MyLands

My Lands, tarayıcı tabanlı bir strateji oyunu olup üyeliği olan oyuncularına My Lands hesaplarını PayPal hesaplarına bağlayarak, oynayarak para kazanma şansı sunuyor! Bunu istemeyen oyuncular için de ücretsiz oynama yolu her zaman açık!

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

My Lands’de öncelikle başkentinizi geliştiriyorsunuz, sonra koloniler kuruyorsunuz, ardından büyük bir ordu kuruyorsunuz ve imparatorluğunuzu refaha doğru götürüyorsunuz. Çok sıradan ve geleneksel geldi değil mi? Ancak bu oyun benzerlerinden farklı!

Oyunu oynayarak ayda birkaç yüz dolar kazanma şansınız var!

Ancak çoğu oyunda olduğu gibi My Lands’in de eksik yanları var. Merak ediyorsanız okumaya devam edin!

Ayrıntılı İnceleme

Irkımızı seçelim

Oyuna başladığımızda daha kullanıcı ismimizi ve e-mail adresimizi vermeden ırkımızı seçiyoruz. Bu ters bir yaklaşım gibi gelse de potansiyel oyuncuyu oyuna başlatmak için güzel bir yöntem.
Seçebileceğimiz 4 ırk var: Bunlar Şövalyeler, Elfler, Kara Elfler ve Demonlar. Şövalye ırkı cesaretli ve altın çıkarma yeteneği gelişmiş bir ırk olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca buğday üretim hızı yüksek ve elfler ile ittifak halindeler. Elfler, ormanlarda yaşadıkları için inşaat malzemelerine ihtiyaç duymuyorlar ve kereste üretme yetenekleri diğer ırklara göre üstün. Kara Elfler, elf ırkının lanetlenmiş olanları olarak karşımıza çıkıyor ve kereste ve demir üretiminde çok iyiler. Kulelere karşı daha direnişli olup eğitimleri daha az zaman alıyor ve demonlarla ittifak içindeler. Son olarak Demonlar ise, acımasız ve soğukkanlılar ayrıca diğer ırklara göre çok hızlı taş çıkarıyorlar ve yine diğer ırklara göre hücum güçleri yüksek.
Yani gördüğümüz üzere her ırkın kendine özgü bazı gelişmiş özellikleri, artıları var. Kendimize yakın olanı seçip kayıt olma kısmına geliyoruz.

Hikaye

Bütün ırkların barış içinde yaşadığı eski zamanlardan çok uzaktayız çünkü zaman içinde güç kaynağı olan “Kara İnci” bulunmuş ve bu bütün güç dengelerini alt üst etmiş. Herkes bu kaynağı kontrol etmek istemiş ve barışın yerini zulüm almış. İmparatorluk parçalanmış ve savaşlar başlamış. Biz de şehrimizin hükümdarı olarak, köylerimizi, kasabalarımızı, şehirlerimizi kurarak, askerlerimizi eğiterek, ittifaklar kurarak imparatorluğumuzun refah ve zenginlik içinde olmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Kaynakları topla, araştırmalarını yap, savaşa hazır ol!

Oyuna başladığımızda ayrı bir tutorial bölümü yok ancak yardımcımız bize neyin ne olduğunu ne amaçla yapıldığını gösteriyor. Benzer oyunlarda olduğu gibi öncelikle belirli bir gelirimiz olması lazım ve bunu kaynak toplayarak sağlıyoruz. Oyunun tarzı Travian’a benziyor.Daha önce belirttiğimiz gibi her ırkın üstün olduğu belli kaynaklar ve bunların üstüne gitmemiz gerekiyor. Oyundaki kaynak sayısı 6 ve bunlar altın, kereste, taş, buğday, demir ve kara inci olarak karşımıza çıkıyor. Kaynaklarımızı üretirken aynı zamanda bilime de önem vermemiz gerekiyor. Çünkü bazı binaların yapımı için belirli araştırmaları yapmış olmamız gerekiyor. Bunların haricinde oyunun bir de militaristik kısım var yani asker üretip savaşmak. Bu tür oyunlardaki bu konudaki dezavantaj ordularınızı gerçek zamanlı olarak yönetemememiz. Yani tek yapmamız gereken aslında saldıracağımız yeri bulmak ve tek klikle saldır butonuna basmak oluyor. Bundan sonrası tamamen matematiklerin savaşı! Bu noktada şunu söylemeliyizki, oyunun ilerleme hızı çok yavaş. İlk başlarda bina yapımları 1’er dakika sürerken ilerleyen kısımlarda saatleri alabiliyor ve bu da sizi oyundan biraz uzaklaştırabiliyor.
Oyunda ilk başladığımız şehir dışına da yayılabilmemiz mümkün. Önce yeni bir yer keşfediyoruz, ardınan kolonicimizi gönderiyoruz.Eğer başka birinin kontrolünde değilse yeni şehrimizin inaşsına başlayabiliyoruz.

Bir hükümdarın arayüzü

Oyun ekranını engellemeyen güzel bir arayüzümüz var. Yukarıda kaynaklarımızı ve nüfusla ilgili bilgileri görebiliyorken, aşağı tarafta genel haritaya bakabiliyoruz, çevremizde kimler varmış görebiliyoruz, bilimle ilgili araştırmalara bakabiliyoruz. Oyunun grafiklerinden bahsedecek olursak, görsel bir şölen beklemeyin. Doğası ve tarzı itibariyle bu tarz oyunlarda grafiklerin önemi pek yoktur çünkü asıl oynanabilirlik görsellerde değildir. Zaten bu türdeki bir oyun için gayet yeterli grafikleri var My Lands’in.

Gerçek Para?

Oyunun en ilginç özelliklerinden biri olan gerçek para mevzusuna geldik. Bu oyunu oynayarak para kazanabiliyorsunuz! Evet yanlış duymadınız, gerçek para kazanabiliyorsunuz. Yalnız bunun için oyuna üye olmanız gerekiyor. Eğer üye olmayıp sonradan PayPal hesabımı bağlayayım derseniz malesef olmuyor. Eğer para kazanmaya kararlıysanız en baştan oyuna üye olmanız gerekiyor. Oyundaki bir kaynak olan “Kara İnci” biriktirip bunu sonradan gerçek paraya dönüştürebiliyorsunuz.

Sonuç

Sonuç olarak, 2011’de en başarılı tarayıcı tabanlı oyun seçilen My Lands, denemeye değer bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Bina üretimi, araştırma yapmak gibi şeyler gerçek zamanlı olmasa da, hem bu türdeki strateji oyunlarını sevip hem de para kazanmak isteyenler için birebir!

MyLands? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: animasyonlu sanat eserleri
PvP: grup ya da topluluk PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: az
Deneyim kazanma oranı: hızlı

Orjinallik
Oyunun en orjinal kısmı gerçek para kazanma olanağı

Beğendiklerimiz...

Gerçek para kazanma şansı

Düzgün grafikler

Yenilikçi

...ve beğenmediklerimiz

Ses olmaması

Oyunun çok yavaş ilerlemesi


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. Irkımızı seçelim
  2. Hikaye
  3. Kaynakları topla, araştırmalarını yap, savaşa hazır ol!
  4. Bir hükümdarın arayüzü
  5. Gerçek Para?
  6. Sonuç

beğendiklerimiz...

Gerçek para kazanma şansı
Düzgün grafikler
Yenilikçi

...ve beğenmediklerimiz

Ses olmaması
Oyunun çok yavaş ilerlemesi
6,5
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100