Aion

Seviyeler oluşturmak güzel. Diğer oyuncuları elemek güzel. Sınırları olmayan ülkeleri keşfetmek güzel. Bütün bunları eşsiz grafiklerle yapmak çok güzel. Burada Aion free-2-play modelini benimseyerek ve aylık ödemeleri kaldırarak mükemmel bir şov sunuyor!

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Layık olduğu kadar takdir edilmediği (ticari anlamda) uğursuz bir dönemden sonra Ncsoft tarafından sunulan bir MMORPG olan Aion ile free-2-play modelini benimseyerek en yüksek kalitede bir ürünü ücretsiz olarak sunuyor.
İki farklı ırktan olan kendi karakterlerimizi seçerek ve kişiselleştirerek kendimizi Atreia’nın dünyası ile tanıştırmaya hazırız.
Bir taraftan bu oyun savaş ve farklı objelerin toplanması gibi binlerce büyük görevlerin bitirilmesini gerektiren klasik bir GDR iken.
PvP tarafından baktığımızda ise oyunda sınırları olmayan körü körüne gerçekleşen büyük savaşlar sunmaktadır.
Savaş alanına (Abyss), birbirleri ile mücadele eden iki irkın yanı sıra, (bilgisayar tarafından control edilen) üçüncü bir tarafın dahil olması ile etraf iyice kan gölüne dönecek.

Crytek’in CryEngine grafik motoru sayesinde bu oyun, en yüksek modeldeki karate ve hayran kalınmaması imkansız olan senaryolar ile gözler için mükemmel bir performans sergiliyor.
Aion, aylık ücretleri kaldırılmış olan gerçekten denenmeye değer mükemmel bir oyundur.

Ayrıntılı İnceleme

Yıllar içinde sürekli olarak, MMORPG kategorisinde en çok oynan olan WoW’un podyumdaki yerine geçilmeye çalışılmıştır.

Kendilerini “l'anti-warcraft&rdquo olarak lanse eden bir çok ortaya çıkmıştır, fakat ne yazık ki (veya görüş açısına bağlı olarak belki de nihayetinde) hiç kimse şampiyona karşı bir galibiyet sağlayamamıştır.

Aynı zamanda kriz nedeni ile de, MMO gibi zor bir oyun türünü desteklemek hususunda çok ilginç bir fenomen ortaya çıkmıştır.

Çok mükemmel olmayan ticari sonuçları göğüslemek için bir çok üretici kendi ürünlerini bedava ürünler formatında sunmak ya da hayatta kalabilmek için bu ürünleri çok ucuz fiyata sunmuşlardır.

È il caso di Yüksek bütçe ile geliştirilmiş bir MMORPG olan Aion ise şu anda bedava olarak oyanabilmektedir.

 

Oyundaki tema çok basit olup ikiye bölünmüş bir dünya ve bu iki taraf arasındaki süregelen kavgaya indirgenmektedir.

Bir tarafta, neredeyse meleklerin sahip oldukları güzelliğe sahip olan ve Atreia’nın en ışık saçan ve verimli bölgesinde yaşayan Elyoslar bulunmaktadır.

Diğer tarafta ise Elyos’ların tam zıttı olan, sğrekli karanlıkta yaşayıp daha hayvanımsı bir görüntüye sahip olan Asmodianlar bulunmaktadır.

Oyunun başında karakterinizi bu iki ırk arasından seçebilirsiniz. Oyun sırasında ise sizin kontrolünüzde olmayan üçüncü bir ırk ortaya çıkacaktır.

Söz konusu bu üçüncü ırk olan ve (Abyss adı verilen) &ldquo’da yaşayan Balaur, diğer iki ırktan birisi daha dezavantaja sahip olduğu zaman PvP içinde dengeleme görevi görmektedir.

Karakterlerin seçimine geri dönecek olursak, kendi karakterin farklı özelliklerini seçebilmek için çok fazla olasılık bulunmaktadır ve bu da bu oyunun aslında önceden ödemeli bir oyun olduğuna kanıt teşkil etmektedir.

Kullanabileceğiniz farklı (toplamda 4 adet) sınıfların bulunması bu tarzdaki oyunlarda (veya tek oyunculu GDR’larda) görülen klasik hususlardan bir tanesidir.

Burada savaşçılar, izciler, büyücüler ve papazlar bulunmaktadır.

Savaşçılar klasik askerlerdir ve (tahmin ettiğiniz gibi) fazla kaslara ve az beyin gücüne sahiptirler. Bunlar bütün güçlerini düşünmeden kullanmakra ve özellikle direk ataklarda bulunmaktadırlar.

İzcilerin taklara karşı, savaşçılara kıyasen, daha az dayanıklılıkları vardır fakat bunlar normalin üstünde çeviklik ve hıza sahiptirler.

Büyücüler, fiziksel olarak çok güçsüz karakterdirler fakat özellikle uzaktan yerle bir edici büyülü saldırılar yapabilmektedirler.

En son olarak da papazların gelen saldırlara karşı güçsüz korumaları bulunmaktadır fakat bunlar diğer oyuncuları tedavi edebilme gücüne sahiptirler.

Belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra her sınıf kendisini iki özelliklerine yoğunlaştırabilmektedir.

 

Oyun akışından bahsedersek, Aion’da sonlandırmamız gereken bir sürü görev bulunmaktadır.

Her ne kadar farklı temalar ve nadir zamanlarda birden çok oyuncu ile oynanma zorunluluğu bulunsa da, bunlar hiç bir zaman için epik veya önemli görevler değillerdir. Daha çok bu görevler canavarları öldürmek ve objeler toplamaktan ibarettir ki bunlar da bir noktadan sonra tekrar haline gelmektedirler.

Aion hakkında inandırıcı olan ise çok önem verilerek yapılmış olan PvP’dir.

Yukarıda daha önce belirtmiş olduğumuz Abyss ise savaşların çoğunun gerçekleştiği yerdir.

Bu mekandaki asıl amaç, harita üzerinde yayılmış olan farklı kaleleri fethetmektir.

Abyss’i mükemmel kılan şey ise gerçekten hiçbir net kurala sahip olmayan bir savaş alanı olmasıdır.

Elyos, Asmodian ve Balaurlar hiç bir etik problemi kafalarına takmadan birbirlerini öldürmek ile meşguldürler.

Diğer dikkat edilecek bir husus da kanatların bulunmasıdır çünkü bunlarla gerçek anlamda uçabilecek kapasiteye sahip olmaktayız.

&ldquo dünyasında çok bir öenm teşkil etmemektedirler,fakat bir kere Abyss’de oldukları zaman normal ayaklara kıyasla daha fazla hareket kabiliyeti sağlamaktadırlar.

 

Grafik açıdan bakıldığında ise Ncsoft oyunları diğer MMORPG oyunları ve kesinlikle bedava oyunlar arasında en özenli grafiklere sahip oyun olarak yer almaktadır.

CryEngine’nin kullanılması sebebi ile (parantez içinde söyleyelim bu aynı zamanda Far Cry ve Crysis’de olduğu gibi “&rdquo oyunlarına da hayat vermiştir), bu oyun her zaman, özellikle de ekran açıldığında, görülmeye değerdir.

Detayların zengin oluşu, ve çağrışımlarla dolu bir ortamda olayların gerçekleşmesi özen gösterilerek çizilmiş bir dünya sergilemekte olup bu durumda sadece burayı ziyaret etmek bile zevm vermektedir.

 

Aion, ödemeli bir oyun olarak yaratılmış olma avantajına sahip bulunmaktadır.

Her ne kadar oyunun mimarları kendi oyunları için farklı bir gelecek düşünmüş olsalar da biraz bedava eğlence arıyanlar bu oyundan kesinlikle zevk alacaklardır.

Her ne kadar geliştirilmiş olan en iyi MMORPG olmasa da, Aion kendinden beklenenler göz önüne alındığı zaman çok keyif verici bir oyun olmayı başarmaktadır.

Yüksek bir bütçe ile yapılmış olan kaliteli bir oyun ve free-to-play modeli: daha fazla ne istenebilir ki?

Aion? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: grup ya da topluluk PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: az
Deneyim kazanma oranı: orta

Orjinallik
Oyunun grafiklerinden bahsetmemek mümkün değil. MMORPG, genellikle bu çok fazla bahsedilmeyen bir parametredir çünkü daha çok akışkanlık ve karakteristikler herkes tarafından daha çok istenmektedir. Aion, yüklenmesi çok uzun süre istemeyen ve fantastik grafikler sunabilen bir oyundur.

Beğendiklerimiz...

İlginç PvP sistemi

Mükemmel grafikler

Rüya gibi manzaralar

İyi test edilmiş bir mekanizm

...ve beğenmediklerimiz

Tekrar eden maceralar

Sınıflar açısından bir yenilik yok


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
7,7
Denemeye Değer

Review summary

beğendiklerimiz...

İlginç PvP sistemi
Mükemmel grafikler
Rüya gibi manzaralar
İyi test edilmiş bir mekanizm

...ve beğenmediklerimiz

Tekrar eden maceralar
Sınıflar açısından bir yenilik yok
7,7
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100