Vast Wars

Tarayıcımzda birkaç suç işlemeye ne dersiniz? İş adamı, mafya ya da polis tarafını seçeceğiz, bol para kazanacağız, silahımızı kuşanacağız, bölgemizi güçlendireceğiz ve hükmedeceğiz!

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Text-tabanlı bir oyun olan Vastwars’da en kötü olmaya çalışıyoruz. Herhangi bir animasyon bulunmayan bu oyun suç işlemek, legal veya illegal yollardan para kazanmak ve lüks hayat üzerine. İnsanları dolandırmak, genel ev, gece kulübü, McDonald's veya Starbuck's dükkanları açmak para kazanmanın yollarından yalnızca birkaç tanesi. Paralarımzı, puanlarımızı biriktirerek en doğru şekilde harcayıp, kendimiz ve ülkemizi sıralamalarda en üstlere çıkarmaya çalışıyoruz. Evet, hem bireysel olarak hem de ülke olarak yarışacağız!

Ayrıntılı İnceleme

Büyüyoruz

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki oyuna ilk başladığımızda bir e-mail geliyor ve bu mesajda oyunun içeriği itibariyle yetişkinler için olduğu söyleniyor. Bunu belirttikten sonra oyuna başlayabiliriz.

İlk olarak oyunda doğarken başlıyoruz ve yaş alıyormuşuz gibi ekranlar gelmeye başlıyor. Örneğin, 6 yaşındayken hangi ülkeden olduğumuzu seçiyoruz. Tayland’dan, Özbekistan’a, Fas’tan Finlandiya’ya, Belarus’tan Şili’ye kadar 70’den fazla ülke mevcut. İyi haber: Aralarında Türkiye de var. 18 yaşına gelince ise (12. Sınıfa gelince) işimizi seçiyoruz: İş adamı, Mafya ya da Polis. Bunlardan birisini seçerek aslında oyunda oynayacağımız sınıfı seçmiş oluyoruz. Bu sınıfların tabi ki birbirlerinden üstünlükleri ve eksiklikleri var. Detaya çok girmeden şöyle diyelim: İşadamlarının düşmanı mafya, mafyanın düşmanı polis, polisin ise işadamları olarak belirlenmiş durumda. Hangi sınıfa diğerlerinden farklı hangi ekstra özellikler ve ayrıcalıkların tanındığı tek tek yazılmış; seçeceğiniz zaman okuyabilirsiniz.

Paralar ve Puanlar

İlk olarak en tepede yazan özelliklerimizle başlayalım. Gördüklerimiz: Level (seviyemiz), HP (canımız), Enerji (enerjimiz), Awake (uyanıklığımız) ve Courage (cesaretimiz).

Seviyemiz herkesin tahmin edeceği gibi ve her oyunda olduğu gibi oynadıkça artırdığımız ve güçlendiğimizi gösteren bir işaret. Canımız ise, düşmanlarla savaştıkça (çok) ve suç işledikçe (az) azalıyor. Bir de tabi spor salonunda ne kadar vakit geçirdiğimize göre azalıyor. Enerji ve uyanıklık, spor salonunda harcadığımız vakte oranla düşüyor. Cesaret ise, suç işledikte azalıyor. Bu saydıklarımızın hepsi de zaman içinde sürekli olarak artış gösteriyorlar. Ancak hemen o anda fulllenmisini istoysak puan harcamamız gerkiyor. Puanımız da kalmadıysa, işte o zaman eğer istersek gerçek zamanla puan alabiliyoruz ya da dolmalarını beklememiz gerekiyor. Güzel bir haber ise, her gün değişken miktarlarda para ve puan buluyoruz oyunda.

Bunların hemen altında, Defence (defans), Strenght (güç) ve Speed (hız) göstergeleri bulunuyor. Oyunda her oyuncu bir işte çalışabiliyor ve bu günlük olarak gelir sağlıyor. Ne kadar iyi bir işte çalışacağımız yani ne kadar iyi para kazanacağımız da Defence ve Strenght’imizin ne kadar iyi olduğuna göre belirleniyor. Speed ise, suç işlerken en çok işimize yarayan parametrelerden biri çünkü işlediğimiz suçun başarıya ulaşıp ulaşmaması direk olarak hızımıza bağlı. Defansımızı, gücümüzü ve hızımızı, spor salonunda çalışarak artırabiliyoruz.

Yakalanmadan Suç İşlemek

Tutorial’ı bitidiğimiz zaman tamamını açtığımız menüde şunları görüyoruz: Seçtiğimiz ülkenin bayrağı, ismi, Your District (mahallemiz), Crimes (suçlar), Inventory (envanter), Bank (banka), Gym (spor salonu), Fight Club (dövüş klubü), Prison (hapishane) ve Create a Gang (çete kur).
Ülkenin bayrağı ya da ismine tıkladığımız zaman yaşadığımız yerdeki iş merkezlerinin, kumarhanelerin, hastanenin, marketlerin, araba ve silah satıcılarının olduğu bir ekranla karşılaşıyoruz. Burada yapabileceğimiz sınırsız şey var. Hastaneden kimlerin ne zamandır orda olduğunu ve ne zaman çıkacağını öğrenebilir, kumarhaneden kendi jackpot’umuzu oluşturabilir, zaten oluşturulmuş olanlarda para veya puan kovalayabilir, açık artırma binasından piyasaya konulan eşyalara bakabilir, marketten puan veya VIP günleri satınalabilir, dükkanlardan gücümüze güç katacak kıyafetler, silahlar ve hatta daha sonra ekmek için arsa bile satın alabiliriz.

Your Distrcit yazan kısımda yani mahallemizde paramıza ve puanlarımıza katkı sağlayabilecek binalar dikebiliyoruz ve geliştirebiliyoruz: Fabrika, kilise, okul, kahve dükkanı, gece kulübü, eczane...

Crimes yani suç olayı oyunun en önemli kısımlardan bir tanesi çünkü gelirimizin büyük kısmını buradan kazanmak mümkün. Her atladığımız seviyeyle yeni tip suçlar işleyebiliyoruz ve her yeni tip bize daha fazla deneyim ve para kazandırıyor ama daha fazla cesaret puanı gerektirebiliyor. Aynı zamanda speed yani hızımız çok önemli çünkü giriştiğimiz suçların başaraılı olup olmayacağının yüzdesi hızımıza göre belirleniyor. Suçu işledikten sonra cesaret puanımız tekrar dolmak üzere düşüyor.

Envanterimizde satın aldığımız eşyalar bulunuyor ve onları burdan giyebiliyoruz, geliştirebiliyoruz, satmaabiliyoruz ya da açık arttırmaya koyabiliyoruz.
Banka kısmında ise, yapabileceğimiz 2 şey var: Para çekmek ya da para yatırmak. Parayı kullanabilmek için bankadan çekmemiz gerekiyor ancak para cebimizde dolaşırsak da diğer insanlar tarafından dolandırılmamız olası. Bu yüzden kazandığımız paraları ya da harcadıktan sonra artan paralarımızı bankaya yatırmak akıllıca olacaktır.

Spor salonunda ise, daha önce bahsettiğimiz defansımızı, gücümüzü ve hızımızı geliştirebiliyoruz. Bunu sonuncunda da enerjimiz ve uyanıklığımızı geçici olarak kaybediyoruz tabi ki.

Dövüş kulübü oyunun arka bahçesi gibi birşey. Buraya giren herkes herkese saldırabiliyor, soymaya çalışabiliyor. Yani burası tam bir gangster kasabası! Girdekten sonra da en az 10 dakika kalmak zorundasınız o yüzden dikkat!

Sonuç

Sonuç olarak eğer bazı sıkıntılarına katlanılacak olursa bu tarzda text-tabanlı bir oyun denemek isteyenler için uygun bir seçenek olabilir. Ancak bitirmeden şunu söylemekde fayda var: Bir süre sonra oyun kendini tekrar etmeye başlayabilir.

Vast Wars? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: düz metin ve resimler
PvP: grup ya da topluluk PvP herkesin herkese karşı olduğu
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: hızlı

Orjinallik
Kendimizin haricinde ülkemizi de temsil etmek ve dövüş kulübü özelliği

Beğendiklerimiz...

Derli toplu kolay anlaşılabilir ve kolay başlanılabilir bir oyun

Gerçek paraya ihtiyaç olmadan uzun süre oynanabilir

...ve beğenmediklerimiz

Oyun bir süre sonra kendini çok tekrar etmeye başlıyor

Oyuncu sayısı az

Kullanıcı arayüzünde dille ilgili bazı sıkıntılar olabiliyor


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. Büyüyoruz
  2. Paralar ve Puanlar
  3. Yakalanmadan Suç İşlemek
  4. Sonuç

beğendiklerimiz...

Derli toplu kolay anlaşılabilir ve kolay başlanılabilir bir oyun
Gerçek paraya ihtiyaç olmadan uzun süre oynanabilir

...ve beğenmediklerimiz

Oyun bir süre sonra kendini çok tekrar etmeye başlıyor
Oyuncu sayısı az
Kullanıcı arayüzünde dille ilgili bazı sıkıntılar olabiliyor
6,5
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100