MOBA oyunlar

Beğendiklerimiz...

Çok hızlı

Sayısız kişiselleştirme opsiyonu

Güzel grafikler

...ve beğenmediklerimiz

Kontroller bazen istenildiği gibi çalışmıyor

3.2 out of 5
Editör Oyu: 6,5

Tür: aksiyon, MOBA

Senaryo: fantastik

Grafikler: tam 3 boyutlu

PvP: PvE PvP


Lost Saga, ücretsiz olarak indirebilen bir kavga oyunu. Oyun genel olarak çizgi film tarzı grafiklere sahip ve casual bir oyun deneyimi için harika. Oyun, çeşitli arenalarda dövüşe dayanıyor ve maksimumda 16 kişinin katılabiliyor.Çarpışmalar çok hızlı ve heyecanlı geçiyor.

Kişiselleştirme opsiyonları gerçekten çok fazla ancak çoğu zaman gerçek para ile satın alınabiliyor. Lost Saga, grafiksel olarak çok güzel görünüyor ve hayal kırıklığına uğratmıyor. Basit, eğlenceli ve “kafayı boşaltmak” için birebir.

Beğendiklerimiz...

Sağlam MOBA oyun mekaniği

Çok sayıda farklı kahraman

Yeni değişiklik yapma seçenekleri

...ve beğenmediklerimiz

Zayıf eşleştirme sistemi

İyi olmayan alıştırma modu

Kuzey Amerika'da sadece bir sunucu var

3.2 out of 5
Editör Oyu: 6,5

Tür: aksiyon, strateji, MOBA

Senaryo: fantastik, anime

Grafikler: tam 3 boyutlu

PvP: maçlı ya da düellolu PvP


R2 Games'in geliştirdiği Heroes Evolved, türün favorilerinden DOTA 2 ve League of Legends'den ilham alan bir MOBA oyunu. Sakın bu oyunlarla olan benzerliğinden hareketle bu çalışmayı başka bir klon oyun olarak değerlendirmeyin, zira oyun farklı olmaya çalışıyor ve bunu da Oyma (Glyph) sistemi gibi ilginç bir oyun mekaniği sunarak gerçekleştiriyor; bu sistem tıpkı bir RPG oyunundaki gibi oyuncuların kendi kahramanlarının özelliklerini değiştirmesine fırsat tanıyor.

Oyuncular ayrıca büyük bir kahraman havuzuna erişim olanağına sahip ve 58 kahramanın tümü de birbirinden farklı, iyi tasarlanmış ve tamamıyla seslendirilmiş. Oyundaki MOBA oyun mekaniği hem taze hem de tanıdık ve iki haritanın yanı sıra 2 tür maç modu içeriyor. Görsel açıdan her ne kadar en iyi gözüken oyunlardan birisi olmasa da LoL'un çizgi roman tarzını biraz anime'le birleştiren tarzı yeterince iyi.

Sonuç olarak Heroes Evolved, MOBA evrenine kayda değer bir alternatif sunuyor. Oyunun kolay erişebilirliliği sayesinde ana oyun programını hızlı bir şekilde indirebiliyor ve ücretsiz oyna özelliği ile hemen ve sorunsuz bir şekilde oyundaki maceranıza başlayabiliyorsunuz. Heroes Evolved'un özellikle maç eşleşmelerindeki dengeler konusunda bazı sorunları olsa da diğer birçok oyunda olduğu gibi zaman geçtikçe daha iyi bir oyuna dönüşecektir.

➔ Ana hatlar:

  • Yeni oyun mekaniği sunan tanıdık MOBA türü.
  • 50'den fazla kendine özgü ve tamamıyla seslendirilmiş kahramanlardan dilediğini seçebilmek
  • Hafif ve hızlı indirilebilen ana oyun programı
  • Sadece oturum açarak elde edilen günlük ödüller

Beğendiklerimiz...

Zorlu görevler

İnanılmaz grafikler

Tuzakları kullanmak eğlenceli

...ve beğenmediklerimiz

Gerçek para kullanarak oyunda çok hızlı bir şekilde başarı elde edebiliyorsunuz

3.2 out of 5
Editör Oyu: 6,5

Tür: aksiyon, strateji, MOBA

Senaryo: fantastik

Grafikler: tam 3 boyutlu

PvP: grup ya da topluluk maçlı ya da düellolu PvE PvP


Orcs Must Die! Unchained, ork saldırılarına karşı savunmalarını delmeye çalıştığınız ve üslerini ele geçirmek için savaştığınız en son çıkan kule savunma oyunlarından. Düşmanlarınız Orklar hücum anlamında etkili olabilecek birkaç yola sahip. Ancak siz de gerek mayınlarla gerekse başka araçlarla onları durdurabilir ve üslerini ele geçirebilirsiniz.

Oyunda arkadaşlarınızla takım oluşturabildiğiniz gibi tek başınıza da dövüşebiliyorsunuz. Bu türdeki benzer birçok oyun gibi farklı sınıflardan karakterler seçebiliyorsunuz. Her karakter kendi sınıfına özel belirli yeteneklere sahip. Bu yetenekleri oyun içinde satın alabileceğiniz ürünlerle de geliştirebiliyor ve düşmanlarınızı daha rahat yenebiliyorsunuz.

➔ Ana hatlar:

  • Esprili ve eğlenceli oyun mekaniğine sahip 2016 MOBA oyunu.
  • Ölümcül tuzaklar kurabiliyor ve sizi yok etmeye çalışan orkların üslerini ele geçirebiliyorsunuz.
  • Karakterlerinizi 5 değişik sınıftan seçebiliyorsunuz.
  • Oyunu tek başınıza ya da arkadaşlarınızla oynayabiliyorsunuz.

Beğendiklerimiz...

WASD tuşları

takım tecrübesi artışı

hızlı oyun içi ilerleme

...ve beğenmediklerimiz

Botların yapay zekasının düşüklüğü

oyuna giriş güçlüğü

ücretli sentineller

3.2 out of 5
Editör Oyu: 6,5


Fragmanı izle:

Tür: aksiyon, shooter, MOBA

Senaryo: fantastik, bilimkurgu

Grafikler: tam 3 boyutlu

PvP: maçlı ya da düellolu PvE PvP herkesin herkese karşı olduğu


MOBA tutkusu devam ediyor...

BigPoint, yepyeni oyunu Shards of War ile MOBA dünyasına hızlı bir giriş yaptı: Peki bu oyun diğer MOBA oyunlarının tekrarı mı olacak yoksa bambaşka bir oyun olarak mı karşımıza çıkacak? Görelim…

Unutanlar için hatırlatalım; MOBA, Çevrim içi Çok Oyunculu Savaş Arenası anlamına gelmektedir.

Yakın geçmişte, iyi ya da kötü olsun bazı oyunlar (League of Legends, DOTA, vb.) sayesinde MOBA tarzı oyunlar yaygınlaşmıştır. Dolayısıyla da aynı türde pek çok oyun piyasaya çıkmıştır. Bunlardan bazıları orijinal oyunlarken kimileri de bu devasa piyasadan faydalanmak isteyen ve öne çıkan oyunları kopyalamaya çalışanların çabalarından ibarettir.

Shards of War, hepimizin hoşuna gidecek ve MOBA tarzına farklı bir hava katacak değişiklikler ile biz oyunseverlerin karşısına çıkmıştır. Düşünsenize artık MOBA oynarken klavyemizin tuşları ile karakterimizi yönlendirebilecek aynı zamanda fare ile nişan alarak çok daha keskin vuruşlar yapabileceğiz. Yepyeni haritalarda yepyeni karakterleri kullanarak bu heyecanı dilersek arkadaşlarımızla dilersek de kendi başımıza yaşayabileceğiz.

Bu değişiklikler çok da büyük değil dediğinizi duyar gibiyim. Aslında haklısınız.. Ancak hemen hemen her oyunda görmeye alıştığımız, "klasikleşen" MOBA tarzı özelliklerini az da olsa değiştirebilen, ileriye taşıyabilen oyunları her zaman desteklemek gerektiği düşüncesindeyim. Bu nedenle, gelin Shards of War' a bir şans tanıyalım ve oyunu daha yakından inceleyelim.

Beğendiklerimiz...

DC evreni

İlginç haritalar

...ve beğenmediklerimiz

Orjinal olmayan oynanış

Bug’lar içermesi

2.5 out of 5
Editör Oyu: 5,0

Tür: aksiyon, strateji, MOBA

Senaryo: fantastik

Grafikler: tam 3 boyutlu

PvP: herkesin herkese karşı olduğu grup ya da topluluk maçlı ya da düellolu PvP


2014 yılında piyasaya sürülen Infinite Crisis, DC evreninde geçen bir MOBA. DC evreninin ana teması üzerindeki paralel evrenlerle ilgili olan kısma yoğunlaşan oyun, Turbine firması tarafından geliştirildi.
Oyunda, tanıdık bildik –bazılarının gerçekten çok orjinal olduğu- bir çok kahraman çeşitli şekillerde yer alıyor. Oyunda bir kaç hata yok değil ancak, yeni çıkan güncellemelerle düzeltiliyorlar. Grafikler için ise, aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil çünkü pek emek verilmemiş ve zayıf gözüküyor.
Buna rağmen, Infinite Crisis yeterince iyi bir oyun. Zaman geçtikçe oyun güncelleniyor ve daha iyi hale getiriliyor. MOBA oyunları arasında muhtemelen “tek ve en büyük” olarak göremeyeceğiz ancak bize rekabetçi ve keyifli dakikalar sunacağı kesin.