Combat Arms

Üzerinde birçok değişiklik yapılabilen taktik üzerine kurulu birinci şahıs nişancı (FPS) oyunu - Cambat Arms'ta bir FPS oyununda şimdiye kadar görülen en geniş silah kolleksiyonu karşısında ağzınız açık kalacak. Ayrıca istenilen şekilde ayarlanabilen kıyafetler yardımıyla rakiplerinizi alt edin.

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Uzun zamandır piyasada yer alan taktik ağırlıklı birinci şahıs nişancı oyunu Combat Arms, türün en gözde oyunlarından Counter-Strike ve Crossfire ile benzer seviyede oldukça sağlam FPS oyun mekaniğine sahip. Oyunu öne çıkaran en önemli özellik çok sayıda silah içermesi ve oyunculara başka hiçbir oyunda olmayan silah geliştirme sistemi sunması.

Combat Arms kıyafetler ve geliştirilebilir silah parçalarını da içeren istenilen şekilde değişiklik yapabileceğiniz bir sisteme sahip. Bu sayede oyuncular tecrübe ve rütbe kazanmak için oyunda daha fazla kalabiliyorlar. Her ne kadar eskimiş grafikler ve ara sıra karşılaşılan hack örnekleri gibi kusurları olsa da oyun FPS hayranlarına zengin bir içerik ve eğlenceli saatler vaat ediyor. Genel olarak Combat Arms'ın uzun süre daha piyasada yerini koruyacak harika bir nişancı oyunu olduğunu söyleyebiliriz.

➔ Ana hatlar:

  • Sistem gereksinimleri çok fazla olmadığı için herkesin oynayabileceği bir oyun.
  • Çok sayıda oyun modu ve farklı silah
  • Son derece iyi oyun topluluğu ve topluluk etkinlikleri
  • Gelişmiş silah değişiklik seçenekleri

Ayrıntılı İnceleme

Eski ama Altın Değerinde

2008 yılında piyasaya sürülen Combat Arms, zamana direnmeyi başarmış oynaması ücretsiz taktik ağırlıklı bir birinci şahıs nişancı oyunu. Oynaması ücretsiz FPS'lerin hayranlarından yeteri kadar destek bulamadığı bir zamanda Combat Arms kendine bir yer edinmeyi ve rekabetçi olmayı başardı.

Bu durumun en önemli sebebi Combat Arms'ın, oyuncuların ve özellikle de yeni oyuncuların rahatlıkla içine girebildiği bir oyun olması. Oyunu oynamak için güçlü bir bilgisayara ihtiyacınız olmadığı için daha fazla oyuncu bu oyunu oynayabiliyor. Yeni oyuncular için Combat Arms'ı öğrenmek son derece kolay ve birkaç dakika içinde ilk maçınıza geçebiliyor ve oyun mekaniğine hemen alışıyorsunuz, özellikle de daha önce bir FPS oynamışsanız. Hareket etmek için WASD tuşlarını kullanıyor ve düşmanlarınızı öldürmek için silahlarınızla nişan alıp ateş ediyorsunuz. Silahların doldurulması ve tecrübe de önemli unsurlardan ancak bu unsurlara oyuncular oyunu daha fazla oynadıkça alışıyorlar.

Oyun Mekaniği

Oyun mekaniği eğlenceli, hızlı ve şiddet dolu.

Çoğunlukla Combat Arms temel FPS oyun mekaniğini çok iyi işlemiş. Counter-Strike ve Crossfire gibi oyunları eğlenceli yapan hızlı maçlar ve silahların geri tepmesi gibi en önemli unsurları içeriyor, böylece oyuncular bu savaş deneyimini tekrar yaşamak için oyunu bir türlü bırakamıyorlar. Ayrıca tıpkı bu oyunlarda olduğu gibi Combat Arms birçok oyun modu ve harita içeriyor ve her birinin bitirilmesi gereken görevleri var. Bu görevleri ister tek başınıza isterse takım olarak oynayabiliyorsunuz. Bir de tabii takım oyunları için standart Ölüm Müsabakaları ile herkesin herkesi öldürebildiği Tek Kişilik Ordu modu var. Nasıl oynamak istediğinize karar vermek için oyun birçok farklı seçenek sunuyor. Her ne kadar oyun ara sıra hacker saldırısına uğruyor olsa da Combat Arms'ta şifre korumalı oyun lobileri ve özel maçlar bu hacker olaylarını en aza indirgiyor.

Oyunda ilerlemek için Combat Arms tecrübe kazanma sistemini kullanıyor ve her oyuncu oynadığı maçlar, öldürdüğü rakipler (kombolar da dahil) sayesinde tecrübe puanı ile oyun içindeki para birimi olan Dişli Puanları (GP) kazanabiliyor. Bir maçı bitirdikten sonra lider tahtasında en üstte yer alırsanız daha da fazla tecrübe ve Dişli Puanlar elde edebiliyorsunuz. Tecrübe puanları rütbelere dönüşüyor ve oyunda ilerleyebileceğiniz 9 rütbe var. Homurtu rütbesinden başlayan yeni oyuncular, en yüksek rütbe olan başkomutanlık rütbesine kadar ilerleyebiliyor. Dişli Puanlar ise rütbenize göre satın alabileceğiniz silahlar ile kıyafetler için kullanılıyor.

Silah Kültürü

Oyundaki silah sayısı, oyun topluluğunun hep daha fazlasını istediğinin bir göstergesi

Combat Arms'taki silah kültürü ile karşılaştırıldığında rütbeler, oyundaki ilerleyişin eğlenceli bir yönü olarak kalıyor. Bütün oyun topluluğu silahlara son derece düşkün, bu durum da 500'den fazla oynanabilen silahın varlığıyla kanıtlanıyor. Ayrıca her yeni sürümde yeni silahlar ekleniyor. Silahlar kuşkusuz çoğu FPS oyununun en temel unsuru ancak Combat Arms'ta en iyi silahlara sahip olmak ve onlar üzerinde değişiklik yapmak kendi başına bir yolculuk, bir macera, bu da oyun zevkini oldukça arttırıyor. Bu durum daha çok rütbenizin Dişli Puanları ile hangi silahları kiralayabileceğinizi tayin etmesinden - son kullanma tarihi olan bir silahı geçici olarak satın almak - ve sizde sonsuza kadar kalacak olan kalıcı silahlardan kaynaklanıyor.

Bütün oyun topluluğu silahlara son derece düşkün, bu durum da 500'den fazla oynanabilen silahın varlığıyla kanıtlanıyor. Ayrıca her yeni sürümde yeni silahlar ekleniyor.

Oyundaki silahların kendilerine ait bir yaşamı var; birçok silah gerçek yaşamda kullanılan ya da FPS türünde ve popüler kültürde yer etmiş silahların farklı versiyonlarından oluşuyor. Ayrıca her bir silah farklı istatistik özelliklere sahip, bu yüzden de oyun tarzınıza ve tercihinize uygun olarak seçimlerde bulunabiliyorsunuz. İşte bu silah seçimi ve üzerlerinde yaptığınız değişiklikler sayesinde oyun topluluğu bu oyunu oynamayı bırakmıyor. En son çıkan silahlar hakkında hemen yeni eleştiriler görüyorsunuz, böylece yeni oyuncular hangi silahlar için hangi rütbelere ulaşmaları gerektiğini rahatlıkla öğrenmiş oluyor. Silah dengesini oluşturmak ise görece daha zor zira yüksek rütbelere ait silahlar ile gerçek parayla satın alınan silahlar, Dişli Puanlarla kiraladığınız silahlara göre çok daha güçlü. Ancak oyunun yapımcıları dengeyi sağlamaya çalışıyor silahlarla ilgili önemli püf noktaları oluşturarak. Örneğin belirli bir silah tek atışta rakibi öldürebiliyor ama sadece 5 atışlık bir cephaneniz olabiliyor, bundan dolayı da oyuncu ne zaman silahı yeniden doldurması gerektiğini öğrenmek zorunda yoksa çok zor durumda kalabiliyor.

Grafikler ve Sunum

Combat Arms'ta yapabileceğiniz değişikler son derece kapsamlı

Combat Arms kuşkusuz eski bir oyun ve eskimiş grafikler bazı oyuncular için sorun oluştursa da Combat Arms'ın büyük bölümü FPS oyun mekaniği üzerine kurulu, bu yüzden de birçok oyuncu için oyunu oynamak çok zevkli olduğu için grafikler büyük bir sorun oluşturmayacaktır. Kullanıcı arabirimi iyi ancak özellikle yeni oyuncular için ekranda gözüken karışık bilgilere alışmak biraz zaman alıyor.

Sunumun asıl parladığı yer ise kuşkusuz hem silahların hem de kıyafetlerin üzerinde değişiklik yapabildiğiniz sistem. Oyuncular karakterlerinin dış görünüşünü havalı dövmeler ve kıyafetlerle değiştirebiliyor ve silahlar söz konusu olduğunda ise güçlerini arttırabileceğiniz ve böylece istatistiksel anlamda sizi güçlendirecek silah parçaları gibi çok daha kapsamlı değişiklikler yapabiliyor. Combat Arms'ın değişiklik yapabildiğiniz sistemlerindeki görsel tutarlılık son derece iyi ve sizi oyunun içine çekiyor.

Sonuç

Birinci şahıs nişancı oyun türünde hiçbir oyuncuyu aksiyon dolu, hızlı bir oyun mekaniğinden daha fazlası tatmin edemez ve Combat Arms da cömert dozlarda bunu başarabilen bir oyun. Ana oyun mekaniği hem bağımlılık yapıyor hem de eğlenceli, bu sayede özellikle oyunu oynamak için en son grafik kartlarına ihtiyaç duyulmadığını düşündümüzde yeni oyuncular da çok rahat bir şekilde oyunun içine girebiliyor. Combat Arms ayrıca çok sayıda silah içeriyor ve oyun topluluğunun silahların ilerleme sistemine olan düşkünlüğü o kadar bulaşıcı ki siz de buna dahil oluyor, rekabet edebilmek için daha fazla tecrübe puanı, Dişli Puanlar ile daha yüksek rütbeler kazanmaya ve böylece en yeni ve en güçlü silahları satın almaya çalışıyorsunuz.

Oyunun bazı kusurları yok değil, örneğin normal oyun sırasında daha fazla hissedilen eskimiş grafikler ile sizi haritanın öbür tarafından öldürebilen ara sıra gözüken hacker olayları can sıkıcı olabiliyor. Ancak bütün bunlar Combat Arms'tan aldığınız zevke engel olmuyor. Sonuç olarak Combat Arms nerdeyse 10 senedir piyasada olan çok iyi bir nişancı oyunu ve oyunun uzun yaşam süresi, bu birinci şahıs nişancı oyununun ne kadar iyi yapıldığının bir göstergesine dönüşüyor.

Combat Arms? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: grup ya da topluluk PvP herkesin herkese karşı olduğu
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: orta

Orjinallik
Piyasadaki oynaması ücretsiz çoğu FPS oyununa göre birçok silah içermesi ile diğer oyunlardan farklı bir yere sahip. Oyun mekaniği önemli ancak silah değişikliklerine ve kiraladığınız silahlara çok daha fazla önem vererek hep en yeni silahla savaşmak için can atıyorsunuz.

Beğendiklerimiz...

Sistem gereksinimi minimum düzeyde

Geniş silah havuzu

Çok sayıda oyun modu

Oyun topluluğu

...ve beğenmediklerimiz

Eskimiş grafikler

Ara sıra karşılaşılan hack olayları

Silah dengesi


Eğlence faktörü
4.0 out of 5
Topluluk
4.0 out of 5
Grafikler
4.0 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. Eski ama Altın Değerinde
  2. Oyun Mekaniği
  3. Silah Kültürü
  4. Grafikler ve Sunum
  5. Sonuç

beğendiklerimiz...

Sistem gereksinimi minimum düzeyde
Geniş silah havuzu
Çok sayıda oyun modu
Oyun topluluğu

...ve beğenmediklerimiz

Eskimiş grafikler
Ara sıra karşılaşılan hack olayları
Silah dengesi
6,5
Grafikler - 80 / 100
Eğlence faktörü - 80 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 80 / 100