Drakensang Online

Diğer oyuncularla veya bilgisayar tarafından kontrol edilen oyun dünyasıyla savaşabileceğiniz mükemmel bir hack'n'slash (para harcamak istemeyen oyuncular için harika çözüm). Üstelik grafiklerde de öncü.

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Big Point tarafından yayınlanan, ünlü ve popüler role-playing oyunlarından esinlenen Drakensang Online, mükemmel bir ücretsiz hack'n'slash. Oynamaya devam ettiğiniz sürece, oyunun eğlenceyi dorukta tutmasını bilen birden fazla ilgi çekici özelliği olduğunu göreceksiniz.

Farklı sınıflar, az sayıda olsa bile, çeşitliliği güzel sağlıyor, hangi sınıfı kullandığınıza bağlı olarak değişik deneyimler sunuyor ve böylece tekrar oynanabilirliği artırıyor. Oyun güvenli tarafta kalmayı tercih ediyor ve çoğunlukla takdir edilen Diablo serisindeki oyun mekaniklerini sunuyor , genel olarak da görevini başarıyla tamamlıyor.

Oyunun öne çıkan özelliklerinden birisi de tarayıcı oyunu olmasına rağmen gösterebildiği detayları ve büyüleyici grafikleri.

Drakensang Online, ücretsiz oyunlara gönül vermiş bütün oyuncuların "oyun koleksiyonlarında" bulunması gereken bir isim.

Trailer

Ayrıntılı İnceleme

Dünya çapında PC oyuncularını poizitif yönde şaşırtan "packaged" ın iki episode'undan sonra Drakensang efsanesi sayfamıza ulaştı.
Tarayıcı oyunlarında oldukça deneyimli olan BigPoint sayesinde, Drakensang dünyası ücretsiz olarak oynanabilir durumda.

Sınıflar

Drakensang Online, klasik oyunun aksine role-playing öğeleri yerine hack'n'slash türünü benimsiyor.
Tarayıcımız oyunu yükler yüklemez karakterimizin sınıfını ve dış görünüşünü belirliyoruz. Bunlardan ilki ve asıl önemli olanı karakter sınıfı, diğeri ise biraz daha az önemli olan dış görünüş zaten isteğe göre kişiselleştirme opsiyonları oldukça sınırlı. Yalnızca bir kaç saç ve sakal tipi değiştirme opsiyonunuz var. Her karakter için dişi versiyonunu seçebilme opsiyonunuz ise bir artı olarak karşımıza çıkıyor.
Her birinin kendine göre özellikleri bulunan 4 kullanılabilir sınıf var: Ejderha Savaşçısı, Çember Büyücüsü, Korucu ve Buhar Teknisyeni.
Çember Büyücüsü, fantezi kültürüne aşina olan herkesin yakından tanıdığı, element sihirlerini kullanan ve uzaktan dövüşte daha usta olan büyücü (magician) sınfı.
Simetrik ve tamamlayıcı olması açısından Ejderha Savaşçısı, büyücülerin aksine yakın dövüşte çok verimli olan ve yıkıcı etkileri olan savaşçı (warrior) olarak karşımıza çıkıyor.
Korucu isimli avcı (hunter) sınıfı oyunculara diger iki sınıfın dengelenmiş hali olarak sunuluyor. Hem yakın hem de menzilli dövüşte etkili olabilen bu sınıf, dezavantaj olarak ikisinde de mükemmel özellikler sergileyemiyor.
Son olarak Buhar Teknisyeni sınıfı ise, bir cüce ve mekanik silahlarda ustalaşmış durumda. Ancak bu sınıfı kullanabilmek için ya bir diğer sınıfla 35. level'a gelmiş olmanız ya da, premium üye olmanız gerekli.

Günlük Görevler

Her gün 3 tane günlük görev opsiyonu veriliyor ve bunlardan bir tanesini seçip, görevi tamamlayıp ödülünüzü alabiliyorsunuz. Oyundaki kaynaklardan bahsedecek olursak, düşmanlarınızı kestikçe altın, gümüş ve bakır topluyorsunuz. Bunlar haricinde, andermant denen bir kaynak var. Bu ise aslında bir nevi oyun için para niteliğini taşıyor. Gerçek para vererek andermant alabiliyorsunuz.

Harita Opsiyonları

Yazının başında Drakensang Online'ın, Diablo'nun oyun mekaniklerine çok benzer yapıda olduğunu söylemiştik. Örnek vermek gerekirse, canavarları kestikten sonra "health globe" lar (canınızı dolduran baloncuklar) ve altın (gümüş, bakır) düşüyor ve iksir kullanmadan da ilerleyebiliyorsunuz. Bir başka söylememiz gereken şey ise, oyuncuya sunulan harita kullanma opsiyonları. Büyük bir ovada bir taraftan düşman keserek, bir taraftan düşen loot'u toplamaya çalışırken aynı anda da haritayı açıp açıp geri kapayıp yolunuzu bulmaya çalışmanız zor olurdu. Bunun için ilk opsyion olarak tam ekranın ortasına yerleştirerek yönünüzü bulabilirsiniz. İkinci opsiyon (ve benim de en çok kullandığım) ise, harita ekranın kenarında daha küçük bir şekilde durabilir. Üçüncü opsiyon ise, yön kavramı, ezberi çok kuvvetli ve oyun alanının tamamını görmek isteyen arkadaşlar için geliyor: Haritanın hiç olmaması.

Sınıfını seç ve taktiğini belirle!

Oyundaki anahtar seçim, sınıf seçimi olacak ve oynayış tarzımızı en çok yansıtan sınıfı seçmeye çalışacağız. Bu karakter (oyunun odak noktası olan) dövüş sırasında verdiğimiz kararlara göre şekilleniyor olacak.
Oyun sırasında görevleri kabul edip bunları tamamlamaya çalışacaksınız. Drakensang Online'da en önemli şey, çeşitli düşmanlara karşı nasıl savaştığınız ve karşılaştığınız.Oyunda harcanan zamanın yüzde doksanını dövüş ve ardından taktik yenileme/düzeltme alacak.

PvE ve PvP Opsiyonları

PvE yapmak dışında, yani bilgisayara karşı savaşmak dışında, PvP de yapabileceksiniz, yani gerçek insanlarla da karşılaşabileceksiniz. Seçebileceğiniz müsabaklar arasında 1v1, 3v3, 5v5 ve 6v6 gibi oyunlar var. Bu oyunların sonucunda ise şöhret puanı kazanıyorsunuz ve şöhret listesindeki basamakları tırmanmak için kullabiliyorsunuz.

Bu görseller web tarayıcısı için fazla!

Drakensang Online, görsel olarak tam bir başyapıt ve bu kadar basit bir tarayıcı penceresine böyle güzel grafikler nasıl koyulmuş, hayret etmemek elde değil. Oyunu tam ekrana alıp bir de ayarlardaki "İyileştirilmiş tam ekran kalitesi" ni işaretlerseniz, ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Her şey o kadar detaylı ve canlı ki, insan herhangi bir oyunu, aşırı güçlü donanıma sahip bir bilgisayarla oynayan star hissine kapılıyor. Kısaca, tam bir görsel şölen.

Müziklere bayıldım

Eğer oyunun müziklerini çok beğendim biraz da para harcamak istiyorum derseniz, ekstra olarak oyunun sitesinde oyuncular için sunulmuş, şarkıları tek tek de satın alabileceğiniz soundtrack de mevcut durumda.

Sonuç olarak;

Drakensang eşit derecede mükemmel olan ve paralı olan bir oyunun tam olarak ücretsiz olan karşılığı.
Orjinal oyuna göre daha basit oyun mekaniklerine sahip olmasına rağmen, bir tarayıcı için üst standartlarda olan bir oyun.
Bu oyun gözü kapalı olarak tavsiye edilebilir durumda.

Drakensang Online? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: grup ya da topluluk PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: orta

Orjinallik
3d grafiklerle, hac'n'slash türünde, tarayıcı oyunu mu? Bence bu kadarı yeter de artar!

Beğendiklerimiz...

Basit olarak söylemek gerekirse grafikler mükemmel

Kanıtlanmış oyun keyfi

...ve beğenmediklerimiz

Karakter kişiselleştirme biraz zayıf


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
8,4
Olağanüstü

Review summary

  1. Sınıflar
  2. Günlük Görevler
  3. Harita Opsiyonları
  4. Sınıfını seç ve taktiğini belirle!
  5. PvE ve PvP Opsiyonları
  6. Bu görseller web tarayıcısı için fazla!
  7. Müziklere bayıldım
  8. Sonuç olarak;

beğendiklerimiz...

Basit olarak söylemek gerekirse grafikler mükemmel
Kanıtlanmış oyun keyfi

...ve beğenmediklerimiz

Karakter kişiselleştirme biraz zayıf
8,4
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100