Metin2

Takip ediyorsanız bilebileceğiniz üzere Türkiye’de magazinsel bir yeri de olan Metin2, Kore’de başlayıp tüm dünyaya yayılan bir MMORPG.

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Türkiye’de 45 tane server’a sahip olan (birisi seçmek istendiğinde doğrusunu göstermek yerine her seferinde “başka bir servre seç” diyerek çileden çıkarsa da) bu oyunun, kırk milyondan fazla oyuncusu olduğu söyleniyor.

Üç farklı krallıktan birini seçebileceğiniz bu oyunda, konu temel olarak isminden de anlışacağı gibi metin taşlarını elde edebilme macerası üzerine kurulu.

Devri geçmiş gibi görünse de bir MMORPG kurduysanız ve kaçırmam diyorsanız böyle buyurun!

Ayrıntılı İnceleme

Üç krallık

Burada anlatılmasa bile oyun aslında derin bir hikayeye sahip. Öncelikle bir MMORPG’de olmassa olmaz olan sınıflardan başlayalım: Bir kere savaşçı sınıfı var ve hepimizin bildiği üzere klasik bir savaşçının ne özellikleri varsa burdaki savaşçının da az çok aynı özellikleri var: Çift elle tutulan silahlar veya kılıç ve kalkan kullanımı, yakın dövüş vs. Ninja sınıfımız ise, çeviklik, hızlılık öğelerini temsil etmek adına kendine yer buluyor. Şaman sınıfı, daha çok sihir kullanıyor ve bunları hem iyileştirme hem de güçlendirme için kullanıyor. Son olarak, Sura ise, hem uzak hem de yakın dövüşte etkili olan bir sınıf olarak karşımıza çıkıyor.

Bir MMORPG’de ne yaparız?

Sınıf seçiminden sonra, neredeyse hiç kişiselleştirmeye rastlamıyoruz, bu da demek oluyorki, oyun MMORPG’nin önemli öğelerinden biri olan kişiselleştirmeden sınıfta kalıyor. Erkek ya da kadın ayırımı ve 2 opsiyonlu kıyafet seçimi dışında oyun başında başka bir seçeneğimiz yok. Oyuna başlamadan önce hangi krallıktan olduğumuzu seçip safımızı belirlememiz gerekiyor. Haritada tek bir kıta üzerinde yer alan üç krallık görüyoruz. Bunlardan Shinsoo güneyde yer alırken, Chunjo batıda, Jinno ise doğuda yer alıyor. Oyunun konusu da bu krallıkların birbiriyle çekişmesi ile alakalı ilerliyor.

Gelişiyoruz

Oyundaki amacımız hepinizin şaşıracağı(!) üzere seçtiğimiz karakterimizi geliştirmek üstüne kurulu. Herhangi bir MMORPG’de aynı olanlar yerine farklılıklarından bahsedelim. Önceden 99 olan maksimum seviye şu anda 105’e çıkarılmış durumda. Oyunda ilginç olan bir şey de iki karakterin birbirleriyle evlenbiliyor olması. Bunun avantajı da birbirlerinin yanına ışınlanabiliyor olmaları. Oyundaki sınıflara bakıldığında birbirleri arasında güç farkı olabilir diye düşünülebilir ancak aslında yetenek ve eşya dizilimlerine göre herhangi bir sınıf diğer bir sınıfı alt edebilir. Oyunda yaratıkları keserken genelde grup olarak geliyorlar ve birisini kestiğinizde diğerleri peşinizi bırakmamakta ısrarcı olabiliyor. Diğer oyunlarda “klan” gibi çeşitli isimlere sahip olan topluluk burada “lonca” olarak adlandırılıyor. Lonca savaşları yapma gibi opsiyonlarınız var ve sonuçlarına göre lonca seviyesi de belirleniyor. Oyunda kesiğimiz yaratıkların güç olarak kötüden iyiye doğru şöyle bir sırası var: yabani köpekler ve kurtlar, yaban domuzları, ayılar, beyaz yeminliler ve kaplanlar, sihay rüzgar çeteleri, Jak-To,To-su,Gy-Runglar, Siyah orklar, örümcekler vb. Oyunun isminde neden metin geçtiğinden de bahsedelim: Oyunda metin taşları var ve bunları kesebiliyoruz. Bu taşları etrafta rastgele bulabiliyoruz ve kesmeye başlıyoruz. Ancak görüyoruzki, bu taşı kestikçe canavarlar beliriyor ve bize saldırmaya başlıyor. Taşın canı da epey bir çok. Taş ne kadar güçlüse etraftaki canavarlar da o kadar güçlü oluyor. Peki bu metin taşlarını kesmek için motivasyonumuz nedir? Birincisi bazı görevleri tamamlamak için ikincisi ise, söylentiye göre bu taşları kestikten taşlardan sonra çok güçlü eşyalar düşebiliyormuş!

Sıkıntılı durumlar

Oyunda –özellikle ilk başlanıldığında- eğer oyuncuların toplanmış olduğu, kalabalık yerlerde bir şeyler arıyorsanız, sıkıntı çekebilirsiniz. Bunun nedeni de bütün oyuncuların isimleri kafasının üzerinde büyük bir şekilde yazdığından, bir şeyleri okumak için sağına soluna gidip değişik açılardan okumaya çalışmanız gerekebilir. Başka bir problem ise, tutorial’ın yeterince iyi olmaması. MMORPG türüne yeni olan insanlar için biraz daha detaya girerek anlatılması daha güzel olabilirmiş.

Özet olarak

Oyuna genel olarak baktığınız zaman müthiş yenilikler sunmuyor ancak dünya üzerinde bu kadar fazla tutulması oyunu seçmek adına bir etken olabilir. Grafikleri biraz eski kalmış olsa da bu üç krallığın akıbetini merak ediyorsanız ve MMORPG’leri seviyorum zaten diyorsanız, göz atmanız gereken bir yapım.

Metin2? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: grup ya da topluluk PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: yavaş

Orjinallik
Oyunun orjinalliği Türkiye için bir geçmişe sahip olması, kullanıcı tabanının bu denli büyük ve fanatik olması. Bunlar dışında malesef pek bir orjinalitesi yok.

Beğendiklerimiz...

Oyuncu tabanının büyüklüğü

Server’lar kalabalık

...ve beğenmediklerimiz

Zamanı geçmiş grafikler

Oynayan yaş grubu nispeten küçük


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
7,0
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. Üç krallık
  2. Bir MMORPG’de ne yaparız?
  3. Gelişiyoruz
  4. Sıkıntılı durumlar
  5. Özet olarak

beğendiklerimiz...

Oyuncu tabanının büyüklüğü
Server’lar kalabalık

...ve beğenmediklerimiz

Zamanı geçmiş grafikler
Oynayan yaş grubu nispeten küçük
7,0
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100