Rappelz

En klasik MMORPG free-to-play oyunlarından bir tanesi. Yeni olan pek fazla bir şey yok; fakat hala çok oyuncusunun bulunması ve test edilmiş bir gameplay’e sahip olması hala bu tarz oyunları sevenler için geçerli bir sebep oluşturuyor.

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Rappelz bedava olarak oynanabilen bir MMORPG yani devasa çoklu oyunculu çevrim içi rol yapma oyunudur.
Oyunda bir adet yerli, iki adet de Tanrılar tarafından yaratılmış olmak üzere toplamda üç adet ırk bulunmaktadır.
Seçilen ırka göre, karakterlerin oluşturulması sırasında farklı sosyal sınıflar karşımıza çıkmaktadır.
Her ne kadar ırkların farklılıkları bulunsa da, sosyal sınıflar az çok birbirlerinin aynısı olup vucütları ile çarpışmaya, büyüye ve oyunda görebileceğimiz yaratıkları yönetmeye hazır karakterlerdir.
Gerçekten de yaratıklar oyunun en ilginç tarafını oluşturmaktadırlar: bu yaratıkları avlayabilir, beraberimizde götürebilir, bunları güçlendirebilir veya daha iyi şekillere evrimleşmelerini sağlayabiliriz.
Ne yazık ki, oyun grafik olarak göze hitap etmemektedir, ve iyi hususların yanında eksiklikleri de anlatmak gerekirse oyundaki manzara ve oyunun gerçekleştiği ortam çok iyi geliştirilmemiş olduğunu yani çekici yanının pek fazla olmadığını söylemek yerinde olur.
Rappelz, yenilikçi olma endişesi duyulmadan iyi geliştirilmiş bir oyun arayanlar için saatler boyu eğlence sağlayacak bir MMORPG’dir.

Ayrıntılı İnceleme

Ne derseniz deyin fakat, genel kanıya göre, free-to-play terminolojisi düşük kalite ve basit ürünlerle eş anlamlı kabul edilmektedir.
Aslında tam anlamı ile durum böyle değildir, fakat piyasaya çıkan ürünler denizinde, genellikle ‘hardcore’ oyuncu kesimi ile karşılaştırıldığında daha sınırlı olan bu piyasa diliminde, sadece ‘öldür öldür – seviye atla- biraz daha öldür’den daha ilerisine gitmeyi seçerek, daha komplex ve detaylı mekaniklere sahip bir kaç oyun bulmak da mümkündür.
Rappelz’i de, diğer rekabet ürünlerinde zor olarak sahip olduğu model ve olasılıklar da dahil olmak üzere bu kategoriye sokulmaktadır.

Birazcık da hikaye

Bu oyunun hikayesi üç farklı ırk etrafında dönmektedir.

Yerli insanlardan oluşan ve Gaia adı verilen ilk ırk dünyaya ilk defa ayak basan ırktır.
Sonrasında, belirli bir denge sağlayabilmek için Tanrılar zaten mevcut olan insanların yanına Deva ve Asura adında, sırasyı ile ışık ve karanlığa adanmış olan başka iki adet ırk daha yaratırlar.
Üç ırk birlikte çok uzun bir zaman barış içinde yaşarlar, ta ki bir adet ‘Cadı’ gelip birçok kendisini takip edeni bir araya toplayıp barışa karşı gerçek bir savaş başlatana kadar.
Üç medeniyetin aralarında kurdukları birlik ile Cadı mağlup olur, her ne kadar daha sonrasında herkesin bildiği gibi kötülük geriye dönse de…

Yaratılış, nasıl bir hırs!

Oyunu yükeldikten sonra seçeceğimiz ırk arasından (elbette ki yukarıda anlatmış olduğumuz üç ırk arasından) kendi karakterimizi yaratmalıyız.
Değiştirebileceğimiz fiziksel özellikler arasında cinsiyet, şaç, yüz ve kıyafetlerdir, yarni aralarından seçebileceğimiz yeterli miktarda opsiyon bulunmaktadır.
Belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra, karakterimizin özelleşeceği sınıfı seçmek de mümkün olacaktır.
Her ne kadar bütün ırklar benzer temel karakterlere sahip olsa da, her ırkın kendi sınıfına göre farklı özellikleri bulunmakta olup bu şekilde bir defa güçlendirildikten sonra farklı varyasyonlara evrimleşebilirler.
Gaia ırkı için savaşçılar, mistikler veya büyücüler arasından seçim yapabiliriz.
Deva ırkı karakterlerini ise şovalye, din adamı ve eğitmeler arasından seçebiliriz.
En son olarak da, Asura ırkından seçimimizi ise suikastçiler, kara büyü yapanlar veya cadılar yanından kullanabiliriz.
Her ne kadar her ırk arasında kabiliyet farkı bulunsa da, her sınıf içerisinde savaş, büyü ve yanımızda götürebileceğimiz yaratığa yardım etmekte gelişmiş olan bir karakter bulunmaktadır.

Görevler, kabiliyet ve köpekler

Oyunda, yapılacak şeyler arasında neredeyse abartılmış olan bir seçim sunmaktadır.
Zamanın büyük bir kısmında (belki de çok fazlasında) bizimle beraber olacak çiftçiliğin yanı sıra göğüslenecek maceralar, tamamlanacak kuleler ve keşfedilecek yeni yerler bulunmaktadır.
Bunların hiç birisi daha önce görmediğimiz şeyler değillerdir fakat burada her şey tamamdır ve listede eksik hiç bir şey bulunmamaktadır.
Özellikle ilginç olan ise evcil hayvanların bakımıdır; ilk başta tabula şehirde satın alabilirsiniz fakat daha fazla güce sahip olanları savaş alanında kazanmanız gerekecektir.
Evcil hayvanlara bir kere sahip olduğunuz zaman bunlar bütün seyahatlerde yanınızda olacak ve birden fazla kere sizin çok işinize yarayacaklardır.
Zamanın geçmesi ile, tıpkı bizim gibi, bu hayvancıklar da deneyim kazanacaklar ve yeni kabiliyetler kazanmak için evrimleip kendi parametrelerini arttıracaklardır.
Savaş sistemi ise klasik bir sistem olup daha önce görmüş olduğumuz oyunlara nazaran ekstra yeniliklere sahip değildir.
Evcil hayvanların var oluşu durumu birazcık iyileştirse de mekanizmaya ekstra bir şey eklememektedir.

Teknik olarak...

Garfik olarak oyun sade, fazla detaya sahip olmayan bir yapıya sahip olup aslında yeteri kadar çirkindir.
Ekranda hareket eden ana karakterler ise çok hayrete düşürmeseler de iyi kalitede sunulmaktadırlar.
Ağızda acı bir tat bırakan husus ise, oyunun sahne aldığı ortamdır, çünkü her ne kadar burada oyuncular ile düşmanların sahip olduğu onlarca karakter bulunsa da sanki cansızmış gibi gözükmektedir.
Yine de oyunun ses sistemi, size yolculuklarınızda eşlik eden ve önemli zamanları vurgulayan müzik ile iyi kalitededir.

Sonuç

Yukarıda bahsedilenlerden sonra Rappelz’in, diğer oyunlarda görülen bütün özellikleri daha iyi bir formda kapsayan, hoş ve bedava bi MMORPG olduğunu söyleyebiliriz.
Bu oyunda devrimsel bir özellik bulunmamaktadır fakat zaten hali hazırda sunmuş olduğu öğeler gerçekten oynanmaya değerdir.
Bu oyunun kalitesi ise, rakiplerine nazaran herşeyi daha kompleks ve daha az bariz yapmaktır ki, bu şekilde bize (ilerleyişe bağlı olarak) karmaşık mekanikler sunabilmektedir
Eğer sınırsız saatte oynayacağınız bir MMORPG arıyorsanız, o zaman Rappelz ihtiyacınız olan oyunun ta kendisi.

Rappelz? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: grup ya da topluluk maçlı ya da düellolu PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: yüksek
Deneyim kazanma oranı: yavaş

Orjinallik
Her ne kadar bir yenilik sunmasalar da, oyunun mekanikleri genel olarak daha az basitlikte ve rekabetin karşısında biraz daha iyi. Kendi karakterini yaratabilme olanağı ise ortalama seviye.

Beğendiklerimiz...

Yapılacak bir çok şey bulunmakta

Klasik fakat iyi bir yapıya sahip bir oyun akışı var

Yaratıklar

...ve beğenmediklerimiz

Grafik olarak çirkin

Çok fazla tarımcılık var

Oyun yaratıcılarının az desteği var


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
6,0
Bitmemiş Iş

Review summary

  1. Birazcık da hikaye
  2. Yaratılış, nasıl bir hırs!
  3. Görevler, kabiliyet ve köpekler
  4. Teknik olarak...
  5. Sonuç

beğendiklerimiz...

Yapılacak bir çok şey bulunmakta
Klasik fakat iyi bir yapıya sahip bir oyun akışı var
Yaratıklar

...ve beğenmediklerimiz

Grafik olarak çirkin
Çok fazla tarımcılık var
Oyun yaratıcılarının az desteği var
6,0
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100