Dungeons & Dragons - Neverwinter

Zindanlar, ejderhalar ve unutulmuş diyarlar – Neverwinter’a hoşgeldiniz. Tarayıcınızda bu klasik evreni keşfedilmesi gerektiği gibi keşfedin!

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Neverwinter, köklerini klasik bir masaüstü oyunu olan Dungeons and Dragons oyunundan alan yeni ve ücretsiz bir MMORPG. Bu oyun, oyuncuları Dungeons and Dragons’un geçtiği evren olan Forgotten Realms’in içine çekiyor.

Her zamanki gibi oyunun en başında karakterimizi seçiyoruz, ırkını, sınıfını ve hatta kaderini ve arkaplan hikayesini belirliyoruz. Dövüş sistemi çok akıcı ve oyuncular tarafından gerçek zamanlı bir şekilde kontrol ediliyor. Böylece oyunun ritminin sağlam kalması sağlanıyor.

Neverwinter, çevirimiçi quest yaratma sistemiyle oyunculara oyunun kontrolünü iyiden iyiye veriyor. “Foundry” sayesinde, kişisel maceralarınızı oluşturabiliyorsunuz ve diğer bütün oyuncular için oynmaya açık oluyor.

Dövüş sisteminin orjinalliği sayesinde Neverwinter gerçekten çok güzel bir MMORPG olarak karşımıza çıkıyor ve quest yaratmayla beraber klasik RPG köklerini bırakmıyor. Eğer Dungeons and Dragons oynadıysanız, size Neverwinter’ı denememe gibi bir şans vermiyoruz!

Trailer

Ayrıntılı İnceleme

Dungeons and Dragons gerçekten de yılların eskitemediği en çok sevilen RPG’lerden denilebilir. Serinin yaşlı-genç binlerce seveni, 1974’den beridir Dungeons and Dragons’un ruhunu ayakta tutuyorlar. Ayrıca bu seri, büyük bir kült haline gelmiş, sayısız bilgisayar oyununa, kitaplara hatta Hollywood filmlerine ilham kaynağı olmuştur.

Neverwinter ise, D&D evrenine dayanan en yeni oyunlardan biridir. Oyunun orijinlerine elinden geldiğince sadık kalmaya çalışan bir MMORPG’dir. Bir zamanlar olduğu gibi şimdi de oyuncuya Forgotten Realms’de serivenlerini yaşama şansı verir.

Irk, Sınıf ve Din

Her MMORPG oyuncusunun bildiği gibi, kendi karakterimizi yaratmalıyız. Irkımızı klasikleşmiş, Human, Elf, Orc, Dwarf ve Tiefling arasından seçmek durumundayız. Bir kaç kozmetik farklılığın haricinde bütün ırklar aslında biraz insana benziyor.

Sınıflar statlar konusunda da pek fazla birbirlerinde ayrılmıyor. Tek farklılık strength (güç), defence (defans), magic (büyü) ve stamina (dayanıklılık) alanlarında görülüyor. Asıl ana farklılık ise, kullanılan malzemeler olarak karşımıza çıkıyor.Ancak bunlar da TERA veya Dragon Age gibi oyunlarda gördüğümüz kadar çeşitli değiller.

Orjinal bir özellik ama çok da önemli olmayan bir başka seçim de karakterimizin dinini seçmek.

Haydi, Şimdi Serüvene!

Karakterimizi tam olarak yarattıktan sonra hiç zaman kaybetmeden Forgotten Realms’in inanılmaz dünyasına atlayabiliriz. Şimdi tipik bir MMORPG’de de rastlayacağınız gibi yaratıkları keserek, görevleri tamamlayarak ve deneyim kazanarak epik serüvenimizi yazma zamanı!

Hikayenin teması, ne kadar bu tarz oyunlara göre çok daha iyi gelişmiş ve uygulanmış olsa da, yine biraz sıkıcı ve büyüleyici gelmiyor. Görevler de tekrar etmesi sebebiyle biraz sıkıcı hale gelebiliyor.

Neyse ki, bu konu “Foundry” denilen görev yaratma aracıyla geliştirilmiş. Kusursuz bir görev tasarlamak baya bir süre alabilir o yüzden bu kısmı es geçmemek lazım çünkü oyunun önemli özelliklerinden birisi. Diğer oyuncular bizim görevlerimizi oynayabiliyor ve bu durum oyunun tekrar oynanabilirliğini artırıyor. Kısaca söylemek gerekirse Foundry oyuna eklenen müthiş bir özellik.

Ne Varsa Kombolarda Var

Neverwinter, otomatik sağlık yenilemesini benimsemiş ve güzel de olmuş. Aksiyon ve kombata akıcılık kazandırıyor.

Saldırı ve hedefleme prosedürü otomatikleştirilmemiş: Düşmanlara kendimiz tıklamalıyız ve onları hedeflemeliyiz.

Aksiyon demek herşey demek değil çünkü zafere ulaşmak için oyuncuların pratik zekalarını da kullanmaları gerekiyor. Karakterlerimizin doğuştan gelen özellikleri de başarı yolunda önemli bir role sahip çünkü güçlü taraflarından faydalanmak, güçsüz taraflarını da kapatmak gerekiyor. Bir dövüşün galibini yalnızca karakter değil onu yönlendiren oyuncu da belirliyor.

Grafikler

Dungeons and Dragons dünyası sizi cezbediyorsa, Neverwinter evreninde de durum farklı olmayacak.

Teknik olarak görseller çok da iyi değil. Oyun, Dungeons and Dragons evreninin karanlık dokusunu iyi yansıtsa da, karakter modelleri, objeler ve etraf sizi yüksek ihtimalle pek etkilemeyecek. Açıkça söylemek gerekirse, oyun grafiksel manada bir çağ başlangıcı değil ama çoğu oyuncu için de yeterli olacaktır.

Sonuç

Neverwinter, yalnızca Dungeons and Dragons fanlarını değil genel olarak RPG severlerini de memnun etmeyi başaran ve boş zamanlarını harcamak isteyecekleri bir oyun. Teknik sıkıntıları ve sıkıcı görevleri bir kenara bırakacak olursak, oyun güzel bir yapım olmuş. Bu noktada önem kazanan şey Foundry: Diğer MMORPG’lerde rastlanmayan, oyuna orjinallik katan ve Dungeons and Dragons serisine çok oturan bir özellik.

Dungeons & Dragons - Neverwinter? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: grup ya da topluluk PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: orta

Orjinallik
Oyuncunun kendi serüvenlerini yaratabileceği ve başka oyuncuların bunu oynayabileceği Foundry

Beğendiklerimiz...

Foundry

Dövüş sistemi

Forgotten Realms’ı keşfetme şansı

...ve beğenmediklerimiz

Görev sistemi oyuncuyu sıkabiliyor


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
8,5
Olağanüstü

Review summary

  1. Irk, Sınıf ve Din
  2. Haydi, Şimdi Serüvene!
  3. Ne Varsa Kombolarda Var
  4. Grafikler
  5. Sonuç

beğendiklerimiz...

Foundry
Dövüş sistemi
Forgotten Realms’ı keşfetme şansı

...ve beğenmediklerimiz

Görev sistemi oyuncuyu sıkabiliyor
8,5
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100