Redwater Hills

Redwater Hills, oyuncuların zombiler tarafından istila edilmiş bir dünyada hayatta kalmış olan insanların (Survivor’lar) lideri olarak başa geçerek, hem zombilerle hem de diğer Survivor’larla (gerçek oyuncularla) mücadele etmesine olanak sağlıyor.

Hemen Oyna

Browser oyunu

Sadece İngilizce oyunlar

Tür:
simulasyon, strateji, savaş

Senaryo:
fantastik, bilimkurgu

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Redwater Hills, tarayıcı-tabanlı bir aksiyon simülasyon oyunu. Oyunda genel olarak kendi bölgemizi geliştirerek, çevremizdeki oyunculara karşı üstünlük sağlamaya ve zombilere karşı direnmeye çalışıyoruz.
Clash of the Titans’a benzeyen bu oyunun farklılıkları elbetteki var. Ordu kurma sistemi yerine Survivor, yani zombi istilasından kurtulan ve hayatta kalan, kahramanlarımız bulunuyor ve savaşlarımızı bu arkadaşlarla yapıyor, seviye atladıkça hikayelerine tanık oluyor, ekipmalar sağlıyarak güçlenmelerini sağlıyor, büyüyor ve gelişiyoruz.

Ayrıntılı İnceleme

Başlangıç ve Tutorial

Oyuna hızlıca kaydolabiliyoruz. Tek yapmamız gereken mail adresimizi ve parolamızı belirleyip maceraya atılmak. Başlamadan önce bir de “Survivor Camp” ismimizi belirliyoruz. Ardından sadece diğer binaları geliştirmeye yarayan ve asıl merkezdeki binamız olan genel merkez binası (headquarters), alet-edevat üreteceğimiz bir atölye (workshop) ve et üretimi yapacağımız çiftliğimizi (farm) görüyoruz ve baş belası gibi görünen bir tip bize oyunla ilgili ipuçları veriyor, bir nevi tutorial yani. Tutorial sırasında da geliştiriciler ellerini korkak alıştırmamışlar ve verilen görevleri yaptıkça hem oyunu öğreniyoruz hem de bolca hediye kazanıyoruz. Tutorial sırasında verilen görevleri “Hurry” butonuna tıklayarak hızlıca geçme opsiyonunuz var ancak hem oyunu öğrenmek hem de altınlarınızı erkenden harcamamak adına pek tavsiye etmiyoruz. Eğer tutorial sırasında göreviniz altın harcamanızı istiyorsa gönül rahatlığıyla harcayabilirsiniz çünkü oyun sonucunda sizi daha fazlasıyla ödüllendiriyor.

Benzer mi?

Oyun, daha önce bahsedildiği gibi tarz olarak Clash of the Titans mantığında bir oyun. Benzeri yapıda piyasada aslında bir sürü oyun var ancak, Redwater Hills benzerlerine göre daha sade bir yapıda ve anlaması ve oyuna başlaması çok kolay. Buna dezavantaj olarak da bazı oyuncular için oyundan çabuk sıkılma gibi bir etken olabiliyor. Burda bir ordu kurmak yerine Survivor dediğimiz kahramanlarımız var ve bu kahramanlarımızın arka planda kendi öyküleri de var. Bu Survivor’lar seviye atladıkça hikayeleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor (bu inceleme sırasında henüz yazılmamış hikayeler vardı) ve bu tarz bir RPG öğesi kullanılması oyunu için bir artı.

Binalar ve Kaynaklar

Oyunda 3 temel kaynak var: Altın, alet-edevat ve et. Aletlerimizi atölyelerimizde (workshop), etlerimizi ise çiftlerimizde (farm) üretiyoruz. Altın ise, oyun başında belli bir miktar veriliyor, belirli görevlerden kazanılıyor ama eninde sonunda tükeniyor. Altın kazanmanın en basit yolu tabi ki gerçek parayla satın almak. Altını ise, benzer oyunlardaki gibi binaların hızlı bitmesi için ve genel olarak oyunda çok hızlı ilerlemek için kullanabiliyoruz.
Binalarımızın en temeli genel merkez binası (headquarters) ve bunu geliştirmemiz diğer binalarımızı geliştirmede kritik rol oynuyor. Karavan Parkı (trailer park) ise Survivor’larımızın kaldığı yerler. Üretim binalarımız daha önce bahsedildiği gibi atölye ve çiftlik. Burada ürettiğimiz kaynakları saklamak için ayrı binalara ihtiyacımız var ve bunlar da ambar (silo) ve depo (warehouse) olarak karşımıza çıkıyor. Kalan yapılar ise defansif yapılar: Sığınak (bunker), Duvar (wall) ve Tank Kulesi (tank turret). Binalarımız geliştirebiliyoruz ve bunun sayesinde, genel olarak binaların sağlık puanları artıyor. Bunun dışında kaynak üreten binaların hem sağlık puanları artıyor hem de üretim hızları ve depo kapasiteleri artıyor. Düşmana zarar veren binaların ise her seviyede vuruş güçleri artıyor.

Hayatta Kalanlar

Birkaç Survivor’ımız tutorial sırasında zaten bize halihazırda veriliyor. Bundan sonra ise menu altından yeni Survivor’ları takımımıza katmak bize düşüyor. Toplamda 24 tane kendine has özellikleri olan bu arkadaşları altın, et ya da aletler kaşılığında alabiliyoruz. Bu kahramanlarımızı temel olarak 2 türlü kullanabiliyoruz: Defansif ya da ofansif olarak. Defansif olarak atadığımız kahramanlarımızı kendi bölgemizde devriye olarak dikebiliyoruz. Böylece haberimiz olmadan gelecek saldırılarda otomatik olarak bölgemizi savunuyorlar. Ofansif olarak atadığımız arkadaşlar ise, bir yere saldırdığımız zaman konuşlandırmak için hazır kıta bekliyor olacaklar. Bir diğer konu ise ekipman. Takımımızda bulunan Survivor’larımıza ekipman giydirebiliyoruz. Peki ekipmanları nerden temin ediyoruz?

Ekipmanlar

Bazı ekipmanları kolayca altın karşılığında direk olarak satın alabiliyorken, çoğunluğunu kendimiz craft etmemiz gerekiyor. Bunları craft edebilmek için de belirli malzemelere ihtiyaç duyuyoruz. Bu malzemeleri nasıl elde ediyoruz? Tabi ki savaşarak!

Çarpışma

Saldıracağımız bölgelere arayüzde sağ altta bulunan haritadan ulaşabiliyoruz. Saldırı sırasında -benzer oyunlarda olduğu gibi- ekibimizi kontrol edemiyoruz. Saldıracağımız arazinin çevresine ilk konuşlandırmayı biz yaptıktan sonra kontrol bizden çıkıyor. Yani burada asıl önem kazanan ve stratejik olan nokta, defansın yerleşkesine bakarak kahramanlarımızı en az zarar görerek ilerleyebilecekleri noktalara yerleştirmek. Saldırıların sonucunda ganimetler kazanıyoruz ve eğer saldırımız gerçek bir oyuncuya ise bu ganimetler daha kazançlı oluyor.
Çevrede zombi istilasına uğramış kaynak üretimini artıran binalar da var ve gerçek oyuncularla savaşmak dışında bunlara da hakim olmaya çalışıyoruz. Ancak buralara savunma kuramamamız biraz eksi gibi duruyor. Kurabiliyor olsaydık oyun daha çekişmeli bir hal alabilirdi ancak oyunun işleyişi açısından geliştiriciler, bir oyuncunun aşırı güçlenmesi ve bu bölgelerin artık fethedilemez hale gelmesi gibi olumsuz olasılıklar yüzünden oyunu bu şekilde tasarlamayı uygun görmüş olabilirler.

Bir kaç eksi

Oyunda grafik hataları bulunmakta ama zaten kontrol bizde olmadığı için oynanışa pek etki etmiyor. Örneğin kahramanlarımız düşmana vurmuyormuş gibi görünüyorlar ama aslında vuruyorlar ve savaşın sonunda belli oluyor. Arayüzdeki bazı simgeler pek anlaşılmıyor ve ne manaya geldiği de yazmıyor. En azından fareyle üstüne gelince açıklaması yazsa hoş olabilirmiş.
Bzen tutorialda bizi eğiten adamın dediğiyle sonradan arayüzde çıkan masraflar birbirini tutmuyor. Örneğin adamımız 2 altına yapabilirsiniz derken yaptıktan sonra 5 altın kesiliyor.
Bazı açıklamalar, dil opsiyonu İngilizce seçili olduğu halde Almanca çıkıyor. Bazı yerlerde ise eksik kelimelere rastlanıyor.

Sonuç

Redwater Hills, mükemmel bir oyun olmamasına rağmen benzerleri yanında iyi bir yerde duruyor. Diğer oyunlar gibi bir süre sonra bina üretme süreleri çok uzuyor ama benzerlerine göre daha kabul edilebilir konumda. Bu tarz oyunları seviyorsanız göz atınız.

Redwater Hills? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: animasyonlu sanat eserleri
PvP: grup ya da topluluk herkesin herkese karşı olduğu
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: hızlı

Orjinallik
Zombilere karşı hayatta kalmış olan ve arka planda kendi hikayeleri olan Survivor kahramanlarımızın olması ve bu kahramanlara ekipman ekleyebilme özellikleri

Beğendiklerimiz...

RPG öğeleri barındırması

Sade ve kolay anlaışılır olması

...ve beğenmediklerimiz

Grafik sorunları var

Dil İngilizce seçili olmasına rağmen bazı yerlerde Almanca yazılar çıkıyor


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
6,0
Bitmemiş Iş

Review summary

  1. Başlangıç ve Tutorial
  2. Benzer mi?
  3. Binalar ve Kaynaklar
  4. Hayatta Kalanlar
  5. Ekipmanlar
  6. Çarpışma
  7. Bir kaç eksi
  8. Sonuç

beğendiklerimiz...

RPG öğeleri barındırması
Sade ve kolay anlaışılır olması

...ve beğenmediklerimiz

Grafik sorunları var
Dil İngilizce seçili olmasına rağmen bazı yerlerde Almanca yazılar çıkıyor
6,0
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100