun kendisini oyuncuya çok akışkan bir şekilde öğretiyor. Bazı diğer oyunlardaki gibi oyuncuyu tonla butonun bulunduğu bir arayüze ve ne yapması gerektiğini bilmediği bir haritaya bırakmıyor ve bir bilinmezin içine sürüklemiyor.

Oyunu oynayarak öğreniyoruz ve nerde ne yapmamız gerektiği ve neden yaptığımız güzel bir şekilde sade bir dille açıklanıyor. Temelleri kavradıktan sonra oyun bize biraz daha özgürlük veriyor ve etrafı kurcalayabiliyoruz. Kurcalayabiliyoruz derken o kadar da değil, oyun bize öğretmediği özelliklerini hala göstermiyor! Bu çok güzel bir özellik çünkü çoğu oyuncu herşeyle birden karşılaşınca ya bunalıyor ya da hepsini öğrenmeye çalışarak zaman kaybediyor.

Yani, temel eğitim bittikten sonra gerekli yerlerde (mesela gerekli seviyelere geldikçe) oyun bu özellikleri tam o sırada anlatıp tekrar çekiliyor. Bu tutorial tekniği alkışı hakediyor.

Kahramanlar, Kuleleri ve Özellikleri!

Oyunda kahramanlar var ve onları bizimle savaşması için taverna adı verilen yerden davet edebiliyoruz. Bu kahramanlar güçlerine göre 1 ile 6 yıldız arasında olabiliyor. Davet etmek üzere her gün 10 adet yeni acemi kahraman (küçük bir ihtimalle 4 yıldızlı bulmak mümkün), 2 adet gelişmiş kahraman (küçük bir ihtimalle 5 yıldızlı bulmak mümkün), her 3 günde bir ise eğer 30. Seviyeye geldiysek ve VIP 3 üyesiysek, 2 adet usta kahraman (küçük bir ihtimalle 6 yıldızlı bulmak mümkün) görebiliyoruz.

Tower defence oyununda kahramanların işi ne derseniz, olay şu: Her bir kahraman aslında bir kuleye sahip ve haritalarda önceden belirlenmiş yerlere dikebilioruz. Her bir kahramanın -belirli altın karşılığında ve kendi genel seviyemizi aşmayacak şekilde- kendi seviyelerine ve -belirli madalyalar karşılığında- kendi özelliklerine seviye atlatabiliyoruz. Kuleler ise, okçu kulesi, bombardıman kulesi, büyü kulesi gibi isimler alabiliyor.

Her bir kahramnın belirli bir sınıfı var kulelerinin özellikleri de bu sınıflara göre şekilleniyor. Sınıflardan bazıları şunlar: Archer, alchemist, mechanic, thundermage, frostmage, druid... Kahramanların kulelerinin de saldırı güçleri, vuruş hızları, menzilleri ve sağlık puanları var.

Ayrıca, kahramanlarımız bize de özel güçler sağlıyorlar. Düşmanlarımız kulvarlardan geçerken ve kulelerimiz onları bombalarken, her bir kulenin bize verdiği güçle biz de üzerlerine, yıldırımlar, buzlar, yangınlar, elektrik patlamaları, taştan kolonlar atabiliyoruz. Bizim de oyunun içinde bu vesileyle etkimiz olması çok güzel düşünülmüş. Yani yalnızca oturup düşmanların koridorlardan geçmesini seyretmek yerine, gerekli zamanlarda gerekli yerlerde müdahele edebiliyoruz.

Bunların haricinde kahramanlarımıza güçlerini artırmak için oyunu oynadıkça kazandığımız veya kendimiz ürettiğimiz malzemeleri verebiliyoruz. Bu eşyaları sonradan geliştirebiliyoruz ve hatta sadece belirli özelliklerine kadar iyileştirme yapabiliyoruz. Eşyaları ayrıca parçalarına ayırma seçeneğimiz de mevcut. Yani anlayacağımız oyunda etraflıca bir inventory sistemi var!

Kaynaklar ve Ödüller

Oyunda bir çok yerden ödül kazanıyoruz: Her gün 10 kez kazanılan küçük ödüller, oyuna sadece giriş yaptığımız için verilen ödüller, her bir savaştan sonra kazanılan ödüller, “achievement” adı altındaki yapması uzun süren ama miktarı de ona göre büyük olan ödüller, PvP yaptıkça kazanılan ödüller, haftasonu olduğu için kazanılan ödüller diye sıralanıyor. Yani oyunda hiçbir zaman aç kalmayacağız.

Oyundaki temel kaynaklar ise şunlar: Deneyim puanı, altın, madalya, gem. Deneyim puanı oynadıkça otomatik kazandığımız puanlar ve bunlar genel seviyemizi belirleyen puanlar. Altınlar, savaş kazandıkça, PvP yaptıkça, veya günlük olarak kazandığımız değerler. Altınları kahramanımızın kendi seviyesini atlatmak için ve malzemelerimizde iyileştirme için kullanıyoruz. Madalyaları, savaşlardan sonra kazanıyoruz ve kahramanımızın özelliklerini güçlendirmek için kullanıyoruz. Gemler ise oyunun en değerli kaynağı ve gerçek parayla satın alınabiliyor.

Oyunda yapabileceğmiz başka bir şey VIP üye olmak. Bu bize ne kazandırıyor? Bu bize VIP olduğumuz anda bir çok ödül kazandırıyor. Bunun haricinde de her gün belirli ödülleri oluyor. VIP olmak için tabiki gerçek para ile sahip olabildiğimiz gem gerekiyor.

Quest

Oyunda quest sisteminin olması çok iyi olmuş çünkü oyuncuları oyunda tutmak için birebir. Günlük questlerin haricinde genel questlerimiz de oluyor.Bunları tamamladıkça hem oyuncu psikolojik olarak iyi hissediyor hem de ödüller kazanıyor.

Oyun türleri

Oyuna uzun süreler tek oyuncu olarak devam etmek mümkün. Değişik haritalar var ve biri bitiilrmeden diğerine geçilemiyor. Her harita farklı topografide olduğundan dolayı öncelikli görevimiz kulelerimizi yerleştirme oluyor. Her haritanın içinde de 10 adet geçilmesi gereken bölge oluyor. Her bölegedeki performasımıza göre 1 ile 3 arası yıldız kazanıyoruz ve ona göre ödülümüz oluyor.

Bu arada oyunun ismindeki “Banner” kelimesini merak ediyorsanız söyleyelim: Banner’lar sayesinde haritalardaki bölgelere girebiliyoruz. Her bölgeye giriş 1 banner ve her saatte bir banner kazanıyoruz. Eğer banner’ınız biterse ve devam etmek istiyorsanız war drum’a ihtiyacınız olacak bizden söylemesi.

Oyunda “Explore” diye geçen bölgede rastgele insanlarla karşılaşıyoruz ve kahramanlarımız birbirleriyle savaşıyor. Oyunun bu kısmının aslında tower defense’le ilgisi yok ama onca emek verdiğiniz kahramanlarınızın da başka kahramanlarla savaşmasını görmek eğlenceli oluyor.

35. in bölgeyi de geçtikten sonra Arena açılıyor ve Arena oyundaki diğer bir PvP ortamı. Burada ise, diğer oyuncularla savaşarak, liderlik sıralamasında üst sıralara geçmeye çalışıyoruz. Tabi ki buradaki eforlarımız da ödüllendiriliyor.

Sonuç

Sonuç olarak Heroes of the Banner, tarayıcısında tower defence oynamak isteyenler için çok güzel bir seçenek. Kahramanlarıyla, RPG öğeleriyle, seviye atlama sistemiyle, oyunun dengeli bir şekilde -ne çok kolaylaşarak ne çok zorlaşarak- ilerlemesiyle takdiri hakeden bir yapım. Ücretsiz bir oyun ve denemeye gerçekten değer.

Heroes of the Banner? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: animasyonlu sanat eserleri
PvP: PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: az
Deneyim kazanma oranı: orta

Orjinallik
Tower defence oyun mekanikleriyle, RPG öğelerini başarıyla birleştirilmesi

Beğendiklerimiz...

Piyasadaki kayda değer tarayıcı-tabanlı tower defence’lerden biri

Oyunun tutorial ve kendini oyuncuyu boğmadan öğretme şekli takdire şayan

Renkli ve eğlenceli grafikler

...ve beğenmediklerimiz

İsimlerin ve bazı karakter çizimlerinin WoW isimlerini ve karakterlerini andırması


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. En İyi Tutorial!
  2. Kahramanlar, Kuleleri ve Özellikleri!
  3. Kaynaklar ve Ödüller
  4. Quest
  5. Oyun türleri
  6. Sonuç

beğendiklerimiz...

Piyasadaki kayda değer tarayıcı-tabanlı tower defence’lerden biri
Oyunun tutorial ve kendini oyuncuyu boğmadan öğretme şekli takdire şayan
Renkli ve eğlenceli grafikler

...ve beğenmediklerimiz

İsimlerin ve bazı karakter çizimlerinin WoW isimlerini ve karakterlerini andırması
6,5
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100