RAID: Shadow Legends

Şampiyonlarla dolu, 2020 fantezi MMO oyunu - Şampiyonlarınızdan bir takım oluşturun. Onları eğitin ve eşyalarla donatın. Güçlü taraflarını öğrenin... ve onlara PvE görevlerinde başarı kazandırın, ya da küresel sıralamada yukarı çıkmak için PvP arenalarında diğer oyunculara meydan okuyun.

Hemen Oyna

Oyun incelemesi

RAID: Shadow Legends, oynaması ücretsiz olan ve güçlü RPG öğeleri içeren bir fantezi MMO oyunudur. Plarium tarafından geliştirilen bu oyunda oyuncular, şampiyonlardan oluşan karakterleri dövüş sırasında kontrol edebilmektedir.

PvE ortamında ileri seviyelere ulaşmak, oyunun temelini oluşturur. Şampiyonlarınızın seviyelerini artırmak ve onlara daha iyi eşyalar almak için, PvE modunda, hikayeli seferlerin, zindanların ve klan savaşlarının içine dalacaksınız. Oyundaki dövüş, sıra tabanlıdır ve sizi oyunda uzun süre tutacak kadar karmaşık, yeni oyuncuların anlayabileceği kadar da kolaydır.

Zamanla takımınıza yeni şampiyonlar katacaksınız (bu şampiyonlardan yüzlerce var!). Her birinin kendisine has güçlü ve zayıf yanları antik parçaların, iksirlerin, kozmetik amaçlı ekipmanların ve diğer eşyaların kullanımıyla geliştirilebilir/dönüştürülebilir. Sadece takımlarındaki şampiyonlardan en çok verim alabilenler, PvP arenasındaki sıralamada üst sıralara tırmanabilir. Zaten her tecrübeli oyuncunun da en büyük amacı budur.

RAID çok iyi grafikler içeriyor: oyun içindeki bütün illüstrasyonlar (karakterler, mekanlar, eşyalar, vb.) çok güzel ve bu güçlü görsellik, oyunun cazibesine ve atmosferine büyük katkı sağlıyor.

Genel olarak, RAID çok iyi ve eğlenceli bir MMORPG oyunu. Plarium, çok kaliteli ama sıradan tarayıcı tabanlı strateji oyunlarıyla tanınsa da RAID, çıtayı yükseltiyor. Her ne kadar RAID, şirketin tarayıcı tabanlı oyunlarına özgü bazı oyun mekaniklerini içeriyor olsa da (birçok ayarlama yapabildiğiniz Kale Burcu gibi), oyunun temelini, sıra tabanlı dövüşte ve şampiyonlardan oluşan takımınızda yer alan yepyeni RPG öğeleri oluşturuyor. MMORPG sevenler için asıl eğlenceli bölüm de zaten bu öğelerden meydana geliyor.

➔ Ana hatlar:

 • Eğlenceli ve görsel açıdan tatmin edici, oynaması ücretsiz, takım kurmaya dayalı MMORPG oyunu.
 • Bireysel yeteneklere ve dövüş animasyonlarına sahip yüzlerce özgün şampiyon.
 • Strateji ve sıra tabanlı RPG oyunlarındaki dövüş mekaniklerinin kaynaşması.
 • Birçok oyuncunun devamlı olarak (mobil platformlarda da) oynadığı son derece popüler bir oyun.
 • Yeni başlayanlar için basit, tecrübeli oyuncular için de taktiğe dayalı özelliklere sahip olması.

Ayrıntılı İnceleme

RAID Hakkında

Şampiyonlardan oluşan karakterleriniz oyunun temelini oluşturuyor, bu yüzden onları geliştirin, eşyalarını yükseltin!

Plarium tarafından geliştirilen RAID: Shadow Legends (RAID), PC'de ve mobil platformlarda çalışan, fantastik öğeler içeren bir MMO'dur. Oyunda şampiyonlardan oluşan bir takımı yönetiyor ve onların yeteneklerini ve ekipmanlarını kullanarak PvE'de ve PvP'de zirveye çıkmaya çalışıyorsunuz.

Oyun ücretsiz oynanabiliyor ve oyun içi satın alma seçeneği sunuyor. Oyun mekaniği de hem Plarium'un diğer strateji oyunlarını oynayanlar için tanıdık öğeler içeriyor hem de sıra tabanlı 3D RPG dövüş türüne ait yeni unsurlar sunuyor.

Oldukça tatlı, kısa süren bir öğretici sunumla başlayan oyun, size önce temel aşamaları ve takımların içinde yer aldığı sıra tabanlı dövüş mekaniklerini gösteriyor. Sunumun sonunda, dört kişi arasından ilk şampiyonunuzu seçme şansını elde ediyorsunuz. Burada doğru bir tercih yapmaya dikkat edin.

Kazanan Bir Takım Oluşturmak

RAID'de temel amaç takımınızdaki bütün karakterleri geliştirmektir. Oyun farklı ırklara sahip iki yüzden fazla karakter içeriyor ve her bir karakterin de kendine özgü birden çok yeteneği, görünüşü ve dövüş animasyonu var - bu türde bir oyun için, son derece etkileyici bir çeşitlilik.

Size ücretsiz olarak verilen ve 1. seviyede yer alan birkaç şampiyon ile oyuna başlıyorsunuz. Karakterlerin seviyesini yükseltmek için oyundaki içerikleri oynamanız, ekipmanlar elde ederek karakterleri güçlendirmeniz ve Zindanlar ile PvP arenası gibi daha zor içerikleri tamamlamak için seviyelerini en üst noktaya taşımanız gerekiyor. Bütün bunları yaptığınızda oyundaki en iyi ödülleri kazanabilirsiniz.

Bölüm sonu savaşları son derece zorludur, bu yüzden takımınızı en iyi şekilde hazırlamalısınız.

RAID iki temel oyun modu içeriyor: Kale Burcu modu ve takım dövüşü modu.

Kale Burcu'nda (oyunun ana ekranı) kendi şehrinizi kurmaktan sorumlusunuz. Yararlı binaların kilidini açmak için oyunda daha çok vakit geçirmeli ve sahip olduğunuz hesabınızın seviyesini yükseltmelisiniz. Örneğin, 6. seviyede Han'a erişim sağlayabiliyorsunuz ve burada gerek duymadığınız karakterleri feda ederek başka bir karakterinizi güçlendirebilirsiniz. Kale Burcu, oyundaki ilerleme açısından, Plarium'un geliştirdiği herhangi bir strateji oyununu oynamışsanız, çok tanıdık gelecektir.

Öte yandan, ister hikayeli seferlerde mücadele edin ister zindanlarda, RAID'deki her içerik sizi takım tabanlı dövüş modunu kullanmanızı isteyecektir. Bu modda, bilgisayar tarafından kontrol edilen şampiyonlardan oluşan karakterlerle mücadele etmek ve sürekli artan zorluk seviyeleri ile başa çıkmak için, zamanla yeniden eski haline dönen Dayanıklılık gücünüzü harcamanız gerekiyor. Dövüş sırasında karakterleri bizzat kendiniz yönetebilir ya da otomatik devam etme seçeneğini kullanabilirsiniz (daha verimli bir şekilde savaşmak istiyorsanız, bu otomatik oynama özelliğini tercih etmeyin).

Hikayeli seferler, zindanlar ve PvP arenası, kazanan bir şampiyonlar takımı oluşturmak için son derece önemlidir. Zira, buraları oynadığınızda Gizemli Parçalar ve Ekipman gibi önemli malzemeleri elde edebiliyor ve böylece hem daha fazla şampiyonu takımınıza katabiliyor hem de mevcut ekibinizin gücünü artırabiliyorsunuz. RAID'deki oyun mekaniğinin yüzde 90'ı bu bölümlerden oluşuyor.

Oyundaki dövüş mekanizması, daha zorlu seviyelere ulaşana kadar oldukça eğlenceli; ileri seviyelerde ise beş şampiyondan oluşan tam bir takıma ihtiyacınız olacak. Önceki seviyeleri tekrar oynamadıysanız ve değerli Dayanıklılık gücünüzü harcamadıysanız, takımınızdaki bazı şampiyonların yeterli seviyede olmadığını göreceksiniz. Böyle bir durum, sürekli aynı şeyleri yapmanıza neden olabilir; zira, seviye artırmak ve daha iyi teçhizat için birçok şeyi tekrar yapmanız gerekecek. Bu tür durumlarda, otomatik devam etme seçeneği çok yararlı olabiliyor.

PvP Arenası ve Klan Savaşları, oyundaki içeriğin diğer kısımlarını oluşturuyor. Eğlenceli olsalar da, (dükkanda gerçek para kullanıp en nadir şampiyonlara ve teçhizata sahip olan) rakibiniz kadar harcama yapmadıysanız, çok acı verici bir deneyime dönüşebiliyorlar. Oyuncular arasında bazı dengesiz eşleşmeler olabiliyor, ancak genel olarak RAID'de sizi uzun süre meşgul edecek kadar etkinlik mevcut.

Savaşları Akıllıca Seçmek

Oyunun başlarında, şampiyonlarınızdan en çok verimi almak için kısıtlı Dayanıklılık gücünüzü nerede harcayacağınıza dikkat etmeniz gerekiyor.

Başlangıçta sadece Sefer modu mevcut ve diğer bölümlere geçmeden önce, bu modda olabildiğince vakit harcayarak, takımınızı 10. seviyeye ya da yukarısına taşımaya çalışmalısınız. Bu şekilde hareket ederek, Zindan bölümündeki bölüm sonu savaşında karakterlerinizin yeterli güce ve teçhizata sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Bölüm sonu savaşları oldukça zordur ve buralarda ölmek ve elde edilebilecek birçok malzemeden mahrum kalmak son derece kolaydır. Kaybettiğinizde, değerli Dayanıklılık gücünüzü de heba etmiş olacaksınız.

RAID'deki temel dövüş mekaniğini öğrenmek ve hatırlamak da önemlidir. Bu mekanizma, Yakınlık denen güç ve zayıflık sisteminden meydana geliyor. Her şampiyon üç Yakınlık derecesinden birini içerir. Bu dereceler Büyü, Ruh ve Güç'tür. Büyü Ruh'a karşı, Ruh Güç'e karşı ve Güç Büyü'ye karşı güçlüdür. Dördüncü Yakınlık derecesi ise Hiçlik'tir. Bu derecenin hiçbir güçlü ya da zayıf noktası yoktur ve sadece en nadir şampiyonlarda bulunduğu için, bu Yakınlık derecesini elde etmek çok ama çok zordur. Öte yandan, RAID'de gerçekleştireceğiniz birçok eylem, ekipmanınızı yükseltebilmeniz için sizi yeterli miktarda parayla ödüllendirecektir. Ayrıca arada sırada rastlayacağınız Gizemli Parçalar ve Cevherler sayesinde takımınıza yeni şampiyonlar katabilirsiniz.

Görsellik ve Diğer Özellikler

Kale Burcu, oyundaki ana merkezinizdir ve seviye atladıkça burada yeni özelliklerin kilidini açacaksınız.

Plarium, tarayıcı tabanlı strateji oyunlarıyla tanınır. Her ne kadar bu oyunlar kendi kategorilerinde iyi olsalar da tarayıcı tabanlı olmanın kısıtlayıcılığını da içerirler. RAID ise bir istisnadır.

Öncelikle RAID, kendine ait bir kurulum dosyasına sahip (bu dosyayı indirmeniz gerekiyor). Ayrıca oyun her alanda çok iyi grafiklere sahip. Görsel unsurların asıl göz kamaştırdığı yer ise dövüşlerdir. Savaştığınız yerlerde şampiyonlarınızı, güçlerini ve becerilerini sergilerken seyretmek, hem de gerçek zamanda, son derece tatmin edici! Ayrıca hikaye anlatımında, şampiyonların tasarımında, yakın plandan görünüşlerinde ve oyunun arayüzünde kullanılan illüstrasyonların hepsi de çok iyi.

PvE seferleri de iyi tasarlanmış: hikaye harika ve yapılan seslendirme, sizi Teleria'nın büyülü dünyasının içindeymiş gibi hissetmenize yardımcı oluyor. Her ne kadar RAID geleneksel, birinci şahıs açık dünya MMORPG'lerinin sürükleyiciliğine sahip olmasa da, harika hikaye ve seslendirme, tek başına oynayan oyunculara da saatlerce sürecek bir eğlence vaat ediyor.

Hem PC'de hem de akıllı telefonlarda çalışabilen çok platformlu bir oyun olmasından dolayı, RAID'in sistem gereksinimleri çok yüksek değil. Bu sayede, hemen hemen herkes bu oyunu hiçbir sistem kısıtlamasına tabi olmadan oynayabiliyor.

Oyundaki en kötü taraf, ne yazık ki sürekli tekrar eden dövüş müziği. Bu müzik parçalarını yüzlerce kez arka arkaya duyduktan sonra, oyundaki müziği tamamen kapatmak isteyeceksiniz.

Oyun, Kazanmak İçin Öde Sistemine mi Sahip?

Hem böyle bir sistem var hem de yok. Oyundaki her şeyin kilidi, tek kuruş ödemeden açılabiliyor. Ancak, tahmin edebileceğiniz gibi, en iyi şampiyonlara ve ekipmanlara ulaşmak için oyundaki görevleri tekrar tekrar oynamanız gerekir ki böyle bir durumdan ancak biraz gerçek para harcayarak kurtulabilirsiniz.

Asıl sorulması gereken soru şu: bu eşyalara gerçekten ihtiyacınız var mı? PvP sıralamalarında en yükseklere çıkmak istiyorsanız, evet, ihtiyacınız var. Para biriktirmeye şimdiden başlayın ya da aynı görevleri defalarca oynamaya hazır olun. Sadece PvE modunda vakit geçirmek, iyi bir klana katılmak ve arenada birkaç savaş kazanmak istiyorsanız (hatta iyi rütbeler elde etmek, tabii çok hırs yapmadan), o zaman hayır, değerli eşyalara çok ihtiyacınız yok ve normal bir şekilde oynarken kilidini açtığınız şeyler yeterli olacaktır.

Sonuçta RAID'de tek başına oynanabilen PvE içeriğiyle saatlerce eğlenceli vakit geçirilebilir. Bu içerikte karşılaşacağınız en tatsız durum, arada sırada ekranı dolduran dükkan reklamlarıdır. Bu reklamlar bazen dayanılmaz olabiliyor, özellikle de onlarla çok sık karşılaşırsanız. İyi haber şu ki, oyundaki seçeneklerden bu reklam bildirimlerini kapatabilirsiniz. Çoğu kişi, bu reklam kapatma özelliğini bilmiyor.

(Şunu da ilave etmek gerekir: RAID'de gerçek para kullanmayı planlıyorsanız, oyunun en başından itibaren para harcayın ve Gizemli Parçalar satın alın. Böylece nadir şampiyonları takımınıza çağırabilir ve aynı zamanda yeni oyuncu olduğunuz için birçok bonustan faydalanabilirsiniz).

Uzun lafın kısası: değerli eşyalar kuşkusuz bir avantaj sağlıyor, ancak tek kuruş ödeme yapmadan da oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Oynamaya Değer mi?

RAID, Plarium'un RPG dünyasında yer alan en yeni oyunu ve oyun şu anda oldukça popüler. RAID'i Google Playstore ve iOS Appstore üzerinden de oynayabilirsiniz.

Anlaması kolay olan oyun mekaniği ve en favori şampiyonlarınızı gelişirken ve savaşlarda iyi sonuç alırken izlemenin verdiği zevk, oyunu eğlenceli kılıyor. Hem PvE hem de PvP modlarını kullanan takım tabanlı RPG oyunlarını seviyorsanız, bu oyunu mutlaka denemelisiniz.

Oynaması ücretsiz oyun sistemi sayesinde oyunda oldukça seviye atlayabilirsiniz, ancak dükkan özelliği ve parayla satın alınan avantajlar yüzünden oyun oynama şevkiniz rahatlıkla kırılabilir (Bu tür avantajları onaylamıyorsanız, oynaması ücretsiz oyunlardan uzak durmanız sizin için daha iyi olabilir).

Genel anlamda RAID, MMORPG dünyasına katılan iyi bir oyun. Plarium'un önceki deneyimlerinden gelen bazı orijinal fikirler de oyunu farklı kılıyor. Kesinlikle tavsiye edilebilecek bir oyun.

RAID: Shadow Legends? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: grup ya da topluluk maçlı ya da düellolu PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: orta

Orjinallik
Oyun, Plarium'un tarayıcı tabanlı oyunlarında yer alan karakteristik özelliklerin, sıra tabanlı MMORPG oyunları ile kaynaştığı ilginç bir bileşime sahip.

Beğendiklerimiz...

Eğlenceli oyun mekaniği ve takım oluşturma düzeneği

Görsel açıdan iyi olması

Bir sürü içerik

Bütün PvE içeriğinin tadını çıkarmak için ödeme yapmaya gereksinim duyulmaması

...ve beğenmediklerimiz

Tekrar edilen görevler ileri seviyelerde sıkıcı olabiliyor...

...tabii dükkanda para harcamayı seçerseniz sıkıcılık ortadan kalkıyor


Eğlence faktörü
4.5 out of 5
Topluluk
4.5 out of 5
Grafikler
4.5 out of 5
9,8
Başyapıt

Review summary

 1. RAID Hakkında
 2. Kazanan Bir Takım Oluşturmak
 3. Savaşları Akıllıca Seçmek
 4. Görsellik ve Diğer Özellikler
 5. Oyun, Kazanmak İçin Öde Sistemine mi Sahip?
 6. Oynamaya Değer mi?

beğendiklerimiz...

Eğlenceli oyun mekaniği ve takım oluşturma düzeneği
Görsel açıdan iyi olması
Bir sürü içerik
Bütün PvE içeriğinin tadını çıkarmak için ödeme yapmaya gereksinim duyulmaması

...ve beğenmediklerimiz

Tekrar edilen görevler ileri seviyelerde sıkıcı olabiliyor...
...tabii dükkanda para harcamayı seçerseniz sıkıcılık ortadan kalkıyor
9,8
Grafikler - 90 / 100
Eğlence faktörü - 90 / 100
Süreklilik - 90 / 100
orjinallik - 90 / 100
Topluluk - 90 / 100