Kings Road 2

Hack’n’slash sevenler toplansın çünkü elimizde başlaması kolay, bırakması zor olan bir tarayıcı tabanlı oyun var!

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Kings Road, Hack’n’slash tarzında grafikleri hiç de fena olmayan bir tarayıcı tabanlı oyun olarak karşımıza çıkıyor. Genel olarak bir hikayeye bağlı lineer bir yapıda düşmanlarımızı keserek ilerlediğimiz bir oyun yapısı var.

Hack’n’slash tarzı diyince aklımıza ilk olarak hangi oyun geliyor: Tabiki hepinizin de tahmin edebileceği üzere Diablo serisi ve genelde bu tarzdaki oyunlar incelenirken bu seriyle karılaştırılma sıkıntısından kurtulamıyor. Biz ise, Kings Road web tabanlı bir oyun olduğundan ötürü detayları incelerken sadece oyun mekanikleri açısından kıyas yapacağız. Peki bakalm bu bahsettiğimiz detaylarda neler var.

Ayrıntılı İnceleme

Kötülük Kol Geziyor

Hikayemiz evvel zaman içinde Alderstone denilen bir yerde başlıyor. Çoğu hikayede olduğu gibi burda da bazı sıkıntılar var. En başta öğrendiğimiz üzere, kral öldürülmüş ve bu topraklarda yaratıklar ve kötülük baş vermiş. Kahraman olarak bizim görevimiz ise, buraya tekrar barışı getirmek ve henüz anlatılmamış, yaşanılmamış bir şanın, başarının sahibi olmak. Eğer başaramazsak, herşeyin yerle bir olacağı uyarısını aldıktan sonra yavaştan oyuna giriş yapıyoruz.

İyileri Kurtar

Tutorial gerçekten güzel ve zaten çok da zor olmayan mekanikleri akıcı bir şekilde öğretiyor. Tutorial’dan sonra ise, oyun yine bize herşeyi vermiyor. Bunun yerine level aldıkça, oyunda zaman geçirdikçe oyunun yeni özellikleri ortaya çıkıyor. Örneğin, her bölümde hikayeye başladığımız yer olan kasabada yer alan ve yanına gidip sıradaki görev aldığımız ya da skill (her level başına bir skill öğrenme ya da öğrenilmiş bir skill’i seviye atlatma şansımız var) öğrendiğimiz amcalar dışındaki NPC’ler (bilgisayar kontrolünde olan bireyler) en başta hemen orada olmuyorlar. Aslında hikayenin bir parçası olarak ilk bölümlerde, kasabada bize yardımcı olacak demirciyi (yeni item lar yaratmak için), şifacıyı (iksirler satın alabilmek için) görev icabı kurtarmamız gerekiyor. En başlarda yaptığımız şeylerden birisi ise sınıfımızı belirlemek ve seçebileceğimiz sınıflar: Archer (okçu), Knight (şövalye) ve Wizard (büyücü). Ne seçtiğiniz aşırı önem taşımıyor çünkü sonradan değiştirebilme opsiyonunuz var.

Haritaya Bak ve Yola Koyul

Biraz daha oyun mekaniklerine girecek olursak, kasabadaki işlerimizi (hikayeyle ilgili konuşmaları dinleme, skill öğrenme, yeni item yaratma vb.) hallettikten sonra artık yola koyulup biraz (!) kötülükle savaşmamız gerekiyor. Başlarken önümüze bir harita geliyor ve bu haritanın renkleri siyah tonlarında ve sınırlarla ayrılmış bölgelerden oluşuyor. Tahmin edilebileceği gibi her bölümde bir bölge temizliyoruz ve temizledikçe bu bölgelerdeki siyahın yerini, yeşillik ve güzellik alıyor. Lineer bir oyun ilerleyişine sahip olduğundan ötürü istediğimiz bölgeyi seçmek yerine hikayeyi takip ederek oyunun bize gösterdiği bölgeye gitmek durumdayız, en azından şimdilik. Neden şimdilik? Çünkü oyunda 3 zorluk derecesi var: Normal, Heroic ve Champion. Hikayeyi bir kez bitirene kadar normal zorluk seviyesinde oynamak durumundayız. Bitiridkten sonra heroic zorluk seviyesi ardından da champion zorluk seviyesi açılıyor. Şimdilik dememizin sebebi ise, haritadaki bölgeleri bir kez açtıktan sonra artık istendiği zaman oynanabilir hale geliyor.

Altınları Topla

Biraz daha detaya girelim. Oyunda bölgelerde ilerlerken düşmanları kestikçe düşmanlardan oyundaki temel kaynak olan altın düşüyor ve çeşitli yerlerde kullanmak üzere biriktiriyoruz. (İlerlerken sağda solda gördüğünüz kırılabilen objelere de vurarak altın düşürebilirsiniz.) Birçoğunuzun bildiği üzere Diablo serisinde de benzer bir mekanik vardı ve düşen altınların dibine kadar gitmek gerekiyordu. Kings Road’da ise karakterimizi mutlaka altının dibine götürmemize gerek kalmıyor, yalnızca faremizin imleciyle altına dokunmak yetiyor böylece, atın toplama konusunda zaman kaybetmeden oyundaki hızı kaybetmeden devam edebiliyoruz. Klasik olarak öldürdüğümüz düşmanlardan altın dışında item da düşüyor. Item ların da seviyeleri var: Fine, Superior, Epic, Legendary. İlk seviyelerde tabiki legendary item lar düşmüyor ve kasabada da yapılamıyor. Daha önce bahsettiğimiz gibi bu seviyeler de oyunda ilerledikçe açılıyor: Superior, normal zorluk derecesini bitirince, Epic heroic zorluk derecesini bitirince, legendary ise champion zorluk dercesini bitirince “craft” edilebiliniyor. Düşmanlardan düşen ve kasabada “craft” edilen item lar dışında görevler sırasında bazı sandıklarla karşılaşıp bunları gem karşılığında açmak da mümkün. Görevlerin sonunda ise, altın ve gem kazanılıyor.

Panoya Bakmayı Unutma

Kings Road ile alakalı bahsedilmeden geçilemeyecek olan başka bir şey ise kasabada ortada duran ilan tahtası yani Event Board. Burada sürekli olarak güncellenen bir takım görevler oluyor ve gold ya da gem yerine buraya özel olan “turquine” e sahip olmak gerekiyor. Bazı görevler veriliyor ve bunları başarmak oyunda normal devam etmekten daha zor oluyor ancak başarılı olursanız da mükafatı ona göre daha büyük oluyor!

Sonuç Olarak

Kings Road, takdiri hak eden bir yapım. Sürekli olarak kendini güncel tutması ve değişik özellikleriyle hack’n’slash türünü sevenlerin vazgeçilmezi olmaya aday. Hem iş yerinde küçük aralıklarla oynanabilen hem de kendinizi kaptırıp saatlerce vakit geçirebileceğiniz bir yapım.

Kings Road 2? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: animasyonlu sanat eserleri
PvP: PvE
Gerçek para dükkanı etkisi: yüksek
Deneyim kazanma oranı: hızlı

Orjinallik
Altın toplama mekaniğinin kolaylaştırılması, aynı karakterle istenilen sınıfa geçilebilmesi ve güncel tutulan Event Board

Beğendiklerimiz...

Event Board Olayı

Göze hoş gözüken grafikler

Yapımcılar oyunu gerçekten ciddiye alıyorlarmış gibi görünüyor: kullanıcı deneyimi anketi bile var

...ve beğenmediklerimiz

Basılı tutarak oyuna devam etmek deneyimli oyuncular için sıkıcı olabilir


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. Kötülük Kol Geziyor
  2. İyileri Kurtar
  3. Haritaya Bak ve Yola Koyul
  4. Altınları Topla
  5. Panoya Bakmayı Unutma
  6. Sonuç Olarak

beğendiklerimiz...

Event Board Olayı
Göze hoş gözüken grafikler
Yapımcılar oyunu gerçekten ciddiye alıyorlarmış gibi görünüyor: kullanıcı deneyimi anketi bile var

...ve beğenmediklerimiz

Basılı tutarak oyuna devam etmek deneyimli oyuncular için sıkıcı olabilir
6,5
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100