World of Tanks

Sadece basit bir savaş oyunu olmayan, taktiksel tarafı kuvvetli olan gerçek bir savaş simülasyonu. RPG öğeleri olan kişiselleştirme ve güçlendirme de mevcut.

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Bu oyun, 2. Dünya Savaşı sırasında geçen, ve baş rolde tankların olduğu bir MMO. Mekanikleri sayesinde sizi uzun saatler bilgisayar başına kitleme potansiyeli olan, alışkanlık yapan eğlenceli bir oyun. Onlarca farklı tankın çeşitli menzillerde çarpışacağı ve en güçlü olanın kazanacağı bir durum söz konusu. Komplike ve zor bir oyun, ayrıca yetenekleri geliştirmeyi gerektiren ve bunu güzel grafiklere bakarak yaptıran bir yapısı var . Eğer 2. Dünya Savaşı ile aranız iyiyse, yaya olarak savaşmaktan sıkıldıysanız veya piyade olmak hafif geliyorsa o zaman World of Tanks tam size göre.

Trailer

Ayrıntılı İnceleme

Oyun dünyasında 2. Dünya Savaşı'nda geçen yapıtlar bulmak çok zor değil ve aslında çok da yoğun bir şekilde işlenen bir konu. Nazi (veya tam tersi) avına çıkan bir askeri oynadığınız sayısız oyun vardır.
World of Tanks bu geleneğin dışında kalıyor sayılmaz, ancak isminden de anlaşılacağı gibi baş rolde insan yerine metalden yapılmış bir büyük makineler var. Yani asker yok, sadece tank var.

Tank Mekanikleri

Aslında tarz olarak World of Tanks, hem "role playing" hem de aksiyon türü oyun elementlerini barındırıyor. Bunların üstüne nasıl nişan alıp vurmanız gerektiğini de bilmeniz gerekiyor. Tankı dışardan gördüğümüz için bir nevi oyuna, kamera açısından dolayı TPS de denebilir.
Oyundaki amacımız, düşmanlara ateş ve mermi yağdırmak ve oyun dünyasına dağılmış olarak bulunan anahtar noktalara ulaşmak. Eğlence katan kısım ise, bunları takım halinde başka bir takıma karşı yapıyor olmak.
Kiminin devasa boyutlarda, kiminin ise daha mütevazi boyutlarda olduğu, birbirinden değişik harita var.
Bir savaşını kimin kazanacağı çoğunlukla nasıl taktik belirleneceğine bağlı.
Örneğin, eğer refleksleriniz kuvvetliyse ve tankınız yeterince upgrade edildiyse, düşmana doğru gidip süpriz bir şekilde bir anda onu yenmek mümkün olabilir, en azından küçük ya da orta büyüklükteki haritalarda; ancak ortam genişse ve düşmanın arkasına saklanacağı çok fazla şey varsa o zaman bu taktik muhtemelen sizi yenilgiye götürecektir. Bu tür durumlarda takım arkadaşlarıyla olan koordinasyon önem kazanıyor.

Bir kaç farklı tankla oynayabilirsiniz ama her biriyle iyi bir duruma gelmek daha çok zamanınızı alacaktır çünkü geliştirmler için kaynaklarınızı harcamanız gerekiyor. Bahsi geçen kaynaklar ise savaşlar bittiğinde tecrübe puanı ve kredi olarak kazanıyorsunuz. Kredi ile tankınızı onarabiliyorsunuz, mermi satın alarak harcayabiliyorsunuz. Tecrübe puanı ile ise, tankınıza yeni parçalar ekleyerek iyileştirmeye çalışıyorsunuz. Bir tankın bütün parçalarını tamamladığınızda ise, tankınız "Elite Tank" seviyesine yükseliyor.

Tank Sınıfları

World of Tank'teki ordular ABD, Fransa, Almanya, Sovyetler Birliği v Çin olarak karşımıza çıkıyor ve hepsi belli tank sınıflarını kullanıyor. Tankların sınıfları ise şöyle: Light Tank, Medium Tank, Heavy Tank, Tank Destroyer ve SPGs (Topçu). Her biri için değişik stratejiler belirlemek size düşüyor. Örneğin, heavy tank, medium tank'e göre çok daha yavaştır ama ateş gücü yüksektir. Medium tank'in avantajı ise hızlı olmasıdır. Heavy tank, medium tank'e dönüp nişanlayana kadar medium tank bazı durumlarda, heavy tank'in etrafında turlayarak onu mermi yağmuruna tutabiliyor.

Tanklar Parlıyor

World of Tanks'in grafikleri çok güzel.
Oyunun görsellerinden bir Crysis olmasını beklemeyin ama şunu belirtmeliyiz ki, Wargaming.net bu oyunu ücretsiz sunuyor ve grafik motorunun hafif olması da oyunun her bilgisayarda sorunsuz çalışmasını sağlıyor.
Tank modellerinin sayısı oldukça fazla ve oldukça dikkatle modellenmiş, her detaya dikkat edilmiş.
Her tank gerçekten de 2. Dünya Savaşı'nda kullanılan modellerden ve görsel olarak da, çıkardığı sesler olarak da paletlerinden tepesine kadar bütün parçaları mükemmele yakın.

Sonuç

Wargaming tarafından geliştirilen ve en azından denenmeyi hakeden bu yapım tereddütsüz orjinal bir oyun. Denemenin ötesinde, Premium bir hesaba sahip sahip olmak istiyor olabilirsiniz. Bu da size tecrübe puanı ve kredi olarak geri dönüyor.
Kontrollerde ustalaşmak başlarda bir nebze zor olsa da, eğer oyun mekaniklerini anlar ve ona göre taktik geliştirip, reaksiyon gösterirseniz, yenilmez olmanız şaşırtıcı olmayacaktır!
Bitirmeden şunu da eklemekte fayda var: World of Tanks artık XBOX konsollarında da var!

World of Tanks? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: grup ya da topluluk maçlı ya da düellolu PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: ortalama
Deneyim kazanma oranı: orta

Orjinallik
Yalnızca zırhlı tanklarla oynanan bir savaş oyunu

Beğendiklerimiz...

Tankların ibretlik kullanımı

Yüksek derecede taktiksel

...ve beğenmediklerimiz

Bazlıları için başlangıçta zor olabilir


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
8,2
Olağanüstü

Review summary

  1. Tank Mekanikleri
  2. Tank Sınıfları
  3. Tanklar Parlıyor
  4. Sonuç

beğendiklerimiz...

Tankların ibretlik kullanımı
Yüksek derecede taktiksel

...ve beğenmediklerimiz

Bazlıları için başlangıçta zor olabilir
8,2
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100