Blade and Soul

Kore Yapımı Aksiyon Fantezi MMORPG - Blade and Soul, NCSoft'un yaptığı bir MMORPG fantezidir. Dövüş ve PvP ağırlıklı bir oyundur.

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Kore yapımı bir MMORPG olan Blade and Soul MMO dünyasının tecrübeli isimlerinden NCSoft tarafından yakın zamanda piyasaya sürüldü.

Yaklaşık dört sene önce ilk olarak Asya'da piyasaya sürülen ve uzun zamandır beklenilen oyun, sonunda batıda da oyunseverlerle buluşuyor. Batıdaki hayranları tarafından merakla beklenilen Blade and Soul, gösterişli anime tarzı grafikleri ve belirgin yeniliğiyle hayli övülen dövüş sistemi sayesinde, NCSoft'un bu son çalışmasının harika bir oyun vaat ettiğini söyleyebiliriz.

Ancak sorulması gereken soru şu: Onca övgüyü hak edecek bir oyun mu gerçekten? Birçok açıdan evet, oyunun dövüş sistemi arka arkaya birçok hareketin yapılabildiği klasik dövüş oyunlarını hatırlatıyor, bu da her karşılaşmayı daha çekici ve benzersiz kılıyor.

Grafikler biraz eskimiş olsa da harika. Ancak optimizasyon sorunları ve takılmalar insanı adeta çıldırtıyor, PvE oldukça vasat ve son seviyeye kadar ulaşabilmek angaryaya dönüşebiliyor.

Oyunun artıları ve eksiler var, bazı şeyleri doğru yapıyor bazılarını ise yanlış; ancak en azından bazı oyuncuların gözünde doğru yaptığı şeyler diğer eksik yönlerinin önüne geçebilir diye düşünüyoruz.

➔ Ana hatlar:

  • 2016 Oynaması Ücretsiz MMO
  • Aksiyon Dövüş
  • Eğlenceli 1v1 PvP
  • Harika Oyun Alanları

Ayrıntılı İnceleme

Tanıdık Bir Yolculuk

Birçok özelleştime seçeneği olacak

Blade and Soul'a yönelik tüm beklentiler göz önüne alındığında, beklediğim yeni ve yaratıcı oyun deneyimini yaşayamadığımı söyleyebilirim.Kuşkusuz dövüş sistemi yeterince eğlenceli, en azından ilk seviyelerden sonra, ancak oyundaki diğer her şey yavan kalıyor. Oyundaki hiçbir şey "Beni oyna" dedirtmiyor; Blade and Soul'daki her unsur daha önce ve çoğu zaman da daha iyi bir şekilde başka MMO'lar tarafından gerçekleştirildi.

Öykünün iyi olduğu yerler var, ancak bu ilginç öykü parçaları sayısız yan görevler yüzünden daha da fazla parçaya bölünüyor. Görevler de ne yazık ki oraya git, şunu topla ya da öldür, geri dön ve şu düşük deneyim puanlarıyla ödülünü al şeklinde.

Kuşkusuz bu demek değil ki oyunun iyi bir yönü yok, öyle bir durum söz konusu değil. Görevlerin tekdüzeliğinden kurtaran zindanları sevdim. PvP de oldukça eğlenceli ve bence oyunun en iyi bölümü PvP. Oyunun benzersiz dövüş sisteminin gerçek potansiyelini görmemize olanak sağlıyor. Rakibinizin oyununu bozmak için sürekli bir sonraki hamlenizi düşünmeye zorluyor.

Çeşitlilikte Sınır Yok

Blade and Soul beş yıllık bir oyun. Bu da bir oyunun ömrü için uzun bir süre. Bu yüzden de grafiklerin eskimeye başladığını söyleyebiliriz. Grafikler kötü değil ama grafik açısından etkilenmek istiyorsanız, Blade and Soul size göre bir oyun değil. Ancak bu çok etkileyici olmayan özelliğinin yanı sıra, oyunun aslında oldukça benzersiz ve güzel bir estetik tarzı var.

Renkli anime estetiği gerçekten ön plana çıkıyor. Hatta oyunun arka planları ve alanları bir MMO'da gördüğüm en güzel şeylerden diyebilirim. Her ne kadar çok bağlantılı olmasalar da her harita çok güzel ve görev deneyimini daha heyecanlı kılıyor. Keşif heyecanı oldukça iyi yakalanmış; oyunda bir sonraki köşeyi hemen dönmek ve sıradaki epik işareti keşfetmek istiyordum.

Renkli anime estetiği gerçekten ön plana çıkıyor

Grafik motoru çok kötü olmasa da eskimeye başlamış.

Karakter tasarımları ise oldukça tartışmalı bir konu. Doğudaki birçok oynaması ücretsiz MMO'da olduğu gibi kadın karakterler büyük memelere sahipler ve nerdeyse hiç giyinik değiller. Neyseki bütün bunlar ırk seçiminize göre değişebiliyor. Gon ve Jin'in elbiseleri, Yun ve Lyn'e göre daha az muhafazakâr. Bu bir eleştiri değil, sadece bir gözlem. Oyunun bu özelliği beni çok rahatsız etmedi ama bazı oyuncular bu özelliği kaba bulabilir.

Neyse ki oyun oldukça güçlü bir karakter yaratma sistemine sahip. Karakterlerinizin özelliklerini istediğiniz şekilde değiştirebiliyor ve dünya kadar saç ve aksesuar arasından seçim yapabiliyorsunuz.

Benzer bir konu da oyunun elbise sistemi. Bu özellik benim favorilerimden. Yeni elbiseleri ortaya çıkarmak ve elbiselerle oyundaki yoldaşlarıma hava atmak oldukça tatmin edici ve eğlenceli bir deneyim (her ne kadar bazı elbiseler çok açık olsa da). Tabii birçoğu oyun içerisinde yer alan nakit mağazasından satın alınabiliniyor, ancak elbiselerin büyük bir bölümü oyunu iyi bir şekilde oynadığınızda bulabileceğiniz elbiseler.

İyi Dövüşü Gerçekleştirmek

Oyunun içine dalmanız için sizi baştan çıkarabilecek en önemli neden dövüş sistemidir, Blade and Soul'da yaşayabileceğiniz en yaratıcı ve en taze deneyimi bu dövüş sistemi sayesinde yaşıyorsunuz. Blade and Soul'u oynadığımda, en azından dövüştüğüm sırada, World of Warcraft'tan çok Street Fighter oynuyor gibi hissediyorum.

World of Warcraft'tan çok Street Fighter oynuyor gibi hissediyorum.

İyi 1vs1 dövüşlere hazır olun

Takımınızın bütün potansiyelini kullanması, sadece dönüşümlerini öğrenmekten ve yağmalamaktan daha fazlasını içeriyor. Oyunun mekanizmasını iyi öğrenmek ve düşmanın hareketlerini önceden kestirmek son derece önemli. PvP'de bu daha da önem kazanıyor, zira Blade and Soul'da düello satranç oynamaya benziyor. Rakibinizden her zaman bir adım önde olmanız gerekiyor.

Hünerler seri halinde basılan tuşlar ile oldukça bağlantılı, bu da demek oluyor ki kısayol tuşlarını kullanarak en iyiyi beklemek zorunda değilsiniz. Arka arkaya yapılan bu hareketleri gerçekleştirmek oldukça tatmin edici ve eğlenceli. Ancak PvP dışında dövüş çok tatmin edici değil. NPC'lere karşı savaşırken elinizdeki güçlerden hiçbir zaman sonuna kadar yararlanamayacaksınız, zaten çoğu karşılaşma da genelde çok kolay geçiyor.

Bu durum hayal kırıklığı yaratıyor, hele de sadece tüm hünerlerinizin elinizde hazır olduğunda inanılmaz alanlara dönüşen arenalar söz konusu olduğunda. Bu yüzden de karakterlerinizi en üst seviyeye getirmek zorundasınız ve bunun için de PvE'ye ihtiyacınız var. Ancak bu noktayı tamamladığınızda Blade and Sould inanılmaz bir PvP deneyimi sağlıyor.

Sonuç

Blade and Soul birkaç kusuru olan bir oyun. PvE daha iyi, öykü ise daha kapsamlı olabilirdi. Görevler de daha çeşitli olabilirdi. Bir MMO olarak var olan formülün çok dışına çıkmıyor, ancak bu demek değil ki oyun oynanamaz ya da kötü.

World of Warcraft gibi klasik MMORPG'lerin hayranları için Blade and Soul çok tanıdık bir deneyim sunuyor. Bu da oyunun içine hemen girebilmeniz ve rahat bir şekilde oynayabilmeniz demek. Oyun yeni bir çığır açmıyor, ancak muhteşem PvP dövüş sistemi ve zarif sanat yönetimi benzersiz bi oyun deneyimi sunmasa da eğlenceli bir oyuna yol açıyor.

Blade and Soul? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: grup ya da topluluk PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: orta

Orjinallik
Blade and Soul'un en özgün yanı benzersiz arena dövüşüdür.

Beğendiklerimiz...

Güzel Oyun Alanları

Eğlenceli Dövüş

Hoş Elbiseler

...ve beğenmediklerimiz

PvE içeriği oldukça zayıf kalıyor

Yenilik içermiyor

Daha iyi optimizasyon lazım


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
4.5 out of 5
Grafikler
4.0 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. Tanıdık Bir Yolculuk
  2. Çeşitlilikte Sınır Yok
  3. İyi Dövüşü Gerçekleştirmek
  4. Sonuç

beğendiklerimiz...

Güzel Oyun Alanları
Eğlenceli Dövüş
Hoş Elbiseler

...ve beğenmediklerimiz

PvE içeriği oldukça zayıf kalıyor
Yenilik içermiyor
Daha iyi optimizasyon lazım
6,5
Grafikler - 80 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 90 / 100