Sea Fight

Bu sefer tarayıcımızda korsan olmanın keyfini çıkaracağız. Düşmanlarımızın gemilerini batıracağız, tayfamızı genişleteceğiz, değerli mücevherler bulacağız ve denizlere hükmedeceğiz!

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Seafight bir korsan simülasyon oyunu. Tarayıcı-tabanlı bir oyun olan Seafight’da çeşitli görevlerimiz olacak ve bunları tamamlamaya çalışıyor olacağız. Bunları yaparken de gemimizi ve tayfamızı genişleteceğiz, donanmalara katılacağız ve güçleneceğiz. Korsan olmak isteyenlere gün doğdu!

Ayrıntılı İnceleme

Kullanıcı Arayüzü ve Oyun Haritası

Oyuna kayıt olmaya gidip ana sayfasına baktığımız zaman etkileyici bir video ile karşılaşıyoruz. Üye olduktan sonra karşımıza çeşitli şeyler satın alabileceğimiz, ne durumda olduğumuzu izleyebileceğimiz ve birazdan bahsedileceği gibi bir çok şey yapabileceğimiz bir kullanıcı arayüzü geliyor. Burası asıl oyunun oynandığı yer değil. Bir nevi kontrol paneli. ”Oyunu Başlat” butonuna tıkladığımızda yeni açılan sekmede gemimizi ve oyunun haritasını görebiliyoruz. Yalnız şunu söylemek gerekir ki, oyunda bir tutorial yok ve malesef herşeyi öğrenmek oyuncuya bırakılmış ama etrafta bu kadar çok buton ve kontrol varken bir yönlendirici güzel olabilirmiş. Oyuna geçmeden öncelikle arayüzümüzde neler var ve tam olarak neler yapabileceğimize bir göz atalım.

Kontrol Paneli

Kullanıcı arayüzünde menüde gördüğümüz butonlar şöyle sıralanıyor: Anasayfa, Kamara, Tersane, Tüccar, Pazar Yeri, Taverna, Donanma ve Çıkış. Ansayfadan oyuna girebiliyoruz, üye bilgilerimizi görebiliyoruz ve önerilere bakabiliyoruz. Kamarada ise, profilimizle ilgili bilgilere, puanımıza ve sıralamamıza, postalarımıza, yeteneklerimize, arkadaş listemize ulaşabiliyoruz. Tersane kısmından, gemimizin burun, orta, kıç ya da vudu kalelerine geliştirmeler ekleyebiliyoruz ve depomuza göz atabiliyoruz. Tüccar’dan ise, yeni gemiler, gemilere silahlar, zırhlar satın alabiliyoruz. Bunların haricinde pet, aksesuar satın alıp, çeşitli kaynaklar karşılığında savşlarda kullanmak üzere top da dövdürebiliyoruz. Pazar yerinden çeşitli eşyalar satın alıp, Taverna’dan görevlerimize bakıp, korsanlar, kaptanlar, casuslar işe alabiliyoruz. Donanma kısmından halihazırda varolan donanmalara katılabilirken, biraz tuzlu olsa da (300 000 altın) kendimiz de bir donanma kurabiliyoruz. Çıkış’tan ise söz etmemize bile gerek yok.

Korsanlar Kralı

Arayüzden “Oyunu başlat” a tıkladıktan sonra artık uçsuz bucaksız denizlerdeyiz ve görevlerimizi tamamlamaya başlayabiliriz. Görevlerimizi üstte sağdan ikinci butondan öğrenebiliyoruz. Bazı basit görevler, sadece belirli koordinatlara gitmekten ibaretken diğerlerinde şu kadar orka balığı öldür gibi de olabiliyor. Basitçe böyle söylesek de her görevin kendine has hikayesi var ve bazı sebeplerden dolayı bunları yapıyoruz.
Görevimiz her ne olursa olsun haritada bir yerlere yelken açmamız ve gitmemiz gerekiyor. Bunu yapmanın iki yolu var: Herhangi bir strateji oyunundaki gibi denizin üstünde bir noktaya tıklayarak gemimizin oraya gitmesini sağlamak ya da navigasyon menüsünden (sağ üstte haritanın solundaki buton), direk olarak görevin koordinatları girerek gemimizi oto-pilot moduna sokmak. Her koşulda gemimiz gideceği yere giderken beklememiz gerekiyor ve bu bekleme zamanları sıkıcı olabiliyor. Geminiz hareket halindeyken, arayüzde birşeylere bakmak veya internette başka sitelerde gezinmeniz mümkün.
Gemimizi denizin üzerinde gözden kaybedersek, altta tam ortadaki buton gemimizi ekrana ortalayarak kolayca bulmamızı sağlıyor.
Gemimiz savaştıkça yara alıyor ve tamir edilmesi gerekiyor. Neyse ki herhangi bir yerde denizin üstünde tamir etme butonuna tıkladığımızda tamir olmaya başlıyor. Ancak, gemi o sırada hareket edemiyor.
Etrafta bir kaç pencere var ve bunlardan bir tanesi diğer oyuncularla iletişime geçebildiğimiz sohbet penceresi. Bir diğeri ise, görevlerle alakalı bigi alabileceğimiz görev bilgisi penceresi. Sağ üstte haritayı ve haritada nerede oduğumuzu görebiliyoruz. Sol üstte kaynaklarımızı yazılıyken, ortada bazı pencereleri açıp kapatabildiğimiz, gemimizin genel özelliklerini görüntüleyebildiğimiz ya da oyunun genel opsiyonlarını görebileceğimiz butonlar bulunuyor.

Kaynaklar

Oyunda 3 adet ana kaynak var ve bunları çok bulunandan az bulunana doğru altın, inci, kristal olarak sıralayabiliriz. Bunları görevleri yaptıkça kazanıyoruz veya görevlerimizi yaparken ya da sadece öyle gezinirken de denizin yüzeyinde bulabiliyoruz. Deniz yüzeyinden bulduklarımız sadece kaynaklarla sınırlı değil. Tecrübe puanı ya da gemiyi güçlendiren eşyalar da denk gelebiliyor.
Balık avlamak için zıpkın, gemilerle savaşmak için güllelere ihtiyacımız var. Çeşit çeşit olan zıpkınları ve gülleleri kaynaklarımızı kullanarak satın alabiliyoruz. İlginç bir ayrıntı: Bir gemiyle savaş içerisindeyken de hemen o anda satın alıp cephanemizi savaşa dahil edebiliyoruz ve fark yaratabiliyoruz.

Sonuç

Sonuç olarak, denizlerde maceraya atılmak istiyorsanız ve bu tarz oyun mekanikleri sizi sıkmıyorsa Seafight’a şans verebilirsiniz. Grafik ve ses açısından müthiş deneyimler vaadetmese de arayüzüyle ve oynanışıyla korsanlık hissini güzel yaratıyor. O zaman, denizde görüşmek üzere!

Sea Fight? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: grup ya da topluluk PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: Gerçek para dükkani yok
Deneyim kazanma oranı: yavaş

Orjinallik
Korsanlık teması

Beğendiklerimiz...

Kolay öğrenilebilir bir oyun

...ve beğenmediklerimiz

Gemi bir yerden bir yere giderken çok zaman alabiliyor

Grafikler ve ses vasatın üzerine çıkamıyor


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. Kullanıcı Arayüzü ve Oyun Haritası
  2. Kontrol Paneli
  3. Korsanlar Kralı
  4. Kaynaklar
  5. Sonuç

beğendiklerimiz...

Kolay öğrenilebilir bir oyun

...ve beğenmediklerimiz

Gemi bir yerden bir yere giderken çok zaman alabiliyor
Grafikler ve ses vasatın üzerine çıkamıyor
6,5
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100