Wargame 1942

Yapımcı Looki, bizi kendi ordumuzu kurup dünyaya meydan okuyabileceğimiz yeni bir militaristik strateji oyununa çağırıyor ve bu oyun 2. Dünya Savaşı sırasında, 1942’de geçiyor.

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Yapımcısı Looki olan ve tarayıcı-tabanlı bir oyun olan Wargame 1942, bizlere 2.Dünya Savaşı’nda general olma şansını veriyor.

Başarılı olmak için bir ordunun bütün gereksinimlerini bilmemiz ve karşılamamız gerekiyor.

Benzeri oyunlarda olduğu gibi kaynak yönetimi önem kazanıyor ve her türlü şeyi yapmamızı sağlıyor. 2. Dünya Savaşı konseptini seven ve tarayıcısı üzerinden oyun oynamak isteyen oyuncular için güzel bir opsiyon gibi görünüyor.

Looki’nin diğer yapımı olan Desert Operations’a inanılmaz derece benzeyen bu oyun bakalım bize başka neler sunuyor?

Ayrıntılı İnceleme

2. Dünya Savaşı

Hepimizin bildiği gibi 2. Dünya Savaşı, tarihteki en felaket getiren savaşlardan birisi. Biraz ironik olacak ama böyle bir savaş olmasaydı, bu konseptte yaratılmış bir çok mükemmel oyuna da sahip olamayacaktık. Yani bu savaş gerçek hayatta bir çok can alırken dijital ortamda bir çok oyuna can verdi. Bakalım Wargame 1942’de bu iyi oyunlardan birisi mi?

Genel Görünüm

Bahsettiğimiz gibi oyunda kaynak yönetimi çok önemli ve bu kaynaklarla asker basmaktan onların mühimmatına kadar yaklaşık herşeyde önemli rol oynuyor. Bunlardan bazıları ham petrol, benzin, dizel, cephane, para, altın ve elmas olarak karşımıza çıkıyor. Günlük olarak oyuna girersek bonus para kazanabiliyoruz. Çoğu freemium oyunun olduğu gibi bu oyunda da gerçek para karşılığında kaynak (elmas) alabiliyoruz. Zamanlar ve oyunda yeterli deneyime sahip olduktan sonra, fethetmelere başlayacağız ve global ranking’lerde yükseleceğiz. Yalnız şunu belirtmekte fayda var: Oyunda gerçek para harcamadan hızlı gelişmek imkansız. Binalarımızın oyunun en başlarından itibaren tamamlanması çok uzun süreler alıyor.

Haydi Başlayalım

Looki’de hesabınız yoksa oluşturduktan sonra hemen oyuna başlayabiliyorsunuz. Konu aşikar olduğundan direk olarak herhangi birşey anlatılmadan oyunun içine bırakılıveriyorsunuz ancak başlangıçta tabiki neler yapmanız gerektiği söyleniyor. Bir adımı geçince bir sonraki adımdan bahsediyor oyun. İlk gördüğümüz bir üs ve boş araziler var. Buralara binalarımızı dikmemiz gerekiyor. Oyunun bize önerdiği binaları dikmeye balıyoruz ve Wargame 1942’nin oyuncu en çok etkileyen kusurlarından biri olan uzun bekleme süreleriyle karşılaşıyoruz. Tutorial’ı bitirmek için bile saatlerce beklemeniz gerekiyor. Bu uzun süreleri beklememenin yolu yok mu? Var, ancak gerçek parayla elmas satın almanız gerekiyor. Oyunun başında bir miktar elmas veriliyor ama 2-3 bina sonra o da tükeniyor ve beklememek ve hızlı devam etmek istiyorsanız gerçek para ödemeniz gerekiyor.

Taktik ve Strateji

Bina kısmını geçecek olursak, yaptığımız araştırmalarla da beraber, hava kuvvetlerinden deniz askerlerine kadar çok çeşitli ünite üretebiliyoruz. Ancak şunu göz önünde bulundurmalıyızki her asker bizim için maliyet demek oluyor. Oyunda malesef direk olarak muharebelere etkimiz olmuyor ancak her asker biriminin savaşlarda taktiksel avantajları ve dezavantajları var ve bu bilgiyi kullanarak stratejik üstünlük sağlamanız gerekiyor. Örneğin bir rakibe saldırmadan önce casusluk yaparak ne gibi ünitelere ve defansa sahip olduğunu görülebilir, ona göre bir ordu kompozisyonu oluşturulup sefere gönderilebilir.
Bir diğer önemli nokta ise, ittifaklar. Bildiğimiz gibi savaşlarda kurulan ittifaklar savaşın seyrinde büyük önem kazanıyor ve aynı olay bu oyun için de geçerli. İyi bir network kurmak oyuncuyu daha çabuk yukarılara taşıyacaktır.
Genel olarak oyunun başlarında agresif bir tutum izlemek yerine defansif olmak deneyimsiz oyuncular için daha iyi olacaktır. Zamanla hem oyuna alıştıkça hem de ittifaklara katıldıkça daha güvenli bir şekilde raipleri yağmalamaya başlanılabilir.

Ya Görseller?

Wargame 1942’nin grafikleri bu tür bir oyun için fena değil ancak durağan ve düz bir görünüş var. Ayrıca renk paleti biraz soluk, gri-kahverengi tonlarından oluşuyor ve herkesin hoşuna gitmeyebilir. Yani genel olarak grafikler, görseller daha iyi yapılabilirmiş. Oyunun türünden dolayı çok da önemsemeyebilirsiniz.

Biri Desert Operations mı dedi?

Looki’nin bir diğer yapımı olan Desert Operations oyununu oynadıysanız aslında bu oyunu A’dan Z’ye biliyorsunuz demektir. Çünkü bu 2 oyun aslında ikiz gibiler. Tek farkları konsept. Bu oyun 2. Dünya Savaşı konuluyken, Desert Operations modern savaşla ilgili.

Sonuç

Sonuç olarak Looki tarafından desteklenen ve herkese göre olmayan bu yapım, benzer türdeki oyunların üstüne ek olarak pek yeni bir şey katmıyor ve belirttiğimiz gibi aynı yapımcıdan olan Desert Operations’ın neredeyse aynısı. En büyük fark Wargame 1942 2. Dünya Savaşını konu alırken, Desert Operations modern savaş halini konu alıyor. Bu noktada hangi konseptte oynamak istediğine karar vermek de oyuncuya düşüyor. Uzun bekleme sürelerine aldırış etmem diyorsanız, Wargame 1942 güzel bir taktik, strateji simülasyonu ve göz atmak isteyebilirsiniz.

Wargame 1942? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: animasyonlu sanat eserleri
PvP: maçlı ya da düellolu PvP herkesin herkese karşı olduğu
Gerçek para dükkanı etkisi: yüksek
Deneyim kazanma oranı: yavaş

Orjinallik
Desert Operations’a çok benzemesi, neredeyse aynısı olması (!)

Beğendiklerimiz...

2. Dünya Savaşı eskimeyen bir konsept

Ünite çeşitliliği

Looki’nin başka bir oyununu denemediyseniz orjinal gelebilir

...ve beğenmediklerimiz

Gerçek para dükkanı oyunu çok etkiliyor

Görsel olarak donuk ve sıkıcı

Yenilikçi bir tarafı pek yok


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. 2. Dünya Savaşı
  2. Genel Görünüm
  3. Haydi Başlayalım
  4. Taktik ve Strateji
  5. Ya Görseller?
  6. Biri Desert Operations mı dedi?
  7. Sonuç

beğendiklerimiz...

2. Dünya Savaşı eskimeyen bir konsept
Ünite çeşitliliği
Looki’nin başka bir oyununu denemediyseniz orjinal gelebilir

...ve beğenmediklerimiz

Gerçek para dükkanı oyunu çok etkiliyor
Görsel olarak donuk ve sıkıcı
Yenilikçi bir tarafı pek yok
6,5
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100