Legend Online

Legend Online’ın adını hakkıyla taşıyabilmesi için gerçekten online oyunlar arasında efsanevi olması gerekiyordu.

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Legend Online, Oasis Games tarafından dağıtılan, klasik MMORPG oynanışına dayanan, orta çağ/fantastik türde olan ücretsiz bir tarayıcı-tabanlı oyun.


Oyunda herbirinin farklı avantajları ve eksiklikleri bulunan okçu, büyücü veya savaşçı karakterlerinden birini seçebiliyoruz.


Mini-oyunlarla, keşfedilmeyi bekleyen yeni bölgeleriyle, bir şehir yönetmesiyle, birçok başka yönüyle, oynanış bize çeşitlilik sunuyor. Genel olarak oyun sırasında kendinizi ekranın başında bir şeylerin bitmesini beklerken bulamayacağınız, her anlamıyla tastamam bir MMORPG.

Trailer

Ayrıntılı İnceleme

Tarayıcı-tabanlı oyunların öncüleri genel olarak bir görev yapmak için bir süre bekleme yapısına odaklanmış biçimdeydiler. Bu durum, eğer zamanınızı gerçekten oyuna ayrımak istiyorsanız sıkıntı yaratıyor. Piyasadaki birçok oyun bu tuzağa düşerken, Legend Online buna bir çözüm bulmuş gibi gözüküyor.
Oyunun hikayesi her zaman rastlanacak türden: Kötü niyetli varlıklar tarafından işgal edilen bir dünya ve kahramanın (sen) bu şeytansı varlıkları yeryüzünden silme savaşı.
Tutorial
Oyunun en güzel yanlarından bir tanesi tutorial sırasında kendini gösteriyor: Oyunu öğretmek için yapmanız gereken şeyin dışındaki herşeyi inaktif edilerek ne yapmanız gerektiği kolay bir şekilde anlatılmış oluyor. Bazı oyuncular için bu tarz öğretme şekli biraz can sıkıcı olsa da, oyunun tüm özelliklerini öğretebilmek için verimli bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca, oyunun bütün özelliklerine tutorial tarafından değiniliyor olması (değişik zamanlarda da olsa) şunu da sağlıyor: Opsiyonlarınızı kendiniz araştırmak zorunda kalmıyorsunuz.
Oyunun zorluk seviyesi düzgünce artıyor. Oyunun başları çok kolay ve yeni bir oyuncunun hayal kırıklığı yaşamadan oyuna alışması için birebir. Karakterimizi geliştirdikçe, görevlerin de zorluk dereceleri yükseliyor. Bu da kaynaklarımızı daha iyi yönetmemiz, karakterimizin yeteneklerini daha da güçlendirmemiz ve silahlarımızı daha çok geliştirmemiz için bizi zorluyor.
Oynanış
Oyunun en başlarında, her birinin farklı karakteristiği bulunan (dövüş sırasında farkediliyor) 3 uzmanlık alanından birini seçiyoruz: Okçu, Büyücü, Savaşçı.
Bu oyunun en güçlü yanı oynanışında. Oyunda çok çeşitli görevler var ve bu sayede oyuncu hem meşgul tutuluyor hem de tekrara girmiyor. Tek kişilik oyundaki temel sistemi anlatmak ve dövüş sistemini göstermek amacıyla yapılan kısa bir giriş görevinden hemen sonra, gelişecek olan bir şehirle karşılaşıyoruz. Oyuna devam ettikçe bu şehirde gelişmeye açık olan bir çok bina ve bölge görüyoruz. Bütün bu bölgeler mini-oyunlar halinde yeni görevler sunuyor.
Asker yaratma oyunun başka bir parçası olarak karşımıza çıkıyor ve gelişiminde birkaç şeyi hesaba katmamamız gerekiyor. Değişik asker ünitelerinin farklı ve kendine has özellikleri bulunuyor ve karakterimiz yüksek seviyelere ulaştıkça yenileri açılıyor. Düşmanlarımızı yenme ihtimallerimiz başka şeylerin yanında askerlerimizin savaş sahasında nasıl dizildiğine de bağlı oluyor.
Oyunun tek kişilik kısmında temel düşmanlar haricinde boss lar da bulunuyor ve ilerledikçe deneyim, altın gibi şeyler kazanıyoruz. Diğer karakterler arasında kendimizinkini öne çıkarmak için bunları kullanarak yeni şeyler alabiliyoruz. Oyunun başlarında aktif olan demirci ise, silahlarımızı iyileştirme konusunda bize yardımcı oluyor.
Multiplayer
Aslında bahsettiklerimizin hepsi multiplayer için de geçerli, tek farkı arkadaşlarımızla oynuyor olmamız. Multiplayer versiyonunun bir zayıf noktası var oda, ödüller günde bir kere veriliyor. Günde biden fazla oynasak bile altın ve diğer kaynaklardan toplayamıyoruz. Bunun dışında, günlük event’ler oluyor ve burda çok çok güçlü bir düşman oluyor, öldürenler ise, çok değerli ödüllerin sahibi oluyor.
Komünite
Bu sıralar Legend Online’ın çok popüler olmasının da etkisiyle güçlü bir komünite bulunuyor. Oyunun başlarında bir guild e katılmanız için, veya arkadaşlık için teklif almanız muhtemel. Bir guild’e katılmak bize başarmak için yeni görevler sunuyor. Guild’in diğer bir yanı üyesi olduğumuz guild’e günlük altın bağışlıyor olmamız. Oyuncular arasındaki dayanışma önemi ve büyük bir artı olarak karşımıza çıkıyor.
Cash Shop
Diğer ücretsiz oyunlarda olduğu gibi Legend Online’da da “cash shop” var ve buradan karakterimizi geliştirmek için “diamond” yani elmas alabiliyoruz. Az miktarlada da olsa, görevleri tamamladıkça elmas kazanabiliyoruz. Elmasın en çok kullanıldığı yerler, inşa sürelerini kısaltmak, çiftlikteki ürünleri toplamak ve karakteri güçlendirmek. Genel olarak oyunu oynamak için cash shop şart olmuyor. Bütün oyun içeriği er ya da geç açılıyor. Cash shop’un zayıf noktası ise, ekranda o kadar çok buton var ki kaldırmak isteyeceksiniz ama öyle bi opsiyon bulamayacaksınız!
Sonuç
Burada bahsedemediğimiz daha bir çok özelliği var oyunun. Ancak, temelde önemli olan noktalar görevlerin çeşitliliği, ortamlar, karşılaşılan düşmanlar. Online bir efsanenin varoluşuna mı tanık oluyoruz acaba?

Legend Online? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: grup ya da topluluk maçlı ya da düellolu herkesin herkese karşı olduğu
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: orta

Orjinallik
Elementleriyle sürekli ve değişik bir deneyim sağlayan Legend Online’da dışarda gözüken de fazlası var.

Beğendiklerimiz...

Çok çeşitli oynanış şekilleri

Değişik grafikler ve sesler

Mükkemmel tutorial

...ve beğenmediklerimiz

Karakterlerin kişiselleştirmesi yetersiz

Oyun ekranındaki göz yoran fazlalıkta buton olması

Bazı durumlarda aşırı lag olması


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

beğendiklerimiz...

Çok çeşitli oynanış şekilleri
Değişik grafikler ve sesler
Mükkemmel tutorial

...ve beğenmediklerimiz

Karakterlerin kişiselleştirmesi yetersiz
Oyun ekranındaki göz yoran fazlalıkta buton olması
Bazı durumlarda aşırı lag olması
6,5
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100