4Story

4Story, kale ve toprak peşinde koşmak isteyen ve MMORPG’yi seven oyuncuları biraraya getirerek yeteneklerini göstermelerini sağlıyor.

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

4Story’nin kendi sitesinde, kimin tarafında olmak istediğine karar vererek ve diğer oyuncularla birlikte stratejik kararlar vererek önemli kaleleri fethedebileceğimiz söyleniyor. Bir taraftan içinde bulunacağımız dünyanın tarihini öğrenmeye çalışırken bir taraftan da fantastik bir maceraya atılıp görevlerimizi tamamlamaya çalışacağız.

Klasik MMORPG öğelerini içeren 4Story’de çok çeşitli zindanları keşfedeceğiz ve efsanevi hazinelerin peşinde olacağız.

Türkiye’de ilgiyle karşılanan bu MMORPG, dünyada da bu bu tarz yapımlar arasında ilk akla gelenlerden.

Ayrıntılı İnceleme

Başlangıç

Oyuna başlamadan önce her oyunda olduğu gibi hesabımızı oluşturuyoruz ve her client türü oyunlarda olduğu gibi öncelikle oyunu indirmemiz gerekiyor. Oyunu yükledikten sonra patcher, oyunun en güncel versiyonuna update ediyor ve bundan sonrası artık bize kalıyor. Artık Iberia’ya gidebiliriz!

Başlangıçtan sonraki başlangıç(!)

Öncelikle bir sunucu seçiyoruz ve sonradan bu sunucu değiştirilemiyor. Yani eğer bir arkadaşımızla oynamak istiyorsak, baştan ona göre aynı sunucuya girmemiz gerekiyor, çünkü sonradan aynı karakterle başka sunuculara giriş yapılamıyor. Bunu da hallettikten sonra karakter yaratma bölümüne gelioruz.

Bir MMORPG’de karakteriniz önemlidir

Oyunda sınıftan önce karar vermemiz gereken bir şey var: Irkımızı belirlemek. Seçebileceğimiz 3 tane ırk var ve bunlar insan, feline ve peri ırkları. Kısaca bahsetmek gerekirse, insan ırkı içinde kuşku ve kurnazlık barındırmayan, heryere yayımış bir ırk ve diğer ırklara karşı da hoşgörülü bir tavır içerisinde. Feline’ler, doğayı seven, kaslı yapıları olan bir ırk. Son olarak periler ise, cüsse olarak feline’ye tam ters yapıda tasarlanmış, minicik ancak bir o kadar da olgun ve bilge bir ırk olarak karşımıza çıkıyor. Periler aynı zamanda bilim ve büyü konularında da oldukça gelişmiş konumdalar. Irkımızı seçtikten sora sınıf seçme aşamasına geliyoruz. Toplamda 5 sınıf var ve bunlar: Savaşçı, okçu, büyücü, rahip, çağırıcı. Savaşçıların hepimizin yakında bildiği üzere yakın dövüş yetenekleri kuvvetli. Okçuların atik olması ve uzun menzilli olması onları öne çıkaran özellikler. Büyücüler ise, adları üzerinde büyü enerjileri kullanıyorlar ve ateş, buz, yıldırım a hükmetmeyi öğrenmişlerdir. Rahip sınıfının iyileştirme özellikleri ön plana çıkarken, çağırıcı sınıfı ise ruhlarla iletişim kurabiliyor. Bir MMORPG’nin önemli özelliklerinden biri olan kişiselleştirme, 4Story’de bir noktaya kadar var. Karakterimizin erkek mi kadın mı olcağına karar verebiliyoruz, saç ve kıyafet renklerini belirleyebiliyoruz ve karakterimize saç şekli verebiliyoruz.

PvP ve ötesi

4Story’de PvP oynamak içi çok çeşitli opsiyonlarımız var. Bunlardan ilki, düellolar. Herhangi gördüğümüz bir karakterin portresine sağ tıklayıp düelloya davet edebiliyoruz. Sonucunda kazanan şeref veya başarı puanı kazanmazken, kaybeden de ölmüyor. Bir nevi zevkine yapılan bir PvP. Düşman oyuncular tarafında düelloya davet edilmeden saldırıya uğrarsak ve kazanırsak, şeref ve başarı puanı kazanabiliyoruz. Fetih savaşları opsiyonunda, stratejik yönden önemli olan bölgeleri fethetme imkanları sunuluyor ve fetheden lonca, puan kazanıyor. Haftanın sonunda ise, loncanın kale fetihlerine katılıp katılmayacağı belirleniyor. Kale fetihleri de neymiş diyecek olursanız; PvP oynularının en etkileyici kısmı olarak belirtiliyor. Haftalık yapılan kale fetihlerinde galip gelen lonca o kaleyi bir hafta boyunca lonca evi olarak kullanabiliyor. Aylık turnuva, 3v3 ve 7v7 arenalar da keşfetmeniz için bekliyor olacak. Bunlar haricinde görev haritaları var ve bunlar normal klasik oyunun ilerleyişi içinden farklı görevler. 2 tarafın işgal için savaştığı bölgeler için savaşmak için, özel bir belgeye ihtiyacımız oluyor ve bunu da kendi alanımızdaki canvarlardan ele geçirebiliyoruz veya satın alabiliyoruz.

Sonuç olarak

4Story genel olarak güzel bir oyun ve seslendirme ve altyazıların Türkçe destekleri olması Türk oyuncular için önem kazanıyor. Oyun ne kadar klasik MMORPG’ler gibi görünse de oynadıkça kendini farklı gösteren, öne çıkaran özellikleri olduğunu farkedeceksiniz. Geliştiriciler 4Story’yi geliştirip ücretsiz olarak beğenimize sunmuşlar, bize ve MMORPG severlere ise Ibera’ya gidip fantastik maceralar içinde koşuşturmak düşüyor.

4Story? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: grup ya da topluluk maçlı ya da düellolu PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: orta

Orjinallik
Çok çeşitli ve bol PvP opsiyonlar

Beğendiklerimiz...

Güzel grafikler

...ve beğenmediklerimiz

WOW'un haricinde önerdiği pek birşey yok


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. Başlangıç
  2. Başlangıçtan sonraki başlangıç(!)
  3. Bir MMORPG’de karakteriniz önemlidir
  4. PvP ve ötesi
  5. Sonuç olarak

beğendiklerimiz...

Güzel grafikler

...ve beğenmediklerimiz

WOW'un haricinde önerdiği pek birşey yok
6,5
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100