United Eleven

Türkçe’yle beraber 8 dil desteği olan United Eleven tarayıcı tabanlı bir futbol simülasyon oyunu. Yani hayallerinizdeki takımı yaratmak için size şans veriliyor ve bu futbol menajerliğin tadına varmak sizin elinizde!

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Yepyeni bir oyun olan United Eleven, futbol tutkunlarına menajer olup hayallerindeki takımı yaratma şansı sunuyor.

Sitesinde gayet açık ve basit bir dille oyunun nasıl işlediği anlatılıyor ve oyunun tutorial kısmı da var, hem de Angelotti ile!

Menajerlik oyunu olmadan yapamayanlar veya futbol menajerliğini özlemiş olanlar bu oyuna bir göz atmalı.

Ayrıntılı İnceleme

Yetenekli menajerler aranıyor

United Eleven’a üye olduktan sonra ilk yapacağımız seçimler, takım seçimi, bu takımdan anahtar 3 oyuncu seçimi, kendi takımızın ismi, menajer ismi (biz!) ve uyruğumuz. 3 anahtar oyuncu ile sevdiğimiz 3 oyuncuyu herhangi bir takımdan en başta takımımıza katabiliyoruz.
Bu baştaki temel seçimlerden sonra mini bir tutorial başlıyor. Ve bize bu tutorial’da kim eşlik ediyor dersiniz? Carlo Angelotti! United Eleven’ın yüzü olan Angelotti bize oyunda temel olarak neler yapabileceğimizi öğretiyor. Öncelikle arka planda menajerlik ofisini görüyoruz. Bunun ardından gayet basit ve kullanışlı olan arayüzü anlatıyor bize Angelotti.
Menüde en çok kullancağımız butonlar, kadro, fikstürler, oyuncuya idman yaptırma ve en son shop butonları. Kadroda tahmin edebileceğiniz gibi ilk 11’imizi belirliyoruz, yedekleri belirliyoruz. Aynı zamanda taktik verip oyuncularımızı düzenleyebiliyoruz. Fikstürde ise, bulunduğumuz ligdeki durumumuzu ve hangi gün hangi saatte kimlerle maçımız olduğunu takip edebiliyoruz. Oyuncuya idman yaptır kısmını açıklamaya gerek yok çünkü adından zaten ne işe yaradığı belli oluyor. Bunu 2 şekilde yapabiliyoruz: Partner İdmanı ve Özel İdman. Partner idmanında idman yaptıracağımız bir oyuncu ve bu oyuncuya partner olacak (idmanı yaptıracak?) 5 oyuncu daha seçiyoruz. Sonucunda, partnerlerden bazılarıyla aralarında uyum söz konusu olabiliyor. Bu şekilde de takım içinde uyumu ve dengeyi artırabiliyoruz. Shop kısmında ise, rastgele oyuncu veya enerji paketleri alabiliyoruz.

Çaylak Ligi

Oyuna ilk başladığımız zaman çaylak olarak başlıyoruz ancak zamanla iyileştikçe ve seviye atladıkça yeni ligler bizleri bekliyor olacak. Çaylak liginden sonra gelen ligler şöyle sıralanıyor: Amatör, yarı-pro, D3, D2 ve D1 ligleri. Lig maçlarımızın haricinde her gün 5 tane hazırlık maçı yapma şansımız var. Bu maçları yaparak takımımızda neyin ekisk olduğunu görebilir, buna göre taktik değiştirebilir veya normalde forma vermediğiniz oyuncuları deneyip görebilirsiniz.

Takımın kimyası

Oyunda amacınız hiçbir zaman en iyi oyuncuları oynatmak olmamalı. Yıldız oyuncuların takımlara faydaları tabiki hiçbir zaman yadsınamaz bir gerçek ancak bu oyunda –aynı gerçekte olduğu gibi- takımların bir kimyası var ve bu yıldız oyuncu sayısıyla doğru orantılı gitmiyor. Görevimiz bir menajer olarak sınırlı kaynaklarla en iyi takım kimyasını oluşturmak. Oyunda, en çok sevdiğimiz bir kaç yıldız oyuncuyu ilk 11’de bulundurarak, çevresinde oynayan diğer oyuncularla olan bağını güçlendirmek bizi başarıya götürecek olan en önemli etmenlerden birisi.

İstatistiklere ve Simülasyona Dikkat!

Diyelim ki bir şekilde takımımızın kimyasını iyi bir seviyeye ulaştırdık. Bu yeterli oluyor mu? Tabiki hayır! Maçlar sırasında takımımızın başında olmalıyız ve hangi oyuncunun nasıl oynadığını, kondisyonun ne durumda olduğunu izlememiz gerekiyor. Gerektiğinde gerçek zamanlı olarak oyuna müdahele etmek (gerek oyuncu değişiklikleriyle, gerekse taktik değişiklikleriyle) bize maç kazandırabiliyor.
Oyunun simülasyon kısmı güzel yapılmış. Yeşil bir saha üzerinde noktalardan oluşan oyuncularımızı isimleriyle takip edebiliyoruz. Noktaların birbiriyle paslaşması üzerine kurulu mekanikler (pas verildiğinde topun izlediği yol çizgilerle gösteriliyor) ve önemli olaylar sahanın altında yazı halinde de aktarılıyor. Daha önemli pozisyonlar olduğunda ise, o pozisyonlar için gerçek zamanlı göstermeye geçiliyor. Burda ise, çizgi çizmek yerine oyunu kuşbakışı takip edebiliyoruz.
Sümalayonu takip ettik, gerekli değişiklikleri yaptık ve maçı kazandık veya kaybettik. Herşey burda bitti mi? Yine hayır! Şimdi ise, istatistiklere bakmalıyız ve neyin neden dolayı olduğunu analiz etmeye çalışmalıyız. Menajerlik zor iş!

Mobil olarak menajer olmak

Oyunun artılarından bir diğeri ise, mobil cihazlar ile uyumlu olması. Kullanıcıların en çok kafa karışıklığı yaşadığı nokta ise şu: Oyunun iOS veya Android için herhangi bir uygulaması yok ancak tarayıcı-tabanlı bir oyun olmasından dolayı, oyunun tarayıcı versiyonunun arayüzünü mobil cihazlar iin uyumlu olarak geliştirmişler. Yani bir uygulama indirmeden, mobil cihazımızdaki tarayıcı üzerinden de rahatlıkla oynayabiliyoruz.

Sonuç

Mobil ve Türkçe dil desteğiyle piyasaya çıkan United Eleven, futbol severler için hem derin hem de basit, kolay anlaşılabilinir bir menajerlik deneyimi sunuyor. Simülatöre gerçek zamanlı olarak dikkat gerektiren oyunda, anlık taktik değiştirme yeteneği önem kazanıyor. Bu yapıma çok güvenen Nexon tüm futbol tutkunları için eğlencenin ve heyecanın garantisini veriyor.

United Eleven? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: düz metin ve resimler
PvP: PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: az
Deneyim kazanma oranı: hızlı

Orjinallik
Başarı için yıldız futbolcu sayısından çok “takımın kimyası” nın ön planda olması

Beğendiklerimiz...

Tarayıcı-tabanlı olması

Mobil cihazlarla uyumlu

Yeni olması sebebiyle bir çok oyuncunun giriş yapması

...ve beğenmediklerimiz

Takımın kimyasıyla ilgili veya oyuncu alma-çıkarma işlemleriyle ilgili bir tutorial olabilirdi


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. Yetenekli menajerler aranıyor
  2. Çaylak Ligi
  3. Takımın kimyası
  4. İstatistiklere ve Simülasyona Dikkat!
  5. Mobil olarak menajer olmak
  6. Sonuç

beğendiklerimiz...

Tarayıcı-tabanlı olması
Mobil cihazlarla uyumlu
Yeni olması sebebiyle bir çok oyuncunun giriş yapması

...ve beğenmediklerimiz

Takımın kimyasıyla ilgili veya oyuncu alma-çıkarma işlemleriyle ilgili bir tutorial olabilirdi
6,5
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100