Vikings: War of Clans

Vikingleri içeren 2017 tarihli tarayıcı oyunu - Son derece iyi grafikleri ve etkin bir topluluğa sahip olan tarayıcı tabanlı bu tematik savaş ve strateji oyununda, vikinglerin dünyaya hakim olduğu zamanları yaşayın.

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Vikings: War of Clans, Vikinglerin dünyasında geçen tarayıcı tabanlı bir strateji oyunu. Oyunda bir Jarl (kabile reisi) olarak krallıklar, ordular ve kahramanlar meydana getirerek birbirinizle savaşıyorsunuz.

Oyun aynı türdeki diğer birçok oyunda karşımıza çıkan geleneksel ama bağımlılık yapan krallık-kurma modelini kullanıyor. Bunun yanı sıra oldukça gelişmiş ilerleme sistemi ve son derece ilginç kahraman sistemine sahip. Bu sistemler sayesinde maceranız çeşitlenirken, daha karmaşık kulvarlarda yelken açabiliyorsunuz.

Aynı zamanda gerçekten muhteşem 3D animasyonları sayesinde Vikings: War of Clans bizden grafikler ve sunum açısından çok iyi skor alıyor. Şehrimiz son derece canlı ve şehir sakinlerinin etrafta dolaşmasını, madenlerde ve çiftliklerde çalışmalarını izleyebiliyorsunuz... Bunun dışında oyunun son derece hoş ve tematik oyun müzikleri var ve şehrinizde adeta oyunun atmosferini "yaşıyorsunuz". Ancak bunun da biraz bedeli var, zira oyunun yüklenme süresi oldukça uzun.

Genel olarak Vikings: War of Clans'ın son derece iyi yapılmış tarayıcı tabanlı bir strateji oyunu olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu türün deneyimli oyuncularına yeni bir şey vaat etmiyor. Yine de eski tarz, geleneksel oyun mekaniği arayanlar için son derece kaliteli ve bağımlılık yapan bir savaş deneyimi sunuyor.

➔ Ana hatlar:

  • Türün en klasik oyun mekaniklerine sahip 2017 çıkışlı tarayıcı tabanlı strateji oyunu.
  • Vikinglerin dünyası üzerine kurulu muhteşem grafikler ve tatmin edici atmosfer.
  • Strateji sevenler için birçok farklı şekilde oynamaya izin veren son derece gelişmiş oyunda ilerleme sistemi.
  • Oyunu para ödeme zorunluluğu olmadan rahat bir şekilde oynayabiliyorsunuz, ancak ödeme yapan kullanıcıların gözle görülür avantajlar kazandığı da bir gerçek.

Trailer

Ayrıntılı İnceleme

Savaşa Giriş

Plarium'un en son tarayıcı tabanlı savaş strateji oyunu Vikings: War of Clans, Vikinglerin acımasız dünyasında geçiyor. Bu türdeki diğer oyunlarda olduğu gibi bu oyun da daha önce defalarca kullanılan stratejik şehir kurma mekaniklerini MMO savaşları ile birleştiriyor. Oyuncular yolculuklarına ilk başladıklarında, oyundaki mekanizmaların nasıl çalıştığını oldukça iyi göstereren kapsamlı bir öğrenme bölümü ile Vikinglerin dünyasını daha yakından tanıyorlar. Temel olarak oyuncular Jarl'ın rolünü üstlenip çeşitli kaynakları kontrol ederek şehirlerini kuruyor, savaş ve yağma için ordularını hazırlıyorlar.

İlk bakışta oyun mekaniğinin neden tanıdık gözüktüğünü hemen anlıyorsunuz, zira oyundaki temel amaç, en büyük orduya hakim olarak ya tek başına ya da bir klan içinde en güçlü oyuncu olmak. Ancak yüzeyin altında, oyuncuları imparatorluklarının gelişimini stratejik olarak planlamaya zorlayan oldukça gelişmiş ilerleme sistemleri mevcut.

Bu Viking oyununda savaş gerçek zamanlı olarak yaşanıyor ve ordularınızı hedeflerine doğru harita üzerinde ilerlerken seyredebiliyorsunuz.

Genel olarak zamanınızın çoğunu meşgul edecek 2 farklı görüş alanınız var: ilki şehir görüntüsü, ikincisi ise küresel harita görüntüsü. Her şehrin kendine özgü bazı koordinatları var; bu koordinatlar sayesinde küresel harita üzerinde yerlerini tespit edip savaş ya da diplomasi için plan yapabiliyorsunuz.

Oyuncular şehir görüntüsünde vakitlerinin çoğunu binalar inşa ederek geçiriyorlar - kaynak üretimi, askerlerin eğitimi, bilgi toplama ve şehir savunması için - ve iyi oynayabilirlerse yetenekli bir Jarl olarak Viking dünyasında nüfuzları ve statüleri artıyor. Binalar daha üst seviyelere ulaştırılarak iyileştirilebiliyor, böylece askerlerin eğitiminde ve kaynak üretiminde daha iyi bir konuma ulaşabiliyorsunuz. Ancak bütün bunlar sarayın seviyesine bağlı, bu yüzden saraya öncelik verin.

Küresel haritada ise asıl eğlence saklı, zira harita görüntüsüne geçtiğinizde bütün şehirleri ve boştaki kaynakları görerek bu yerlere saldırıp onları yağmalayabiliyorsunuz.

İlerleme & Dövüş

Oyundaki ilerleme söz konusu olduğunda Vikings'in kapsamlı ve gelişmiş sistemleri son derece etkileyici. Oyun Jarl'ınız, kahramanınız ve şehriniz için tipik deneyim ve seviye sistemini kullanıyor olsa da teknolojik araştırmaların içinde birden çok dala ayrılan ilerleme patikaları sayesinde daha ilginç bir oyuna dönüşüyor. Her ne kadar her bir dalı izlemek çok zaman alsa da ve çok kaynak yese de bu patikaların sadece içerik olsun diye konulmadığını görmek gayet güzel; zira bu yolları takip ederek askerlerinizi, şehir ekonominizi ve başka birçok şeyi geliştirebiliyorsunuz.

Heyecan katsayısı oyundaki dövüş mekaniği sayesinde biraz da olsa azalıyor. Komşu şehirlere savaş açmak küresel haritada üzerlerine tıklamak kadar kolay; farklı birçok askerinizi seçip onları yönlendirdiğiniz hedefe gitmelerini, gerçek zamanda izleyebiliyorsunuz. Çarpışmanın sonucunu orduların gücü, şehrin/kahramanın/duvarların seviyesi gibi birçok unsur belirliyor. 3D animasyonlar aracılığıyla askerlerinizin hedeflerine doğru yaptıkları yolculuğu izlerken savaşın nasıl meydana geleceğini görememek biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Savaşı yaşamak yerine posta kutunuza savaşın sonucunu birtakım çatışma istatistikleri ve ganimet bilgisi (tabii kazanmışsanız) içeren bir mesaj geliyor.

İmparatorluğunuzun başarılı olmasında kahramanlarınızın rolü son derece önemli ve RPG oyunlarında olduğu gibi onlara seviye atlatabiliyor ve her birini en iyi araçlarla, aletlerle güçlendirebiliyorsunuz

Komşu şehirlere savaş açmak küresel haritada üzerlerine tıklamak kadar kolay; farklı birçok askerinizi seçip onları yönlendirdiğiniz hedefe gitmelerini, gerçek zamanda izleyebiliyorsunuz.

Çok kapsamlı olmasa da dövüş sisteminin basitliği sayesinde başka alanlara odaklanarak savaş açmanın keyfini yaşayabiliyorsunuz, özellikle de klanlara katılarak ya da yeni klanlar kurarak oyuncuların birbirleri ile kaynak paylaşmasını ve birbirlerine askeri birlik anlamında yardım etmesi oyundaki keyfi arttırıyor.

Kahramanlar Fark Yaratır

Vikings: War of Clans'da belki de en ilgi çekici öğe, türe nerdeyse yeni bir soluk getiren son derece kendine özgü kahraman sistemi. Her oyuncu özelliklerini ayarlayabileceği deneyim kazanabilen ve imparatorluk binalarında ve savaş alanlarında seviye atlayabilen bir kahramana sahip. Kahramanlar beceri puanları kazanıyor ve bu puanlar orduların saldırırken veya savunurkenki etkinliği ya da savaş olmadığında şehirlerinizin verimliliği üzerinde etkili olabiliyor. Bunun dışında düşman şehirlere saldırarak kahramanınızın giyebileceği ve böylece daha fazla etkili olabileceği dönüştürülebilen malzemeler elde edebiliyorsunuz. Tarayıcı tabanlı bir savaş strateji oyunu için bu RPG öğesi, her şeyin ötesinde oyuna güzel bir derinlik katıyor.

İnandırıcı, Canlı Bir Dünya

Oyundaki atmosfer gerçekten de harika!

Hiç kuşkusuz Vikings: War of Clans, modern dönemin grafik açısından en iyi gözüken oyunlarından. Şehriniz son derece canlı ve şehir sakinlerinin etrafta dolaşmasını, madenlerde ve çiftliklerde çalışmalarını izleyebiliyorsunuz. Oyuncular, seçenekler menüsünden özel efektleri açarak muhteşem gözüken çevresel değişiklikleri ve büyüleyici efektleri görebiliyor.

Vikings: War of Clans, modern dönemin grafik açısından en iyi gözüken oyunlarından.

Küresel haritada ise 3D olarak ordularınızın hareketlerini seyretmek, bu türdeki diğer oyunlarda çoğu zaman sıkıcı olan bir rutine hayat verildiğini görmek gerçekten güzel. Vikings'in yaratıcıları, oyunun nasıl gözükmesi, nasıl hissettirmesi gerektiğine dair epey kafa yormuş gibi ve bu çaba da kendisini hemen hissettiriyor: hiçbir tarayıcı tabanlı strateji oyununda detaylara bu kadar önem verilmedi. Ayrıca Viking dönemine özgü grafikler ve müzik de oyuna büyük katkı sağlıyor.

Oyuncular binaların yapım/iyileştirme aşamasında veya savaşlarda beklemek zorunda kaldığı zamanlarda oyundaki canlı topluluk da öne çıkıyor. Dünya sohbet kutusu birçok klan daveti sunan son derece canlı ve medeni bir yer; yeni oyuncular için sıklıkla karşılaşılan tavsiyeler içeren mesajlar da cabası. Oyunun yaratıcıları da topluluğu canlı tutmak için, oyun içerisinde gece gündüz oyuncuları çeşitli görev ve maceraları bitirdikleri için ödüllendiren bir sistem sunuyorlar.

Sonuç

Vikings: War of Clans'ın tarayıcı tabanlı strateji sevenlere sunacak çok şeyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tanıdık imparatorluk kurma ve MMO savaş mekaniğinden bilgi ağaçları ile kahraman sistemini iç içe geçiren harika ilavelere kadar oyundaki birçok şey, oyuncuları mutlu bir şekilde meşgul edecek potansiyele sahip. Bu durum da uzun dönemde aktif oyunculara büyük yarar sağlayacak. Kısacası son derece bağımlılık yapan bir tarayıcı oyunu Vikings.

Grafik açısından bu oyun kuşkusuz şimdiye kadar piyasaya sunulan en iyi oyunlardan biri ve hoş, tematik müziği de inandırıcı atmosferine büyük katkı sağlıyor. Her ne kadar bir tarayıcı oyunu oynarken oyunun "sürükleyiciliği" hiçbir zaman ön planda olmasa da şehrimize zum yapıp 3D olarak küçük şehir sakinlerimizin günlük işlerini icra etmelerini görmek oldukça zevkli. Tarayıcı tabanlı bir strateji oyunu oynarken belki de ilk kez oyunun dünyasının bir parçası gibi hissediyoruz ve bu da kesinlikle çok olumlu bir özellik.

Şehrimize zum yapıp 3D olarak küçük şehir sakinlerimizin günlük işlerini icra etmelerini görmek oldukça zevkli.

Ancak size birçok avantaj sağlayan hız arttırıcılar ya da ek kaynaklar gibi her şeyin satıldığı nakit mağazası, oyunun kazanılması için paraya ihtiyacınız olduğu hissini veriyor. Ama kendi deneyimimize göre hiçbir oyuncu para harcamaları için zorlanmıyor, bu da son derece iyi bir şey. Bunun dışında oyunda bir kusur bulmak çok kolay değil. Sadece oyun ilk başladığında çok yavaş yükleniyor; bu durum da kuşkusuz sonra geliştirilebilir.

Sonuç olarak Plarium, Vikings: War of Clans aracılığıyla türün hayranlarına harika bir tematik strateji oyunu sunuyor. Eğer tüm klasik unsurları en iyi şekilde birleştiren geleneksel bir tarayıcı oyunu arıyorsanız, fazla uzağa bakmayın!

Vikings: War of Clans? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: animasyonlu sanat eserleri
PvP: grup ya da topluluk PvP herkesin herkese karşı olduğu
Gerçek para dükkanı etkisi: yüksek
Deneyim kazanma oranı: orta

Orjinallik
Tarayıcı tabanlı bir oyun için son derece gelişmiş kahraman sistemi ve göz alıcı 3D grafikler.

Beğendiklerimiz...

Muhteşem grafikler ve animasyon

Derin stratejik oyun mekaniği

Bağımlılık yapıyor

...ve beğenmediklerimiz

Sadece tam ekranda çalışıyor

Yavaş yükleme zamanları

Tartışmalı nakit mağazası


Eğlence faktörü
4.5 out of 5
Topluluk
4.5 out of 5
Grafikler
5.0 out of 5
9,6
Başyapıt

Review summary

  1. Savaşa Giriş
  2. İlerleme & Dövüş
  3. Kahramanlar Fark Yaratır
  4. İnandırıcı, Canlı Bir Dünya
  5. Sonuç

beğendiklerimiz...

Muhteşem grafikler ve animasyon
Derin stratejik oyun mekaniği
Bağımlılık yapıyor

...ve beğenmediklerimiz

Sadece tam ekranda çalışıyor
Yavaş yükleme zamanları
Tartışmalı nakit mağazası
9,6
Grafikler - 100 / 100
Eğlence faktörü - 90 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 90 / 100