SAO's Legend

Tarayıcı tabanlı MMORPG - Türün iyice popülerleştiği bir dönemde Sword Art Online tarayıcı tabanlı bir MMORPG oldu. Anime'in başarısını acaba tekrar edebilecek mi?

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Uzak Doğu'da son derece popüler olan bir fenomenden uyarlanan SAO's Legend, oynaması ücretsiz olan tarayıcı tabanlı bir MMORPG. Oyunu oynamak için ayrıca bir dosya indirmeniz gerekmiyor.

Oyun bize dört farklı sınıf arasında seçim olanağı sunuyor. Bu sınıflar aşina olduğumuz klasik arketiplere dayanıyor. Sınıfımızı seçtikten sonra hemen oyunun içine dalabiliyoruz; zira bizi yavaşlatacak düzeyde hikaye açıklamaları ve animasyonları çok yok.

Hemen ilk başta dikkati çeken şey ise oyunu geliştirenlerin bize son derece pürüzsüz ve hızlı bir deneyim sunması. Hikaye ikinci planda ve oyunda ilerlemek için daha çok haritaları kullanıyoruz.

➔ Ana hatlar:

  • Sword Art Online'ın ücretsiz bir tarayıcı oyunu olması.
  • Akıcı ve hızlı oynanan oyun mekaniği.
  • Oynanabilen dört sınıf.
  • İlham verici ve etkileyici arka planlar.

Ayrıntılı İnceleme

Tarayıcı tabanlı ilk MMORPG'ler çıktığı zaman gördüğümüz şey, artık bir hakikate dönüştü. Son derece derinlikli ve kendine özgü karmaşık bir mekanizmaya sahip olan RPG türü, bu özelliklerinden arındırıldı ve daha önce RPG ismini bile duymayanların bile rahat oynaması için her oyun mekaniği basitleştirildi.

SAO's Legend de bu düzeni devam ettiriyor; olabildiğince geniş ve farklı bir oyuncu kitlesine hitap etmek için geliştirildiği gibi istatistiklerle eşyaların önemli yer tuttuğu ekranlar ve menüler de en aza indirilmiş.

(Olmayan) Oyun Mekaniği

SAO's Legend, popüler Japon anime'sinden uyarlama ve bu uyarlama o anime'ye ait belli durumları ve ortamları içeriyor. Her ne kadar özgün çalışmada gerçek dünya ile MMORPG'lerin sanal dünyası arasında bağ kuran hikayesi birçok açıdan ilgi çekici olsa da SAO's Legend'de bu hikaye arka plana itilmiş. Zira oyundaki bütün özellikler içinde anlatı yapısı, birçok oyuncunun hemen geçmek isteyeceği birkaç diyaloğa indirgendiği için fazla yer kaplamıyor.

Bütün oyun mekaniği tamamen otomatik

Oyuna başlarken, kaçınılmaz sınıf seçimi dışında çok fazla şeyle uğraşmıyoruz ve hemen oyunun içine giriveriyoruz. Oynanabilecek dört farklı sınıf var. Bu sınıflar kılıç ustası, korucu, rahip ve şövalye'den oluşuyor. Hiçbir sınıfta cinsiyeti değiştiremiyorsunuz ve üzerlerinde herhangi bir değişiklik yapamıyorsunuz. Karakterinizi seçtikten sonra, görünüşü ile oyun boyunca idare etmek zorundasınız.

Karakterlerinizde değişiklik yapmanıza izin vermeyen her oyunda olduğu gibi burda da asıl sorun, oyun boyunca size benzeyen bir sürü klonla yüz yüze gelmeniz.

Oyuna başladığınızda hemen fark edeceğiniz üzere, SAO's Legend'de her şey diğer tarayıcı tabanlı MMORPG'lerin yüzde 99'unda olduğu gibi otomatik. Her ne kadar otomatik yön bulma özelliğini kanıksamak zorunda kalmış olsak da karakterimizin kendi özgür iradesi ile oyunda ilerlemek için yapacağı araştırmadan ve League of Angels 2'deki gibi size biraz özgürlük alanı tanıyan çözümlerden mahrum kalmak, hayal kırıklığı yaratıyor.

SAO's Legend'de her şey diğer tarayıcı tabanlı MMORPG'lerin yüzde 99'unda olduğu gibi otomatik.

SAO's Legend'in yaratıcıları bu özgürlük alanlarını bize sunmayıp çevreyi araştırmamıza izin vermeyen otomatizm ile bize tren üzerinde safari macerası yaşatıyor ki aynı otomatizmi dövüş mekaniğinde de görüyoruz. Çokça sözü edilen LoA2'nin aksine oyunda bir düşman ile karşılaştığınızda dövüş için özel bir alana ışınlanmıyoruz. Dövüş harita içerisinde oluyor ve araştırma ile dövüş arasındaki bağ hiç kopmuyor.

Her ne kadar bu kötü bir şey olmasa da (sonuçta aksiyon bölünmüyor ve oyunda akıcı bir ilerleme sağlanıyor) karakteriniz hep bu yüzden ikinci planda kalıyor, sizin rolünüz de aktif bir rolden ziyade karaktere eşlik eden bir role dönüşüyor.

Oyundaki arka planlar iyi yapılmış ve oldukça etkileyici

Ayrıca bütün dövüşlerin tek bir ekranda olması yüzünden düzinelerce düşmanla aynı ekranda dövüşmek zorunda kalıyorsunuz ve birbirlerinin üzerine çıkan düşmanlar hiç de iyi bir görüntü sunmadığı gibi ortaya oldukça grotesk bir sonuç çıkıyor.

Teknik Unsurlar ve Sonuç

Sizi oyunun içine dahil etmeyen oyun mekaniği, bu türde oyunlar için artık oldukça olağan bir durum. Görsel-işitsel sektörün özellikle oyunun görünümü ile ilişkisi kuşkusuz bu durumu ortaya çıkaran önemli bir etmen.

Oyundaki güzel arka planlar oyunculara kuşkusuz görsel bir ziyafet sunacaktır; özellikle de hayal gücü açısından ayrı bir övgüyü hak ediyorlar. Oyundaki teknik konulara dair bir şey söylemek gerekirse şunları söyleyebiliriz: Birçok karakterin animasyonları iyi ama çoğu zaman akıcı değiller ve bir sahte görüntü izlenimi veriyorlar. Ayrıca yeni bir arenaya girdiğimizde oyun bazen çok hızlı yüklenmiyor, haritaların yüklenmesi de zaman alıyor.

Açıkçası bir sonraki oynanacak oyun olarak SAO's Legend'i önermek için neden bulmakta zorlanıyoruz.

Oyun mekaniği, ekranınızın önünde daha fazla durmanızı sağlayacak nerdeyse hiçbir şey sunmuyor ve diğer birçok oyunda gördüğümüz şeylerden farklı ya da daha iyi özelliklerle karşılaşmıyoruz.

Akıcı ve çok zaman istemeyen bir deneyim için bu oyunu deneyebilirsiniz, özellikle de çok çaba istemeyen kısa süreli oyun seansları için ideal.

SAO's Legend? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: animasyonlu sanat eserleri
PvP: PvE
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: hızlı

Orjinallik
Bu GameSprite oyununda tüm çabalarına rağmen yeni ya da orijinal bir şey olmadığını söyleyebiliriz.

Beğendiklerimiz...

İyi yapılmış arka planlar

Anime hayranları oyunu takdir edebilir

Kimse bizi oynamaya zorlamıyor

...ve beğenmediklerimiz

Nerdeyse var olmayan oyun mekaniği

Her yandan fışkıran Déjà vu hissi

Düzinelerce ve düzinelerce klon


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
7,5
Denemeye Değer

Review summary

  1. (Olmayan) Oyun Mekaniği
  2. Teknik Unsurlar ve Sonuç

beğendiklerimiz...

İyi yapılmış arka planlar
Anime hayranları oyunu takdir edebilir
Kimse bizi oynamaya zorlamıyor

...ve beğenmediklerimiz

Nerdeyse var olmayan oyun mekaniği
Her yandan fışkıran Déjà vu hissi
Düzinelerce ve düzinelerce klon
7,5
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 70 / 100
orjinallik - 70 / 100
Topluluk - 70 / 100