Heroes Evolved

Oynaması ücretsiz MOBA - Bir kahraman seçin ve türün statükosuna taze fikirlerle meydan okuyan bu iyi MOBA oyununda dünyayı fethedin.

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

R2 Games'in geliştirdiği Heroes Evolved, türün favorilerinden DOTA 2 ve League of Legends'den ilham alan bir MOBA oyunu. Sakın bu oyunlarla olan benzerliğinden hareketle bu çalışmayı başka bir klon oyun olarak değerlendirmeyin, zira oyun farklı olmaya çalışıyor ve bunu da Oyma (Glyph) sistemi gibi ilginç bir oyun mekaniği sunarak gerçekleştiriyor; bu sistem tıpkı bir RPG oyunundaki gibi oyuncuların kendi kahramanlarının özelliklerini değiştirmesine fırsat tanıyor.

Oyuncular ayrıca büyük bir kahraman havuzuna erişim olanağına sahip ve 58 kahramanın tümü de birbirinden farklı, iyi tasarlanmış ve tamamıyla seslendirilmiş. Oyundaki MOBA oyun mekaniği hem taze hem de tanıdık ve iki haritanın yanı sıra 2 tür maç modu içeriyor. Görsel açıdan her ne kadar en iyi gözüken oyunlardan birisi olmasa da LoL'un çizgi roman tarzını biraz anime'le birleştiren tarzı yeterince iyi.

Sonuç olarak Heroes Evolved, MOBA evrenine kayda değer bir alternatif sunuyor. Oyunun kolay erişebilirliliği sayesinde ana oyun programını hızlı bir şekilde indirebiliyor ve ücretsiz oyna özelliği ile hemen ve sorunsuz bir şekilde oyundaki maceranıza başlayabiliyorsunuz. Heroes Evolved'un özellikle maç eşleşmelerindeki dengeler konusunda bazı sorunları olsa da diğer birçok oyunda olduğu gibi zaman geçtikçe daha iyi bir oyuna dönüşecektir.

➔ Ana hatlar:

  • Yeni oyun mekaniği sunan tanıdık MOBA türü.
  • 50'den fazla kendine özgü ve tamamıyla seslendirilmiş kahramanlardan dilediğini seçebilmek
  • Hafif ve hızlı indirilebilen ana oyun programı
  • Sadece oturum açarak elde edilen günlük ödüller

Ayrıntılı İnceleme

Arada bir türün önde gelen oyunlarına meydan okuyan bir MOBA oyunu ortaya çıkar ama çoğu, oyuncuların beklentileri altında ezilmekten kurtulamaz. İlk bakışta Heroes Evolved, MOBA oyunlarını başarılı kılan formülleri tekrarlamak için yapılmışa benziyor. Ancak oyunda vakit geçirdikçe görünen formüllerin ötesinde şeylerle karşılaşıyorsunuz. Aşağıdaki oyun eleştirimizi okuyarak Heroes Evolved'un ne sunduğunu görebilirsiniz.

Yeni Fikirlere Sahip Tanıdık Bir Oyun

Heroes Evolved'un görünüşü ve oyun mekaniği oldukça tanıdık unsurlardan oluşuyor.

MOBA oyunlarından birini oynayan herhangi bir oyuncu, Heroes Evolved'da kendini evinde hissedecektir, zira oyun standart MOBA oyun mekaniğini kullanıyor. Yeni oyuncular ise 5 dakikadan az bir zamanda oyunu tanıtan oldukça iyi tasarlanmış oyun içindeki tanıtım programı sayesinde hiç zorluk çekmeyecektir. Maçlar 2 ayrı haritada oynanıyor, ilki Çatışma Sunağı isminde 5'e 5 oynanan standart harita. Maçın amacı karşı takımın üssünde yer alan kalkanı yok etmek. Harita DOTA'ya oldukça benzer bir şekilde yaratılmış ve kahramanınıza güç kazandıracak nehirleri, ormanları ve hayvanları içeriyor. Kahramanınızı hareket ettirmek için gitmek istediğiniz bölgeyi sağ fare tuşuyla tıklamanız yeterli olacaktır. Saldırmak için de yine sağ fare tuşu ile rakip takımın savaşçılarına ve kahramanlarına tıklamanız gerekiyor. Öldürücü darbeyi vurduğunuzda altın kazanıyorsunuz ki deneyimli oyuncular bu duruma alışmakta hiç zorluk çekmeyeceklerdir. İkinci haritanın ismi ise Savaş Vadisi ve size oldukça hızlı bir aksiyon vaat ediyor ama şöyle bir farkla – oynayacağınız kahramanlar rastgele seçiliyor. Maçları kazandığınızda altın elde ediyorsunuz ve bu altınları kullanarak oyun içindeki mağazadan yeni kahramanlar, kahraman derileri ve özel oyuncu filamaları satın alabiliyorsunuz. Bu filamalar, bir rakip öldürdüğünüz zaman ekrana çıkıyor (Guild Wars 2'deki PvP filamasını düşünün).

Tanıdık oyun mekaniği görmek güzel olsa da oyunun içerdiği yeni fikirler de oldukça iyi. Heroes Evolved, RPG oyunlardan alışık olduğumuz kahramanların gelişimini hissettirmeye çalışıyor ve bunu da Oyma sistemi aracılığıyla yapıyor. 5. seviyede oyuncular artık kahramanlarını birçok oyma ile donatarak maçlarda kendilerine avantaj sağlamaya çalışıyor. Güç arttıran unsurlar olarak en başta ekstra altınlar, daha hızlı saldırılar ve her saldırıda daha fazla zarar verme geliyor. Sistem iyi işliyor ve açıkçası bir MOBA oyunun oyunculara sadece deriler ve elbiseler sunmakla kalmayıp daha başka değiştirilebilecek unsurları sağlamasını görmek oldukça güzel.

Bir MOBA oyunun oyunculara sadece deriler ve elbiseler sunmakla kalmayıp daha başka değiştirilebilecek unsurları sağlamasını görmek oldukça güzel.

Seçme Zenginliği

Oyuncular 50'den fazla farklı kahraman içinden tercihte bulunabiliyorlar ve her biri kendine özgü özelliklere, değişik elbiselere, silahlara, yeteneklere sahip, ayrıca kendi sesleri de var (bütün kahramanlar tamamıyla seslendirilmiş). Bu kahramanlardan bazıları yarışmacıların (örneğin maymun tanrısı Wu Kong gibi) tıpatıp aynısı, ancak yetenekleri farklı olduğu için bu çok büyük bir kusur değil. Yeni bir oyuncu olarak kısıtlı sayıda kahraman arasında seçim yapıyorsunuz ama oyun içindeki mağazadan uygun fiyata başka kahramanlar da alabiliyorsunuz. Oyun aynı zamanda her hafta kahramanları değiştiriyor ki böylece yeni kahramanlara bakmak ve değişik oyun tarzlarını denemek için oyuncuların oyunu daha fazla oynamaları sağlanıyor, özellikle de altın ya da zümrüt harcamak istemiyorlarsa.

Oyma sistemi maçlar için yeni bir yol çiziyor.

Basitleştirilmiş Alışveriş

Sizi dünya kadar eşyaya ve istatistiğe boğan birçok MOBA oyununun aksine Heroes Evolved, kahramanların ana özelliklerini basitleştirerek basit bir oyun mekaniğini tercih ediyor. Ana özellikler güç, hız ve zekadan, ikincil özellikler ise fiziksel ve sihirli defanstan oluşuyor. Basitleştirilmiş istatistikler mağazayı daha derli toplu ve düzenli gösteriyor, böylece aradığınız şeyleri hızlı bir şekilde satın almanız kolaylaşıyor.

Sadakati Ödüllendirmek

Oyuncularının oturum açmasını ve dönüm noktalarına ulaşmasını ödüllendiren her oyun takdiri hak ediyor ve Heroes Evolved da kesinlikle oyuncularını iyi bir şekilde ödüllendiriyor. Her hafta oturum açarak altın, zümrüt ve başka bonuslar kazanabiliyorsunuz, 30 gün oturum açanları da büyük bir ödül bekliyor. Ayrıca oyun içindeki mağaza oyundaki gelişiminizi bozmuyor ve istemediğiniz sürece oyun sizi mağazayı ziyaret etmeye zorlamıyor. Mağazadaki her şey etkinliğe bağlı bazı kahramanlar haricinde oyun içinde kazanacağınız altınlarla satın alınabiliniyor, böylece herhangi bir şeyi hemen istemediğiniz sürece mağazaya uğrayıp daha fazla para harcamak zorunda olmamak oldukça güzel.

Cehennemde Yaratılmış Bir Maç

Oyunun en zayıf noktası, maçları dengeli bir şekilde ayarlayamayan maç sistemi. Her ne kadar oyunun daha ilk günleri olsa da doğru işleyen bir maç sistemine sahip olmak, kuvvetli bir oyuncu tabanı için oldukça önemlidir, özellikle de oyunu herkese adil ve rekabetçi bir yapıda sunmak için. Şu anda sistem yeni oyuncuları deneyimli oyuncularla eşleştirmekte ve kalan boş yerleri de bot'larla doldurmaktadır. Bu yüzden de bazı maçlar son derece tek taraflı bir maça dönüşüyor. Neyse ki bu durum çok tekrarlanmıyor ama tekrarlandığı zaman da maçlar çok sinir bozucu olabiliyor.

Bot'lar söz konusu olduğunda Heroes Evolved, yapay zekaya karşı düzgün bir mücadele sunamıyor. Oyunda diğer bot'lara karşı sizi yapay zekaya sahip takım arkadaşlarınızla oynamanızı sağlayan co-op modu var ama onların zorluk düzeyini ayarlayamıyorsunuz ve varsayılan ayarlar da normalin üzerinde değerler. Bu da alıştırma modunu olması gerekenden daha zor yapıyor. Deneyimli oyuncular için bu durum çok sorun değil, ancak alıştırma yapmak isteyen yeni oyuncular için zorluk düzeyi çok yukarda.

Sonuç

Bir MOBA oyunu olarak Heroes Evolved özellikle basitleştirilmiş istatistikler ve oyma RPG sistemi gibi yeni bazı unsurları tanıdık oyun mekaniğine eklemesi bakımından tür içinde harika bir alternatif sunuyor. Farklı bir şey arayan oyuncular istediklerini bu oyunda bulacaklardır ancak rekabetçi yapıya sahip olmayan maçlar sorun oluşturabilir. Oyunun ilk sürümündeki bazı sorunlar devam etse de Heroes Evolved'un her güncelleştirmeyle daha iyi olmasını bekleyebiliriz.

Heroes Evolved? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: maçlı ya da düellolu PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: orta

Orjinallik
Maçlarda boy gösterecek kahramanlarınızın özelliklerini değiştirme olanağı veren Oyma sistemi, eskimeye yüz tutan MOBA türüne yeni bir soluk getiriyor.

Beğendiklerimiz...

Sağlam MOBA oyun mekaniği

Çok sayıda farklı kahraman

Yeni değişiklik yapma seçenekleri

...ve beğenmediklerimiz

Zayıf eşleştirme sistemi

İyi olmayan alıştırma modu

Kuzey Amerika'da sadece bir sunucu var


Eğlence faktörü
4.5 out of 5
Topluluk
3.0 out of 5
Grafikler
4.0 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. Yeni Fikirlere Sahip Tanıdık Bir Oyun
  2. Seçme Zenginliği
  3. Basitleştirilmiş Alışveriş
  4. Sadakati Ödüllendirmek
  5. Cehennemde Yaratılmış Bir Maç
  6. Sonuç

beğendiklerimiz...

Sağlam MOBA oyun mekaniği
Çok sayıda farklı kahraman
Yeni değişiklik yapma seçenekleri

...ve beğenmediklerimiz

Zayıf eşleştirme sistemi
İyi olmayan alıştırma modu
Kuzey Amerika'da sadece bir sunucu var
6,5
Grafikler - 80 / 100
Eğlence faktörü - 90 / 100
Süreklilik - 70 / 100
orjinallik - 70 / 100
Topluluk - 60 / 100