Pirates: Tides of Fortune

Korsan Temalı Tarayıcı Temelli Strateji Oyunu - Bu sefer Plarium bizi korsanlarla, gizli hazinelerle, kalyon ve romla dolu bir hayal dünyasına götürüyor. Denizlerin en korkulan avcısı olacak mısın?

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Pirates – Tides of Fortune, Plarium Games tarafından piyasaya sürülen karmaşık ve hoş bir tarayıcı oyunu. Oyunda kendi yerleşim yerinizin (operasyonların merkezi) komutanısınız ve amacınız da genişlemek, fethetmek ve diğer oyuncular ile topluluk oluşturmak.
Tides of Fortune, oynanış açısından size bir sürü yaklaşım sunuyor: ekonomik, defansif ve ofansif. Oyunun ilk birkaç düzeyinde kendinizi korumanız için size yeterince şans veriliyor, böylece hemen en başta oyuncular tarafından saldırıya uğramak ve yağmalanmak gibi dertlerle uğraşmıyorsunuz.

➔ Ana hatlar:

 • Klasik tarayıcı temelli strateji oyunu.
 • Kaynakları kullanın (ya da onları çalın), bir korsan ordusu kurun ve donanmanızı oluşturun.
 • Daha fazla kaynak ve birlik kazanmak için günlük görevleri tamamlayın.
 • Komik, eğlenceli, birçok dilde seslendirme (ayrıca korsan dili de var!).
 • Çok takdir toplayan nükteli yaklaşım.

Trailer

Ayrıntılı İnceleme

Oyuna başladığım anda, İskoç aksanı olduğunu düşündüğüm bir konuşma ile muhteşem bir hanımefendi tarafından karşılandım. Ancak çok fazla süre geçmeden öğreneceğim üzere aslında Korsan dilinde konuşuyormuş, en başta aptal bir şekilde fark edememişim! Bu "öğretici hanımefendi" tamamıyla seslendirilmiş ve size oyun boyunca eşlik ediyor ki kendi başınıza denize açılmadan önce neleri yapmanız gerektiğinizi ondan öğrenebiliyorsunuz. Pirates: Tides of Fortune'da yer alan yazılı diller de Korsan dilinde, ancak anlamakta zorluk çekerseniz istediğiniz zaman bu dili değiştirebilirsiniz.

Oynanış

Oyuna küçük bir ada üzerinde başlıyorsunuz ve bu adada size daha sonra geliştirebileceğiniz küçük bir toprak veriliyor. Oyundaki öğretici bilgiler ve günlük görevler, size temel yapıları nasıl kurmanız gerektiğini ve onları nasıl geliştirebileceğinizi gösterecektir. Oyunun başında kaynaklara çok bağımlı değilsiniz, ancak toprağınızı genişlettikçe gerekli zaman da artıyor. Bu gereken zamanı, oyunda kullanılan para birimi olan yakutlarla kısaltabiliyorsunuz. Yerleşim yerinizi geliştirdikçe, geliştireceğiniz yapıların fiyatı da artıyor ve kaynaklarınızı bu yapılar için harcıyorsunuz, ama başta görev ödülleriniz kaynaklarınızı koruyor ve öyle bir noktaya geliyorsunuz ki onları istediğiniz hızda harcayamıyorsunuz.

Dövüş

Dövüş sistemi grafiksel açıdan sizi meşgul etmiyor; sistem, daha çok tıklama ve bekleme etrafında işliyor. Eğer başka bir yerleşim alanına saldıracaksanız, donanmanızın gelmesini bekliyorsunuz ve donanma döndüğünde ödülleri elde ediyorsunuz (kaynaklar, saldırı derecesi, prestij puanları ve daha fazlası).

Saldırırken sadece ofansif birlikleri seçmeniz tavsiye edilir. Donanmanızın defansif birliklerini ise saldırı altındayken kullanmanız daha mantıklı olur.

Herhangi bir oyuncuya saldırabilirsiniz, ancak sizden daha yüksek bir seviyede olan oyunculara saldırmaktan kaçının, zira kötü bir şekilde yenilebilirsiniz. Başarılı akınlar size önemli derecede kaynak kazandırır ama akınlarınız sırasında saldırılara açık olduğunuzu da unutmayın. Kendinizi savunabilmeniz için duvarlar kurmalısınız ve defansınızı zaman içinde geliştirmeniz, güçlendirmeniz lazım.

İşte bu yüzden oyun belli bir karmaşık yapıya sahip, zira yerleşim yerinizin her bir özelliğini aynı anda kusursuz hale getiremiyorsunuz, bu durum da eleştirel düşünce ve iyi planlamayı gerektiriyor.

Grafikler

Tides of Fortune tarayıcı tabanlı bir 2D strateji oyunu ve dolayısıyla grafikler oyunda ana unsur değil. Görüntünüzü yakınlaştırdıkça yapılarda ve birliklerde belirli oranda iyi grafikle karşılaşabiliyorsunuz ancak çığır açacak düzeyde grafikler beklemeyin. Eğer yeteri kadar tarayıcı tabanlı strateji oyunu oynamışsanız, diğer oyunlarla karşılaştırıldığında oyunun grafikleri kabul edilebilir bir seviyede – birçok durumda ne daha iyi ne de daha kötü.

Oyuncu Etkileşimleri

Oyun diğer oyuncularla etkileşime girmenizi ve topluluklara katılmanızı teşvik ediyor. Diğer oyuncular ile kaynak ticareti yapabilir, korsan arkadaşlarınız saldırı altında kaldığında onlara takviye güç gönderebilirsiniz.

Kardeşlik toplulukları oyunun "lonca" sistemini oluşturuyor ve bu topluluklardan birine katılmanızın birçok faydası bulunuyor. Arkadaşlıklar oluşturabilirsiniz, ancak aynı zamanda diğer topluluklara savaş da açabilirsiniz ve elde ettiklerinizi de paylaşabilirsiniz.

Oyunu sevdiyseniz, arkadaşlarınızı da oyuna katılmaları için davet edebilirsiniz ve arkadaşlarınız belli bir seviyeye ulaştığında da yakut kazanabilirsiniz.

Nakit Dükkânı

Bu türün her oyununda olduğu gibi, oyunun her bölümünde gerçek para kullanılabiliyor. Farklı özellikte mürettebat ve her türlü kaynağı satın alabileceğiniz gibi kaynak üretme hızınızı da artırabilirsiniz. Ayrıca teknolojik gelişmeleri hızlandırmak için eskizler de satın alabilirsiniz. Estetik açından yerleşim biriminizin yüzünü değiştirecek kaplamalar da satın alınabiliniyor.

Özetle nakit dükkânının oyunun üzerinde önemli bir etkisi var, ancak diğer oyuncuların erişemeyeceği materyaller satın alamıyorsunuz, sadece zaman satın alıyorsunuz. Oyunu sadece vakit geçirmek için oynuyorsanız ve oyundaki dünyanızı uzun bir süreye yayılacak şekilde geliştirmeyecekseniz, yakut olmadan da yaşayabilirsiniz.

Sonuç

Pirates – Tides of Fortune, gelişimi ödüllendiren ve oyuncuyu içine çeken bir strateji oyunu olmasının yanında diğer oyuncularla etkileşime geçmeyi teşvik eden ve bu sayede de heyecanı artıran bir yapıya sahip. Eğer korsan temalı oyunlar ilginizi çekiyorsa oyundaki seslendirmeler ve karakterler sizi yeterince içine çekecektir.

Oyunun temel özelliklerini öğrenmek için birkaç saatinizi harcamanız gerekebilir, ancak ne kadar çok oynarsanız, oyun da o kadar çok sizi içine çekiyor. Strateji oyunlarını harika yapan birçok unsuru içinde barındırması sayesinde saatlerce oynayabileceğiniz bir oyunun potansiyeline sahip.

Pirates: Tides of Fortune? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: animasyonlu sanat eserleri
PvP: PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: yüksek
Deneyim kazanma oranı: orta

Beğendiklerimiz...

Detaylı seslendirmeler

Oyuncu etkileşimleri

Kapsamlı üst kurabilme

...ve beğenmediklerimiz

Nakit dükkânı etkileşimi

Katı dövüş sistemi


Eğlence faktörü
4.0 out of 5
Topluluk
4.0 out of 5
Grafikler
4.0 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

 1. Oynanış
 2. Dövüş
 3. Grafikler
 4. Oyuncu Etkileşimleri
 5. Nakit Dükkânı
 6. Sonuç

beğendiklerimiz...

Detaylı seslendirmeler
Oyuncu etkileşimleri
Kapsamlı üst kurabilme

...ve beğenmediklerimiz

Nakit dükkânı etkileşimi
Katı dövüş sistemi
6,5
Grafikler - 80 / 100
Eğlence faktörü - 80 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 60 / 100
Topluluk - 80 / 100