Lost Saga

Lost Saga, çeşitli evrenlerden bir sürü karakter alıyor ve onları bir arenaya koyuyor. Bundan sonrası patırtı gürültü!

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Lost Saga, ücretsiz olarak indirebilen bir kavga oyunu. Oyun genel olarak çizgi film tarzı grafiklere sahip ve casual bir oyun deneyimi için harika. Oyun, çeşitli arenalarda dövüşe dayanıyor ve maksimumda 16 kişinin katılabiliyor.Çarpışmalar çok hızlı ve heyecanlı geçiyor.

Kişiselleştirme opsiyonları gerçekten çok fazla ancak çoğu zaman gerçek para ile satın alınabiliyor. Lost Saga, grafiksel olarak çok güzel görünüyor ve hayal kırıklığına uğratmıyor. Basit, eğlenceli ve “kafayı boşaltmak” için birebir.

Ayrıntılı İnceleme

Lost Saga’yı oynamaya karar verip indirirken gördüğünüz, direk karşımıza konulmuş biraz tuhaf olan “Bir kavga oyunudur” yazısı sizi çok fazla etkilemeyebilir. Bu meşhur yazıyı okurkenki karşı konulamaz gülümsemenin ardından, bunun tam olarak ne manaya geldiğini düşünebilirsiniz. Sonuçta yapımcılar onu oraya oyunla bir bağlantısı olduğunu düşünerek koymuşlardır. Söylemesi biraz garip gelse de aslında bu yazı bu oyun için koyulabilecek en yerinde yazı olabilir. Neden mi? Çünkü sağı solu kırıp dökme ve pataklama üzerine olduğu için!

Bir yumruk herkesin canını acıtır

Oyunla ilgili söylenebilecek ilk şey herhalde, komik bir karakterle tanışıyor olmamız. Etrafta gezinmeye başlayabileceğiniz ve oyunla ilgili temel şeyleri öğreten bir karakter bu ve anlattıklarını eğlenceli bir şekilde, bilim-kurgu gibi anlatıyor. Genel olarak alışılagelmiş mouse+klavye kombinasyonunun kullanıldığı kontrollerin aksine Lost Saga’da işler biraz daha değişik çünkü oyun sadece klavye kullanılarak oynanabiliyor.
Küçük karakterimizle hareket etmek için ok tuşarını, zıplama ve saldırı için ise A,S ve D tuşlarını kullanıyoruz. Bu tarz bir kontrol sistemi her zaman istenildiği gibi çalışmıyor ve istenmeye yönlere saçma ataklar yapılabiliyor, gereksiz fazladan zıplamalara sebep olabiliyor.
Söylediğimiz gibi Lost Saga bir “kavga oyunu”. Her ne kadar dikkatiniz başka noktalara çevirebilecek olsanız da odak noktası bu oyunda her zaman dövüşte. Dövüş sistemi gerçekten çok basit: Saldırı için kullanabileceğimiz yalnızca bir tuş var ve öncesinde bastığımız tuş kombinasyonlarına göre (ve ne kadar bastığımıza göre) karakterimiz, havada veya koşarken değişik saldırılar yapabiliyor. Bu temel özelliğin dışında bir de özel hareketler kullanılabiliyor: Sayıca çoklar ve bir kaç tuşa beraber bastığımız zaman çalışıyorlar.
Bütün bunların anlamı: Çok hızlı, basit ve taktikten yoksun çarpışmalar. Bu basitlik aslında oyunun mekaniklerini öğrenmeyi çok kolaylaştırıyor ancak öte yandan uzun oyun seanslarını da sıkıcı hale getirebiliyor. Burada -bazen ikinci plana atılan- oyunun başka bir özelliğinden bahsetmek gerek: Kişiselleştirme.
Oyunda yeni bir karakteri baştan yaratma gibi opsyionumuz yok ancak giyisilerimizi tonlarca değişik hale sokabiliyoruz (basitten abartılı denecek seviyelere kadar). Buradaki önemli nokta ise, giyisi sadece kozmetik olarak kalmıyor, aynı zamanda karakterimizin gelişimde rol oynayan bir etki bırakıyor. Oyundaki dükkan sayesinde, hazırda bulunan karakter haricinde görsel olarak çok farklı çeşitlerde olan karakterler satın alınabiliyor.
İyi olan kısım ise, karakter sayısı çok çok fazla ve aynı oyun içerisinde oyun stili değiştirilebiliyor. Tabi söylediğimiz gibi bunun için gerçek cüzdanımızın devreye girmesi gerekiyor.

”Anne bak, boyalı kalemlerle boyadım!”

Kısaca söylemek gerekirse oyun, karakterleriyle ve karakterlerin umulmadık boyutlarıyla, gerçekten bir çizgi film gibi görünüyor.
Genel olarak, Lost Saga görselleri teknik olarak ultra komplike olmasa da, sürekli gözleri hoş tutmayı başarıyor ve oyunun genel stiliyle birebir uyuşuyor.

Sonuç

Lost Saga, hızlı ve atik oynanış deneyimiyle, eğlenceli yapısıyla mükemmel bir oyun. Oyunu ağırlaştıracak veya gereksiz komplike olmasını sağlayacak bütün detaylardan bilerek arındırılmış. Ancak tabiki, kendini tekrar eden oyun mekanikleri uzun süreli oynamalarda sıkıcı hale gelebiliyor.

Lost Saga? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: orta

Orjinallik
Sayısız karakter ve kişiselleştirme opsiyonu: Tam bir moda şöleni!

Beğendiklerimiz...

Çok hızlı

Sayısız kişiselleştirme opsiyonu

Güzel grafikler

...ve beğenmediklerimiz

Kontroller bazen istenildiği gibi çalışmıyor


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. Bir yumruk herkesin canını acıtır
  2. ”Anne bak, boyalı kalemlerle boyadım!”
  3. Sonuç

beğendiklerimiz...

Çok hızlı
Sayısız kişiselleştirme opsiyonu
Güzel grafikler

...ve beğenmediklerimiz

Kontroller bazen istenildiği gibi çalışmıyor
6,5
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100