Travian Kingdoms

Klasik bir orta çağ strateji oyunu - Travian Kingdom efsane oyunun yeni bir sürümü olan ortaçağ strateji oyunudur. Oyun oldukça eğlenceli olmasının yanı sıra ücretsiz olarak da oynanabilme özelliği taşıyor.

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Arkadaşlarınızla oynamak için oldukça eğlenceli bir oyun ve menüsü oldukça kolay anlaşılıyor. Kısaca oyunu oynamak için dahi olmanıza gerek yok. Travian oyun alt yapısı ile hazırlanmış diğer oyunlarla aynı kalitede. 1 hafta sonra ikinci köy, iki ay ilk şehir, üçüncü ayda daha gelişmiş silahlar ve stratejilerle savaş, daha sora hazineler ve tedarik malzemeleri için savaşlar, beşinci ayda dünya harikalarının kilidi açılıyor ve artık bunları almak için mücadeleye giriyorsunuz. Şimdi oyunu kısaca tanıtalım ve oynarken dikkat edilmesi gereken hususlara değinelim.

Ayrıntılı İnceleme

Oyunu açar açmaz üç ırk karşımıza geliyor ve bunlardan bir tanesini seçerek oyuna başlamamız gerekiyor. Bu ırklar Galyalılar, Romalılar ve Cermenler. Ayrıca savaşabileceğimiz ya da bizlere tehtid unsuru oluşturan Vahalar mevcut. Şimdi bu ırkları yakından inceleyelim.

1 - Galyalılar

Galyalılar savunma stratejisini seven oyuncular için en iyi tercih olacaktır. Ayrıca oyun da ilk başlayanlar için hızlı gelişimi nedeni ile Galyalıları önermektedir. Süvarileri oldukça güçlü bir ırktır ve hızlı gelişir. Galyalılarla oynamak için sabırlı olmanız ve saldırı gücünüz maksimuma ulaşana kadar savunmada kalmanız gerekir. Bunun yanında satıcıların çok yüksek miktarlarda taşıma yapamadığını da oyunun ilerleyen safhaları için unutmamak gerekiyor.

2 - Romalılar

Roma'lılar benim oyunda oynamayı en çok sevdiğim ırk olma özelliğini taşıyorlar. Her ne kadar hızlı gelişemese de ve satıcı taşıma miktarları az olsa da saldırı gücü, süvari gücü ve aynı zamanda savunmadaki dengeli başarısı sayesinde fark yaratıyorlar. Savaşçılarının bakımı, öğrenmesi ve üretimi son derece yavaş. Yavaş olmasına karşın aynı anda bina yapma özelliği diğer halklardan farklı ve fazla olması nedeni ile bu yavaşlığı kompanse ediyor. Tabi bu yavaş ve aynı anda yapılan binaları yaparken ciddi miktarda ham maddeye ihtiyacınız olacağını unutmayın.

3 - Cermenler

Cermenlerle oynamak için savaşçı ve saldırgan bir yapıda olmanız gerekir. Defansif olarak doğru stratejilerle güçlü bir topluluk kurabilirsiniz fakat unutmayın ki Cermenler bu oyuna saldırsınlar diye eklenmiş. Yaptıkları yağmalarda ve ticaret işlerinde en yavaş fakat en fazla miktarda ham madde taşıması yapan ırktır. Askerlerinin ve kahramanının bile taşıma kapasitesi oldukça fazladır. Bir an önce toprak siperden kurtulmak gerekiyor. Saldıracak askerleri eğitirken defansınızı ihmal etmeyin.

Amaç - Strateji

Oyunun amacı çok geniş bir haritada aynı zamanda oyuna başlayan gruplardan bir tanesinin tüm server'ı ele geçirmesidir. Bunu yapmak için birlikler kurup, gizli anlaşmalar yapıp, başka oyuncularla ve serverla iş birliği içine girebilirsiniz. Hatta girseniz iyi olur çünkü diğer oyuncular muhakkak birlik yapacaklar. Seçeceğiniz ırka göre farklılaşan stratejiler izlemeniz gerekiyor tabi ki. Mesela defansif bir oyun tercih ederseniz çitlerinize, tuzaklarınıza ve sığınağınıza özen göstermeniz gerekecek. Özellikler tuzaklar oldukça faydalılar, çünkü yakaladıkları askerleri öldürmüyor yerine esir alıyorlar ve bu askerler rakibinizin ham maddelerine zarar vermeye devam ediyorlar.

Bu amaca ulaşmak için yapmanız gereken her şeyi üst menüde bulacaksınız. Buradan köyünüzü görerek binalarınızı yapabilir, çevrenizi görerek ham madde üretim alanlarınızı genişletebilir ve harita moduna geçerek bütün dünyayı görebilirsiniz. Oyunun başında bir köyü kurtaracaksınız ve bu köy sizi kendi liderleri yapacak. Burada köyden bir krallık kurabilir ya da başka bir krallığa dahil olabilirsiniz. Bütün ham maddeleriniz doğal olarak çok az olacağından öncelikli olarak tarla ve madenlere önem vermeniz gerekiyor. Daha sonra bunları saklamak için binalar ve son olarak da askerlerinizi ve idari birimlerini oluşturacağınız akademi, saray, köşk gibi yapıları oluşturmanız gerekiyor. Oyunun başında bu yapıları oluşturmanız için bir haftalık bir dokunulmazlığınız olacak. Bu binaları daha hızlı yapabilmek için para ile altın da alabiliyorsunuz tabi ki.

Oyunun başında bir birlik oluşturmak ya da bir birliğe dahil olmak akıllıca olacaktır. Seviyeniz ilerleyince ikinci köy kurma hakkı elde edeceksiniz. Buraya bütün göçmenlerinizi göndererek hızlıca gelişmesini sağlamanızda fayda var. Köyünüzü vahalar hariç her yere kurabilirsiniz, ham madde yakınlarına kurmakta fayda var. Sığınağınızın seviyesini yüksek tutmanız ham maddelerinizin büyük kısmına dokunulmazlık sağlayacak, saldırıyı kaybetseniz bile yağmadan kurtulmanızı sağlayacak.

Güçlü saldırılardan kurtulmak için askerlerinizi dost köylere yollayabilirsiniz. Oyunun başlarında saldırıların bir çoğu yağma odaklı olsa da daha sonra topyekün saldırılara da maruz kalabilirsiniz. Tahıl üretimine özellikle dikkat edin çünkü askerleriniz nerede olursa olsun sizin tahılınızla beslenecek . Bunun için tarla seviyelerinize öncelik verin. Siz de yağma yapmak istediğinizde öncelikle yağma yapacağınız köye bir casus göndermelisiniz çünkü boşu boşuna bütün askerlerinizi tehlikeye atma ihtimaliniz var. Ya da çok az ham madde ile geri dönebilirsiniz ve ciddi bir zaman kaybına uğrarsınız.

Bunların yanında bir kahramanınız olacak ve bu kahraman oyunun başından itibaren en yakın dostunuz olacak. Onu kısa ya da uzun maceralara yollayacaksınız ve sizin için araştırmalar yapacak, yeni malzemeler getirecek ve aynı zamanda seçtiğiniz bir ham maddeden üretim yapacak. Canı azaldığında onu maceraya yollamayın ya da saldırıya giderken onu da saldırılarınıza eklemeyin. Kahramanınız ölebiliyor ve tekrar diriltme şansınız var. Fakat kahraman seviyenize göre bir ücret ödemeniz ve beklemeniz gerekecektir. Aynı zamanda vaha elde etme aşamasında da kahraman dereceniz çok önemli olacaktır. Oyunun ilerleyen aşamasında asker sayınız artınca onu da ordunuza ekleyin ve artı saldırı bonuslarından yararlanın. Kahramanınızın getirdiği zırh, ayakkabı, kılıç gibi ürünleri takas edebilir, satabilir ya da başka krallıklardan kahramanınız için bu ürünleri satın alabilirsiniz. Bunu hem gümüş paranızla hem de altınlarınızla yapabilirsiniz.

Sonuç

Oyunun oldukça eğlenceli ve bir çok kişi tarafından sürekli olarak oynanıyor olması bağımlılık yapmasına yetiyor. Diğer strateji oyunları ile benzer özellikler taşıyor olsa da oynayıcı sayısının bu kadar çok olması sıkılmanızı engelleyerek sürekli krallığınızı geliştirmenizi sağlayacak. Ücretsiz bir oyun olarak ben oynamaktan oldukça keyif aldım. Saatler harcamanıza gerek kalmadan günün ara saatlerini değerlendirmek için çok uygun.

Travian Kingdoms? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: animasyonlu sanat eserleri
PvP: herkesin herkese karşı olduğu
Gerçek para dükkanı etkisi: az
Deneyim kazanma oranı: yavaş

Orjinallik
Oyunun grafikleri ortalama bir tarayıcı oyunu seviyesinde. Oynanabilirliği kolay olmasına karşılık ilerleyiş oldukça yavaş. Eğer para harcamadan oynamak isterseniz ilerleme kaydetmek için ciddi süreler geçmesi gerekiyor.

Beğendiklerimiz...

Ücretsiz

Kolay

Zevkli

...ve beğenmediklerimiz

Yavaş

Yetersiz Dokunulmazlık Süresi


Eğlence faktörü
4.0 out of 5
Topluluk
5.0 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. 1 - Galyalılar
  2. 2 - Romalılar
  3. 3 - Cermenler
  4. Amaç - Strateji
  5. Sonuç

beğendiklerimiz...

Ücretsiz
Kolay
Zevkli

...ve beğenmediklerimiz

Yavaş
Yetersiz Dokunulmazlık Süresi
6,5
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 80 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 60 / 100
Topluluk - 100 / 100