Forsaken World

Silahını kuşan ve Eyrda’yı fethetmeye hazırlan! Konusuyla ve hikayesiyle insanı içine çeken bir dünya!

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

2011’de piyasaya sürülen Forsaken World, diğer ücretsiz oyunların arasına atılarak aslında büyük risk aldı. Forsaken World’u diğer oyunlardan ayıran çok fazla özelliği yok ve ekstra bir şey sunmuyor.
Oyunun en güçlü yanı, bu tür oyunlarda olabilen, bugların azlığı. Neredeyse hiç yok ve üzerinde emek olduğunu anlayabiliyoruz.
Ancak malesef yukarda belirttiğimiz gibi dövüş sistemiyle olsun, görev sistemiyle olsun yeni bir şey önermiyor. Ancak bu oyun, kendi çapında bir başarı yakalamış durumda ve sadık oyuncuları var. Bu sebepten dolayı denemeye değer bir yapım olarak adlandırabiliriz.

Ayrıntılı İnceleme

Forsaken World, Perfect World tarafından geliştirilmiş, 2011 de yayınlanmış, etraftaki en iyi oyunlardan olma hırsıyla yola çıkmış bir MMORPG. Ama bakalım gerçekten öyle mi?

Tarih

Oyun ücretsiz olmasına rağmen çok güzel bir hikayesi var ve tamamını okumanız tavsiye edilir. Çok detaylı ve oyuncuların hikayenin içine girmeleri için tasarlanmış. Senaryo Dyos ve Nyos adı verilen tanrıların başlangıcı ve düşüşleriyle alakalı. Resmi hikayenin başı ise şöyle:
Dyos Evren'de yer alan bir Dünya buldu ve ismini "Eyrda" olarak belirledi. Yerden göğe kadar uzanan devasa bir ağacın bulunduğu kasvetli bir mekandı. Dyos bu ağacın üzerinde yer alan oldukça büyük bir yıldız çarkı keşfetti. Yıldız çarkının üzerinde her biri, bir Tanrının portresini simgeleyen parıltılı yıldızlarlar doluydu. Dyos bu yıldızlar arasında yalnızca kendi portresini değil aynı zamanda Nyos'unkinide gördü.
Bu bilinmeyen çarkla karşılaşmak Dyos'a belirsiz bir zayıflık hissi verdi. Keşfinden sonra Dyos, on milyon yıl boyunca Eyrda'da yaşamaya devam edip, çarkın gizemini öğrenmeye çalıştı. Ne yazıktır ki başarılı olamadı. Geçirdiği on milyon yıl boyunca, diğer Tanrıları Eyrda'yı büyüleyici bir Dünya'ya çevirmek için çağırdı. Son olarak Dyos üç çocuğu Tytan, Illyfue ve Vyda'ya Eyrda'yı hediye bırakarak, Evren'deki kalan seyehatına devam etti.

Oyuna Kaptırmak

Oyunu indirip başlattıktan sonra, öncelikle karakterimizi yaratıyoruz. Karakterimizi şu ırklardan biri olarak belirleyebiliyoruz: İnsan, Elf, Cüce, Taşadam, Safkan, Likan.
Kararımızı verdikten sonra 8 sınıftan birisini seçmemiz gerekiyor: Suikastçı, Büyücü, Rahip, Savaşçı, Vampir, Koruyucu, Ozan, Nişancı. Önce ırkınıza karar verip ardından sınıfınıza karar vermeyin çünkü bazı sınıflar bazı ırklarda yok ve bu WOW’da da olan güzel bir özellik. Örneğin cüceler yalnızca nişancı sınıfına sahip.
Bunların haricinde bir de cinsiyetimizi belirliyoruz.
Sonunda karakterimizi kişiselleştirme aşamasına geldik. Ancak şöyle bir durum varki, karakterimizin sadece yüzünü ve saç şeklini değiştirebiliyoruz. Böylesi bir oyun için yetersiz gibi duruyor. Hele ki, ırk ve sınıf çeşitliliğini gördükten sonra insan biraz daha detay arıyor.
Oyun içindeki görevlerimiz orjinal ve genelde sıkıcı değil. Bazıları bir klanı farkedilmeden gözetlememizi isterken kimisi ise bir mesajı iletmemizi isteyebiliyor. Eğer bu sıkıcı geliyorsa bir daha düşünün çünkü en azından piyasadaki “git şu kadar domuzu öldür, gel” türü görevlerden farklılık gösteriyor.
10. seviyeye ulaştığımızda bir veya birden fazla meslek öğrenebiliyoruz.Mesleklerden bazıları botanik uzmanı, simyacı, ahçı gibi sıralanıyor. 10 un diğer katlarında ise daha çeşitli meslekler açılıyor. Her bir mesleğin kendine göre kullandıkları içerik malzemeleri oluyor ve bir şeyler yaratmak için bunları bulmak gerekiyor.
Ayrıca bir evcil hayvan sahibi olabiliyoruz ve bu yol arkadaşımız zamanla büyüyor, gelişiyor ve bize dövüşlerde yardımcı oluyor. Bunun haricinde 20. Seviyeye ulaştıktan sonra artık bir binek’e de sahip olabiliyoruz.
Buraya kadar oyun geleneksel gibi görünse de oyunda günde birkaç kere deneyim ve bonus kazanmamızı sağlayan bir “dua sistemi” var.

Yeterince İyi mi?

Forsaken World görsel olarak güzel bir oyun ancak detaylar için aynı şeyi söylemek çok mümkün değil. Yine de çevreye baktığımızda güzel dokular gözümüze çarpıyor.
Zayıf karakter kişiselleştirme malesef üzücü ancak kendimizi diğerlerinden biraz daha farklılaştırmak için gerçek para ödeyerek kıyafet satın alabilmek mümkün.
Sonuç olarak bize World of Warcraft’ı ve aynı yapımcının olan Perfect World’ü hatırlatan bir yapım Forsaken World.

Sonuç

Forsaken World klasik bir türe girerek risk alıyor ancak oyunun evreni görsel olarak çok temiz görünüyor ve neredeyse hiç yazılımsal hata içermiyor. Geliştiricilerin karakter kişiselleştirmeye çok önem vermemiş olmaları bu tarz oyunlar için her zaman eksi puan ancak oyun genel olarak güzel ve bu serüvene girmeye değer.

Forsaken World? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: grup ya da topluluk maçlı ya da düellolu PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: az
Deneyim kazanma oranı: orta

Orjinallik
Oyunun çok detaylı bir senaryosu var

Beğendiklerimiz...

Irkların ve sınıfların çeşitliliği

Temiz grafikler

Bir sürü özellik

...ve beğenmediklerimiz

Karakter kişiselleştirme opsiyonlarının azlığı


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
7,0
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. Tarih
  2. Oyuna Kaptırmak
  3. Yeterince İyi mi?
  4. Sonuç

beğendiklerimiz...

Irkların ve sınıfların çeşitliliği
Temiz grafikler
Bir sürü özellik

...ve beğenmediklerimiz

Karakter kişiselleştirme opsiyonlarının azlığı
7,0
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100