TERA

Fantasy MMORPG focused on PvP - Günümüz RPG'lerine çok benzesede TERA'nın karakterlerinin hızı ve oynanabilirliği, PvP ve PvE durumlarında nefes kesen bir tecrübe yaşatıyor ve bu sayede kendini diğer RPG oyunlarından 1 adım öne geçiriyor.

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

TERA online ve ücretsiz oynanabilen bir MMORPG'dir. Oyunun hikayesine göre TERA dünyası, Arun ve Shara adlı sınırsız güçteki iki titanın uykuya dalmasıyla oluşmuştur. Uyudukları pozisyon kıtaları, ve rüyalarıda bu kıtaların içindeki yaşamı hayata geçirmiştir.Bizim TERA oynarken seçtiğimiz karakterler de Arun ve Shara'nın rüyasındandır.
TERA'nın en büyüleyici yanı ise aksiyon dolu savaşlarıdır. Bundan önce görülen RPG oyunları hikayeye, haritaya, grafiklere önem verirken bir oyunun en önemli ilkesini unutmuş olsalarda, TERA tüm bunları bize verip üstüne birde aksiyon dolu bir yaşam veriyor. Oyun boyunca durmadan hareket halinde olmamız, hem PvP hemde PvE bölümlerinde milisaniyelerde reaksiyon vermemizi gerektiriyor ve her hassas hareketimiz kaybımızı yada kazancımızı sağlıyor. Uzaktan vuran bir gunner oynuyorsak durmadan kaçıp yeniden pozisyon almamız gerekiyor ki düşmanlarımız yanımıza yaklaşamasın. Ancak bir tank oynuyorsak düşmanlarımızı yakalayıp tüm umutlarını ellerinden almaya çalışıyoruz.
Aksiyon dolu PvP ve PvE bölümleri olmasına rağmen TERA fazlasıyla görev içermekte, bu görevler seviyelerimizi hemen atlamamızı sağlasada bazen bunaltıcı olabiliyor, neyseki TERA'da bir sürü farklı şekilde görev var ve 20. seviyeden sonra zindanlara girip grup halinde nefes kesici savaşlara katılabiliyoruz.

Trailer

Ayrıntılı İnceleme

Ayrıntılı İnceleme:

Yıllar boyunca oynadığımız RPG'ler bize karakterimizin dış görünüşünü düzenleme, kabiliyetlerini değiştirmek gibi özellikler verdi, hepsi karakterimizin benzersiz olması ve biz, oyuncuların, karakterleriyle bütünleşebilmesi içindi. Ancak bu oyunların bize sunmadığı şey ise oynanabilirlikti, karakterimizi kullanırken problemlere reflekslerimizin sınırında karşı koyamıyorsak, hiçbir zaman karakterimizle bütünleşemedik. TERA'nın bize sunduğu ise bu problemlerin cevabıdır, karakterimizin hızı ve çevikliği sadece bizim kendi çevikliğimizle sınırlanmakta ve bu sayede RPG karakterimizle bütünleşebiliyoruz.

Karakterler:

Biz RPG oyuncuları her birimizin gerçek hayatta bir birimizden farklı ve benzersiz olması gibi, RPG karakterimizinde kendine has bir görüntüsü ve özellikleri olsun isteriz. TERA bize benzersiz karakterlerini oyuna kaydolduğumuz andan itibaren önümüze seriyor. Karakter seçiminde yapmamız gereken iki büyük seçim bulunmakta: ırk ve sınıf. Öncelikle; Human, Castanic, Aman, Popori, Elin, Baraka yada High Elf isimli yedi ırktan birini seçiyoruz. Her ırkın kendine has dört tane özelliği var ve ırkımızı seçerken bunlara dikkat etmemiz öneriliyor. Sonra ırkımızın ve karakterimizin küçük detaylarını hallediyoruz ve sınıf bölümüne geçiyoruz. 10 farklı sınıfın içinde büyücümüz, tankımız, destekçimiz, okçumuz, silahşörümüz ve daha neler var. İşte asıl zor seçimimiz burada başlıyor, uzaktan çok hasar veren Gunner mı olmak istiyoruz yoksa savaşın ortasına girmeye korkmayan Lancer mı olmak istiyoruz yada savaştan uzak kalıp arkadaşlarımızın canını doldurmak mı istiyoruz? TERA sayesinde kişiliğimizi oyuna yansıtabiliyoruz ve bize en çok uyan karakteri yaratabiliyoruz.

Görevler ve Zindanlar:

Oyuna ilk başladığımızda 1001 çeşit gibi görünen görevler zamanla sıksada, tecrübe puanı kazanmamızın başka yolları var. 20. seviyeden sonra zindanlara girip grup halinde tecrübe puanı kazanabilmemiz, oyundan sıkılmamamızı sağlıyor.Bu zindanların kendilerine özgü hikayeleri var ve her zindan başka bir macerayı tattırıyor. Tek başına öldüremeyeceğimiz büyüklükteki canavarları takımımız sayesinde öldürünce başka bir haz alıyoruz TERA'da. Zindanlarda aldığımız tecrübe puanlarının normal görevlerden fazla olması bizim durmadan zindanlara katılmamızı haklı kılıyor, çünkü bir kere bu zindanlara girdik mi, zaten çıkmak istemiyoruz.

PvP ve PvE

Eski RPG’lerde bazı canavarlardan, hatta insanların saldırılarından kaçamama gibi bir problemimiz vardı. Bir canavar bize vuracaksa bunu engelleyecek bir yolumuz yoktu. TERA’da bir canavar bize sağdan vuracaksa sola atlıyoruz, üstümüze geliyorsa geri zıplıyoruz, ve en korkulu anlarımızda saldırıları kalkanımızla engelliyoruz. PvP’lerimizde aynı şekilde heyecanlı rakibimiz ne yaparsa yapsın, karşılık verebilmemizi sağlıyor. Düşmanlarımız her zaman karşı saldırılarımızdan korkmak zorunda kalıyor ve en doğru saldırıyı en doğru zamanda yapan oyuncu hayatta kalıyor. İşte bu yüzden TERA oynarken gözümüzü her zaman açık tutuyoruz. Her yer tehlike dolu ancak; bizim bu tehlikelere kafa tutacak kaynaklarımız var.

Beceri Gereksinimleri

TERA RPG’ye yeni başlayan birisi için mükemmel bir oyun, çünkü oyunun başında verilen eğitim bize gerekli her şeyi açıklıyor, oyun boyunca öğrendiğimiz zanaatları kullanmamızı kolaylaştırıyor .Öğrendiğimiz zanaatları uygulamamız için çok fazla kaynağa ihtiyaç duymuyoruz. Bu sayede RPG’lerin uzun öğrenme bölümünü çabuk geçip hemen eğlenceli savaşlarımıza başlayabiliyoruz. Ancak bu savaşlarda gerçek bir beceri gerekiyor. Tabii ki kendini en iyi RPG olmaya adamış TERA’dan başka bir şeyde beklenemezdi. Zamanla daha iyi olduğumuz bu savaşlarda bizim ne kadar iyi olabileceğimizi limitleyen tek şey bizim reflekslerimizdir.

Grafikler ve Harita:

Evet normal küçük haritalı bir oyunu düşünürsek TERA'nın grafikleri 10 numara olmayabilir ancak; TERA'nın bir dünya büyüklüğündeki haritasını göz önüne alırsak, bu grafiklerin çok sağlam olduğunu anlayabiliriz. Her girdiğimiz şehirde başka bir konsept var, başka bir yaşam stili var. Her maceraya çıkışımızda birbirinden farklı düşmanlar görüyoruz. Bu canavarların kullandıkları hareketler bile eşsiz. TERA gerçekten üzerinde çok uğraşılmış bir oyun ve bunu bize her fırsatta kanıtlıyor.
Bu büyük oyunun güzel grafiklerinin bize yarattığı tek sorun ise, bilgisayarımızın performansı yüksek değilse oyundan bir şey anlamıyoruz. Çünkü karakterlerimizin kullandıkları becerilerin görüntüleri görsel açıdan adeta bir sanat, e tabii ki böyle bir oyunda yüksek performanslı bir bilgisayara gerek duyuruyor.

Sonuç Olarak:

TERA RPG oyunlarında bizi karakterimizle bütünleştirebilmiş tek oyun ve sahip olduğu aksiyon, oynanabilirlik, hızı ve eğlencesiyle başka RPG'lerin boy ölçüşmesi zor… Eğer düşmanlarımıza onlardan iyi olduğumuzu kanıtlamak, güzel grafikli, sınırsız eğlenceli bir oyun oynamak istiyorsak, TERA bizim için uygun bir oyundur. O zaman hadi bakalım TERA’yı indirip bu fantastik dünyanın bir parçası olalım ki; tüm TERA dünyasına şanımızı duyuralım ve rakiplerimizin yüreklerine korku salalım.

TERA? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: grup ya da topluluk maçlı ya da düellolu PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: orta

Orjinallik
Karakterimizle bütünleşebildiğimiz, aksiyonun hat safada olduğu, çeviklik ve atikliğimizi son sınırına kadar kullanmamız gereken bir RPG mi? İşte TERA budur.

Beğendiklerimiz...

Karakter benzersizliği

Yetenek gereksinimleri

Harita büyüklüğü

Eğlenceli PvPler

...ve beğenmediklerimiz

Çok fazla görev olması

Müziklerin kötülüğü


Eğlence faktörü
4.0 out of 5
Topluluk
4.0 out of 5
Grafikler
4.0 out of 5
7,0
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. Ayrıntılı İnceleme:
  2. Karakterler:
  3. Görevler ve Zindanlar:
  4. PvP ve PvE
  5. Beceri Gereksinimleri
  6. Grafikler ve Harita:
  7. Sonuç Olarak:

beğendiklerimiz...

Karakter benzersizliği
Yetenek gereksinimleri
Harita büyüklüğü
Eğlenceli PvPler

...ve beğenmediklerimiz

Çok fazla görev olması
Müziklerin kötülüğü
7,0
Grafikler - 80 / 100
Eğlence faktörü - 80 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 80 / 100