Infinite Crisis

Infinite Crisis, DC kahramanlarından oluşan ve onların evreninde geçen yeni bir MOBA tarzı oyun. Bu evreni sevenler mutlaka denemeli!

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

2014 yılında piyasaya sürülen Infinite Crisis, DC evreninde geçen bir MOBA. DC evreninin ana teması üzerindeki paralel evrenlerle ilgili olan kısma yoğunlaşan oyun, Turbine firması tarafından geliştirildi.
Oyunda, tanıdık bildik –bazılarının gerçekten çok orjinal olduğu- bir çok kahraman çeşitli şekillerde yer alıyor. Oyunda bir kaç hata yok değil ancak, yeni çıkan güncellemelerle düzeltiliyorlar. Grafikler için ise, aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil çünkü pek emek verilmemiş ve zayıf gözüküyor.
Buna rağmen, Infinite Crisis yeterince iyi bir oyun. Zaman geçtikçe oyun güncelleniyor ve daha iyi hale getiriliyor. MOBA oyunları arasında muhtemelen “tek ve en büyük” olarak göremeyeceğiz ancak bize rekabetçi ve keyifli dakikalar sunacağı kesin.

Ayrıntılı İnceleme

MOBA dünyasında klasik denebilecek oyunlar, bu tür oyunlardan kopyalamaya çalışan oyunlar ve bir de Infinite Crisis gibi 2’sinden de biraz olan oyunlar mevcut.

Birazcık Tarih Dersi

DC hikayesiyle çok alası olmayanlar için söyleyelim: Infinite Crisis’de çizgi romandaki paralel evrenlerle ilgili olan kısma değiniliyor. Bu konu da Turbine için oldukça yaratıcı bir alan bırakıyor ve bu fırsatı iyi değerlendirmişler.
Bu tabiki karakterlerin orjinal hallerinin ihmal edildiği manasına gelmiyor. Ancak Batman’i kendi halinin dışında, silahlanmış bir şekilde veya kasap gibi resmedildiği şekilde görmemiz mümkün. Yani herkes için bir şeyler var ve güncellemelerde de sürekli olarak yeni karakterler ekleniyor.

Bir MOBA

Malesef, oyunun kendisi karakterleri kadar orjinal değil ve bu oyun yerine gidip League of Legeneds veya benzeri başka bir MOBA da oynayabilirsiniz. Hatta aslına bakarsanız bazı karakterler LOL emsallerini bile kullanıyor gibi görünüyor. Riot tarafından Lol için belirlenen Assasin, Mage, Tank, Bruiser ve Carry sınıfları burda da mevcut. Bu orjinallik eksikliği neyseki değişik ve ilgi çekici haritalar tarafından telafi edilmeye çalışılıyor.
Bunlara ek olarak, Infinite Crisis’deki ortamlar yok edilebilir ve dinamik olarak değişkenlik gösteriyor. Örneğin, bir düşmanımızı sert bir şekilde duvara savurursak, çarpmanın etkisiyle duvar yıkılabiliyor, zarar verilebiliyor. Yani harketlerimiz çevreyi etkiliyor.
Ayrıca haritada rastgele olaylar da meydana gelebiliyor. Habersiz bir şekilde meteor düşebiliyor, önünde bulunan ve kaçmayı başaramayan kahramanı öldürebiliyor. Bu tür bir şans faktörü oyuna heyecan katıyor. Turbine, bununla ilişkili olarak gelecek güncellemelerde benzer şekilde yenilikçi modlar da ekleyeceklerini belirtiyor.
Oyunun en büyük avantajlarından biri tabiki DC evrenine sahip olması. Yenilikçi bir oynanış hiç eklenmeseydi bile, sevdiği iyi ve kötü kahramanlarla oynama şansına erişecek olan ve DC ortamını tanıyan oyuncuları çekmeyi şüphesiz başarırdı.

Teknik Detaylar

Oyunun grafikleri biraz vasat. Büyü efektleri cılız bir halde görünüyor ve oyunun genel etkileyiciliği görsel açıdan pek yok. Görseller, karakterleri ve olan olayları oyuncu için anlaşılabilir kılıyor ama bunun ötesinde pek bir şey yok. Bir MOBA oyunundan grafiksel manada çığır açıcı bir şeyler beklemek belki yanlış olabilir ancak Turbine bu konu üzerine biraz daha eğilseymiş daha iyi olabilirmiş.
Oyunun müzikleri ve ses efektleri de biraz basit kaçıyor. Bir kaç bug mevcut ancak sürekli olarak iyi leştiriliyor.

Cepte Akrep Var

Bir MOBA oyunundan bahsediyorsak, iç ekonomisinden bahsetmezsek olmaz. Infinite Crisis kendisine benzer oyunlardan etkilenmiş ve bazılarının iş modellerini de uyguluyor. Yeni ve daha güçlü kahramanlar gerçek parayla satın alınabilirken, gerçek para harcamak istemeyen oyuncular da oyunu oynayarak vitrindeki çoğu şeye sahip olabiliyorlar. Kahramanları kişiselleştirmek ve kozmetik olarak değiştirmek için gerçek para ödenmesi gerekmesi, Turbine açısından karlı olabilir çünkü oyunun belki de en önemli avantajı daha önce belirttiğimiz gibi DC kahramanları.

Sonuç

Infinite Crisis potansiyeli olan bir oyun ama ne yazikki henüz yeterli ilgiyi görmedi. DC dünyasını keşfetmek eğlenceli olsa da grafikler kahramanların ününe pek yardımcı olmuyor. Her şeye rağmen yeni sayılabilecek bir oyun ve Turbine yeterli önemli gösterirse, DC fanları veya yeni bir oyuncak arayan MOBA taraftarları tarafından denenebilecek bir oyun.

Infinite Crisis? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: herkesin herkese karşı olduğu grup ya da topluluk maçlı ya da düellolu PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: orta

Orjinallik
Oynanış orjinallikten uzak ama yeni gelecek modlar bu durumu değiştirebilir

Beğendiklerimiz...

DC evreni

İlginç haritalar

...ve beğenmediklerimiz

Orjinal olmayan oynanış

Bug’lar içermesi


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
5,0
None

Review summary

  1. Birazcık Tarih Dersi
  2. Bir MOBA
  3. Teknik Detaylar
  4. Cepte Akrep Var
  5. Sonuç

beğendiklerimiz...

DC evreni
İlginç haritalar

...ve beğenmediklerimiz

Orjinal olmayan oynanış
Bug’lar içermesi
5,0
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100