Ogame

Tarayıcı-tabanlı oyunların yeni yeni ün kazandığı sıralarda geliştirilen ve öncülerden olan Ogame, yalnızca metin ve resim tabanlı olmasına rağmen milyonlarca kişinin ilgiyle oynadığı bir yapım.

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Geçmişi 10 yıldan fazla olan köklü bir oyun Ogame ve hiçbir animasyona veya üç boyutlu görsele sahip olmamasına rağmen geniş bir oyuncu kitlesine sahip.

Konusu uzayda geçen ve oyuncuların (öncelikle) ana gezegenelerindeki ham maddeleri toplayarak ardından güçlü bir filo oluşturarak uzaya hükmetmeye çalışması üzerine kurulu. Oyuncuların filolarını ve savunmalarını oluştururken aynı zamanda bilimsel araştırmalar yaparak, yeni binalar inşa ederek güçlenmesi gerekiyor.

Ayrıntılı İnceleme

Eğitim şart

Oyuna girer girmez hemen eğitime başlıyoruz. Bu tutorial bölümü opsiyonel olsa bile kesinlikle göz atılması gereken bir bölüm çünkü oyunun temel işleyişini güzel öğretiyor ve neyi neden yapmamız gerektiğine de değiniyor. Burada bize bazı görevler veriliyor ve bunları tamamladıkça da bazı ödüller sunuluyor. Bu ödüller de bize oyuna başlarken iyi bir ilk hız veriyor. Görevler sırasıyla yapılmak zorunda değil ancak öyle yapılsa daha iyi oluyor çünkü bazı görevlerin önkoşulu bir önceki görev olabiliyor. Bu bölümle ilgili başka güzel olan bir özellik ise, yapacağınız şeyi hangi menüye girip nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız, görevlerin altında bulunan “Çözüm Önerileri” başlığını kullanabiliyoruz. Eğitimde genel olarak; temel kaynak, gezegen savunması, gezegen kaynakları, ilk gemi, bilgi ağları, tüccar, filo hareketleri, derin uzay, imparatorluğu genişletme, enkaz alanı ve benzeri gibi oyun mekanikleri hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

Kaynakları topla

Eğitime girdikten sonra ve oyunla ilgili temel bilgilere sahip olduktan sonra biraz daha detaylara bakabiliriz. Öncelikle ne yaparsak yapalım, en önemli şeylerden birisi: hammadde biriktirmek. Hammedeler metal, kristal ve deuterium olarak 3’e ayrılıyor. Bunların haricinde karanlık madde diye bir kaynak da var ve bu aslında gerçek parayla satın alınabilen ve bazı olaylarda kritik rol oynayan bir kaynak. Önemli derken, örnek olarak bazı özel içeriğe erişmek için veya hızlandırıcı olarak kullanılabiliniyor. Enerji ise dikkat etmemiz başka bir etken. Binalarımızı ürettikçe ve upgrade ettikçe harcadıkları enerji de artıyor. Bu durumda da bize enerji üretmek düşüyor. Bunun içinse uygulayabileceğimiz çeşitli opsiyonlar mevcut.

Etrafı keşfet ve gözle

Gerekli şartları sağladığımızda (gerek araştırma gerekse bina olarak), tersanemize geçip filomuzu oluşturabiliriz. Eğitim kısmında bize önerilen öncelikle bir casus sondası oluşturmak. Bunun önemi ise, bir gezegene ya da başka bir oyuncuya direk olarak sadırı yapmak yerine, bir casus sondası göndererek orayla ilgili bilgi edinebiliyoruz. Örneğin, savunması çok kuvvetli bir yere bilgi sahip olmadan filomuzu gönderip dağılmış olduğunun raporunu okumak istemeyiz. Ya da, filoyu göndermeden önce ne kadar kaynak oldugunu ve göndermemize degip degmeyeceğini ölçmek isteriz. Casus sondasından sonra ise, sırasıyla hafif avcı ve ağır avcı inşa etmemiz gerekiyor. Bunlar ise, her filoda görülebilecek en temel bileşenler. Bunlar haricinde, kruvazör, komuta gemisi, firkateyn, bombardıman gemisi, muhrip ve ölüm yıldızı gibi opsiyonlarımız da mevcut fakat, soldan sağa doğru gittikçe yapım süreleri, fiyatları ve tabiiki güçleri de artıyor. Örneğin ölüm yıldızı denilen ütopik bir filo bileşenini yapmak 5 haftayı geçebiliyor. Bunları yapabilmek için sadece yeterli kaynağınızın bulunması da yetmiyor, çünkü filo bileşenleri gibi oyunda kaynak harcadığınız yaklaşık herşeyin teknoloji ağacı bulunuyor. Örnek olarak, ağır avcı yapmaya başlamak için, robot fabrikası, uzay tersansesi, uzay gemisi zırhlandırması, bilimsel araştırma laboratuvarı, enerji tekniği ve impuls motortakımı araştırmalarını halihazırda yapmış olmanız gerekiyor.

İttifakını seç, yalnız kalma

Eğitim bölümündeki görevlerimizden bir tanesi de en az 3 üyelik bir ittifaka üye olmak. Neden bir ittifaka üye olalım? Birincisi, bir ittifaka sahip olduğunuz zaman beraber hareket edebiliyorsunuz ve bu size ekstra koruma sağlıyor. İttifakı olan oyunculara saldırmak da biraz daha yürek istiyor çünkü bir kişiye saldırdıktan sonra birden o ittifaktaki bir çok kişiden saldırı yiyebiliyorsunuz. Aynı şekilde ittifak halinde saldırarak büyük miktarda hammadde de elde edebiliyorsunuz. İttifakın bir diğer artısı ise, sosyalleşmek. Oyun içinde ittifak düzeyinde başlayıp gerçek hayatta arkadaş olan insanlar bile var!

Uzaya hükmet!

Ogame, başına oturup saatlerce vakit harcayacağınız bir oyun olmasa da, kendi türünde öncülerden olan, kullanışlı arayüzüyle, stratejik kararlar verebileceğiniz, ittifaklara katılıp ya da bizzat kendiniz kurup sosyalleşerek oynayabileceğiniz bir oyun.

Ready to enter the world of Ogame? Click here to play now!

Grafikler: düz metin ve resimli
PvP: grup ya da topluluk PvP herkesin herkese karşı olduğu
Gerçek para dükkanı etkisi: az
Deneyim kazanma oranı: yavaş

Orjinallik
Intergalaktik konseptiyle ve tarayıcı-tabanlı oyunların çıkışı sırasında kendisine piyasada yer bulmasıyla geniş kullanıcı kitlesine sahip bir oyun.

Beğendiklerimiz...

Gelecek konsepti

galaktik savaşlar ve uzay

Yenilenen içerik ve karmaşık yapı

...ve beğenmediklerimiz

Eski oyuncuların değişen sistemler karşısındaki olumsuz tepkileri

Para ödeyenlerin

ödemeyenlerin beklemesi gereken zamanı azaltması ya da sıfırlatması


Fun factor
3.5 out of 5
Community
3.5 out of 5
Grafikler
3.0 out of 5
8,2
Olağanüstü

Review summary

  1. Eğitim şart
  2. Kaynakları topla
  3. Etrafı keşfet ve gözle
  4. İttifakını seç, yalnız kalma
  5. Uzaya hükmet!

beğendiklerimiz...

Gelecek konsepti
galaktik savaşlar ve uzay
Yenilenen içerik ve karmaşık yapı

...ve beğenmediklerimiz

Eski oyuncuların değişen sistemler karşısındaki olumsuz tepkileri
Para ödeyenlerin
ödemeyenlerin beklemesi gereken zamanı azaltması ya da sıfırlatması
8,2
Grafikler - 60 / 100
Fun factor - 70 / 100
Longevity - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Community - 70 / 100

I like this game, I want to
Hemen oyna