Shards of War

Geleceğin MOBA Oyunu - Shards of War (SoW), yakın zamanda geleceğe dönük olarak tasarlanmış MOBA tarzı bir oyundur. Aksiyon dolu yapısı ve kendine has özellikleri ile ön plana çıkmıştır.

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

MOBA tutkusu devam ediyor...

BigPoint, yepyeni oyunu Shards of War ile MOBA dünyasına hızlı bir giriş yaptı: Peki bu oyun diğer MOBA oyunlarının tekrarı mı olacak yoksa bambaşka bir oyun olarak mı karşımıza çıkacak? Görelim…

Unutanlar için hatırlatalım; MOBA, Çevrim içi Çok Oyunculu Savaş Arenası anlamına gelmektedir.

Yakın geçmişte, iyi ya da kötü olsun bazı oyunlar (League of Legends, DOTA, vb.) sayesinde MOBA tarzı oyunlar yaygınlaşmıştır. Dolayısıyla da aynı türde pek çok oyun piyasaya çıkmıştır. Bunlardan bazıları orijinal oyunlarken kimileri de bu devasa piyasadan faydalanmak isteyen ve öne çıkan oyunları kopyalamaya çalışanların çabalarından ibarettir.

Shards of War, hepimizin hoşuna gidecek ve MOBA tarzına farklı bir hava katacak değişiklikler ile biz oyunseverlerin karşısına çıkmıştır. Düşünsenize artık MOBA oynarken klavyemizin tuşları ile karakterimizi yönlendirebilecek aynı zamanda fare ile nişan alarak çok daha keskin vuruşlar yapabileceğiz. Yepyeni haritalarda yepyeni karakterleri kullanarak bu heyecanı dilersek arkadaşlarımızla dilersek de kendi başımıza yaşayabileceğiz.

Bu değişiklikler çok da büyük değil dediğinizi duyar gibiyim. Aslında haklısınız.. Ancak hemen hemen her oyunda görmeye alıştığımız, "klasikleşen" MOBA tarzı özelliklerini az da olsa değiştirebilen, ileriye taşıyabilen oyunları her zaman desteklemek gerektiği düşüncesindeyim. Bu nedenle, gelin Shards of War' a bir şans tanıyalım ve oyunu daha yakından inceleyelim.

Trailer

Ayrıntılı İnceleme

Klasik Türe Yeni Bir Yaklaşım

Tüm benzer oyunlarda olduğu gibi, SoW’ da da klasik oyun stili benimsenmiştir. Takımlar beşer kişilik gruplardan oluşur ve üç koridordan oluşan haritalarda oynarlar. Amaç, eminim ki söylememize bile gerek yok, rakip takımların kalesini yıkmaktır. Bunun için ise düşmanların, öldürücü kulelerin ve nöbetçilerin olduğu yollardan geçmek gerekecektir.

BigPoint, özellikle oynanabilirlik odaklı olarak tasarladığı oyunda fare tuşunun yerine klavyenin W A S D (WASD) tuşları ile de karakterinizin kontrol edilmesine olanak tanımıştır. Bu sayede son derece dinamik ve eğlenceli savaşlar ortaya çıkmıştır.

Oyuna has başka özellikler de bulunmaktadır. Örneğin, kişilerin tecrübesi yerine takım tecrübesi kullanılarak kişiler arasındaki büyük tecrübe farklarının ortadan kalkması sağlanmıştır. Aynı zamanda ateş etmeden önce nişan alma, zanaatkârlık (crafting) ve ekipman (loadout) gibi harika özellikler yer almaktadır.

Oyun gereksinimleri son derece düşüktür (400 MB kadar hafıza) ve ihtiyaç duyulan grafik kartı diğer MOBA oyunlarında kullanılabilenlerden farksızdır.

Doğrudan maceranın içine girin ya da oynamayı öğrenin!

Oyunu yükledikten sonra öğretici bölümü (tutorial) oynama ya da doğrudan oyuna başlama seçeneği ile karşı karşıya kalıyoruz. Daha önce MOBA tarzı oyunları denemiş olanlar rahatlıkla öğretici bölümü geçebilirler. Ancak bonusları almak isteyenler ve de oyun içi kontrollere alışmak isteyenler için ideal, kısa ve eğlenceli bir bölümdür.

Öğretici kısım, 5 e 5 botlara karşı bir oyundan farksızdır. Bu esnada oyun içi ses bize oyun hakkında bilgiler vermeye başlayacaktır. Yalnızca birkaç dakikanızı ayırarak eğlenceli bir şekilde öğretici kısmı tamamlayabilirsiniz.

Bu bölümü bitirdikten hemen sonra oyunu oynamaya hazır olacağız. Şu anda oyunun beta versiyonunu oynayabiliyoruz. Bu nedenle oyuncu veritabanı henüz çok büyük değil ve oyuna giriş yapabilmek için birkaç dakika beklememiz gerekebilir ancak bu durumun çok yakında düzeleceğinden eminiz.

Botlarla oyun keyfi

Shards of War kesinlikle tek oyunculu oyunları desteklememektedir: botların yapay zekâsı çok iyi değildir ve arka plan tasarımına özen gösterilmemiştir. Yine de ‘biraz tecrübe olsun’" diyenler için gündüzleri ya da geceleri bilgisayar tarafından kontrol edilen nöbetçilerle savaşma imkânı olarak görülebilir. Ayrıca bazen çok oyunculu oyunlara giriş uzun sürebilmektedir. Bu gibi durumlarda da tek oyunculu oyunlar tercih edilebilir.

Buna ek olarak, kolay bir şekilde oyun içi tecrübe ya da gümüş para kazanmak istiyorsanız ya da çok vakit kaybetmeden günlük görevleri tamamlama hedefiniz varsa, bu oyunlar tam size göre!

Yalnızca fare ile kontrolü unutun!

Shards of War, MOBA tarzına yeni bir renk katarak karakterinizi, ya da daha teknik bir ifadeyle Sentinel’ inizi, klavyenizin W A S D tuşları ile yönetmenize olanak tanır. Bu durumda fare yön vermek yerine atakları ve atışları yönlendirmek için kullanılır. Bu özellik sayesinde BigPoint aksiyon dolu bir oyun oynanmasını ve oyuncuların becerilerini gösterebilmesini sağlar. Çünkü bu sayede daha kompleks ve keskin manevralar yapmak mümkün olacaktır.

Her ne kadar basit gibi görünse de, bu özellik SoW’ un MOBA dünyasına katmış olduğu en önemli yeniliktir. Klasikleşen MOBA oyunları düşünüldüğünde böyle basit bir değişikliğin bile ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır.

Oyun içi özellikler

Oyunun geri kalan kısmı ise diğer MOBA oyunları ile oldukça benzer özelliklere sahiptir. 5’er kişilik gruplardan oluşan 2 takım bir harita (şu anda yalnızca bir harita bulunmaktadır ancak zamanla daha fazla harita eklenecektir) üzerinde oynar. Bu harita 3 “koridordan” oluşur ve her bir koridorda takım başına iki kule (turret) yer alır. Her iki uçta takımların kuleler tarafından korunan “karargâhları” – kısaca HQ - bulunur. Oyunu kazanmak için bir takımın diğer takımın karargâhını yıkması gerekir.

Oyun içi özelliklerden biraz bahsetmek gerekirse öncelikle oyunda büyü (skill) ya da özel büyüler (hem ofansif hem de defansif) ön plana çıkmaktadır. Bu büyüleri ancak belli zaman aralıklarıyla kullanabilmekteyiz. Aynı zamanda oyunda kontrol noktaları bulunur. Bu noktaları kullanarak haritayı daha iyi bir şekilde görebilir ve kazanmayı kolaylaştırabiliriz. Son olarak, bir de oyun robotumuz vardır. Bu robotu aktif hale getirerek kendi tarafımızda savaşmasını sağlayabiliriz.

Hiçbir oyuncu arka plana düşmeyecek!

Shards of War oyununda takım oyununun ön plana çıktığının ilk göstergesi son vuruş bonusu olmayışıdır. Yani başka bir deyişle, karşı takımın kalesini kimin yıktığı önemli değildir. Bir zafer kazanıldığında tüm takım seviye artışından faydalanabilecektir. Yalnızca öldürülen düşmanın, ki bu bir oyuncu, hedef ya da drone olabilir, yakınında olduğunuzda tecrübe kazanma şansınız olacaktır. Böylelikle takım halinde seviye atlayabilecek ve yeni objeleri aktif hale getirebileceksiniz.

Yani özetle, bu oyunda klasik oyunlardaki “düşmanları yok et -> para biriktir -> obje satın al” mantığının yerini güçlü bir takım oyunu felsefesi almıştır.

Oyun içi satın alma yapmalı mı?

Sizlerin de tahmin edebileceği gibi para ödeyerek oynayanların seviye yükseltmeleri daha kolay olmaktadır. Buna ek olarak, daha çekici dış görünüm ve muhafız bonusları ile de oynama şansına sahip olunmaktadır.

Şu anda para ödeyen ve para ödemeyen oyuncular arasındaki fark en az seviyededir. Bunun nedeni ise para ödemeyen oyuncuların birkaç saat daha fazla oynayarak bu bonusları elde edebiliyor olmasıdır. Ayrıca şu anda paralı olan bir kahraman yakında ücretsiz olacaktır. Böylelikle anlıyoruz ki şu anda mevcut olmayan bir kahraman ile oynayan kişinin avantajlı değildir.

Grafikler

Hepimizin bildiği gibi MOBA tarzı oyunlarda grafikler ön planda değildir. BigPoint bu noktada pek çok ekran kartı tarafından çalıştırılabilecek ancak çok da kötü olmayan grafiklerle oyunu piyasaya sürmüştür. Başka bir deyişle, bilim kurgu kısmı kesinlikle yeterlidir, dokular iyi bir şekilde tasarlanmış ve eksiklik hissettirmemektedir ve yüksek adrenalin garanti edilmektedir. Ancak ekran kartınızı zorlayacak bir oyun arıyorsanız bu kesinlikle Shards of War değildir.

Sonuç

Shards of War bize göre kesinlikle şans verilmesi gereken bir oyundur. Her ne kadar MOBA tarzında devrim yaratmasa da eğlenceli bir oyun olmayı başarmıştır.

Tabii ki, MOBA tarzı oyunlardan nefret ediyorsanız, WASD gibi ufak yenilikler fikrinizi değiştirmeye yetmeyecektir. Ancak bu tarz oyunlarının müdavimiyseniz, SoW kesinlikle size göre bir oyun. MOBA tarzı oyunları seviyorum fakat biraz daha değişiklik diyorsanız, SoW sizlere de hitap ediyor: küçük gibi görünen ancak oyun içinde pek çok şeyi değiştiren yenilikler.

Açıkçası, Shards of War’ ın mevcut yenilikleri ile LoL, DOTA ve benzeri oyunları oynayan kitleleri çekmesini beklemiyoruz ancak bu da demek değil ki Shards of War başarısız bir oyundur. Yalnızca en iyi MOBA tarzı oyunlarından biri olduğunu söylememiz güçtür.Şimdilik yapabileceğiniz, beta versiyonun bitmesini beklemek ve ilerde orijinal versiyonu satın alarak oyunu bir de o şekilde test etmektedir.

Shards of War dünyasına girmeye hazır mısınız? Şimdi oynamaya başlamak için buraya tıklayın!

Shards of War? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: maçlı ya da düellolu PvE PvP herkesin herkese karşı olduğu
Gerçek para dükkanı etkisi: az
Deneyim kazanma oranı: hızlı

Orjinallik
WASD tuşları ile karakterin yönlendirilebilmesi, tecrübe artışının takım halinde gerçekleşmesi, yeni bir harita ve yeni karakterler, oyun içi bonuslar Shards of War'ı MOBA türü içinde eşsiz kılan özellikler arasından ön plana çıkanlardır.

Beğendiklerimiz...

WASD tuşları

takım tecrübesi artışı

hızlı oyun içi ilerleme

...ve beğenmediklerimiz

Botların yapay zekasının düşüklüğü

oyuna giriş güçlüğü

ücretli sentineller


Eğlence faktörü
5.0 out of 5
Topluluk
4.0 out of 5
Grafikler
4.0 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. Klasik Türe Yeni Bir Yaklaşım
  2. Doğrudan maceranın içine girin ya da oynamayı öğrenin!
  3. Botlarla oyun keyfi
  4. Yalnızca fare ile kontrolü unutun!
  5. Oyun içi özellikler
  6. Hiçbir oyuncu arka plana düşmeyecek!
  7. Oyun içi satın alma yapmalı mı?
  8. Grafikler
  9. Sonuç

beğendiklerimiz...

WASD tuşları
takım tecrübesi artışı
hızlı oyun içi ilerleme

...ve beğenmediklerimiz

Botların yapay zekasının düşüklüğü
oyuna giriş güçlüğü
ücretli sentineller
6,5
Grafikler - 80 / 100
Eğlence faktörü - 100 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 80 / 100