World of Warships

Tarihsel Stratejik Savaş Oyunu - World of Warships II. Dünya Savaşı'na damgasını vuran gemilerle çok oyunuculu olarak oynamanızı mümkün kılan bir savaş oyunu. Oyundaki bütün gemiler gerçekte var olmuş ve oyuna en iyi şekilde aktarılmıştır.

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Wargaming, World of Warplanes ve World of Tanks'ten sonra oyunlarına bir yenisi ekledi: World of Warships. II. Dünya Savaşı'ndan izler taşıyan World of Warships ücretsiz olarak ve çevrimiçi olarak oynanabiliyor. Tarihsel gerçekliklerle donatılmış oyundaki II. Dünya Savaşı'na damga vurmuş gemileri kişiselleştirip özelleştirerek komuta etmeniz ve rakiplerinizi yok etmeniz gerekiyor.

➔ Ana hatlar:

  • II. Dünya Savaşı'nın izlerini taşıyor.
  • Tarihsel gerçekliklerin işlenmesi oyunun eğitici olmasını sağlamış.
  • Dört farklı gemi seçeneği ile orijinallik amaçlanmış.
  • Farklı gemilerin farklı özellikleri olması çok oyunculu olarak oynamayı zevkli hale getirmiş.
  • Birden fazla ülkenin tarihinden kesitler taşıması farklı ülkelerdeki oyuncuların birbirleriyle daha rekabetli şekilde savaşmasına vesile olmuş.

Trailer

Ayrıntılı İnceleme

Wargaming, oyun portfolyosuna yenisi ekledi: World of Warships. Tank seslerinin gerçekçi çıkması için World of Tanks'te Rusya'daki tarihi eser tankların seslerini kaydeden Wargaming yetkilileri, yine World of Warships'te günümüzde dek iyi muhafaza edilmiş bu tarihi savaş gemilerinin gerçekçi görünmesi için birebir benzerlerini yaratmaya çalışmışlar. Karşılaşma, egemenlik ve standart savaşlar olmak üzere 3 adet savaş tarzı olan oyunda ayrıca muhripler, kruvazörler, uçak gemileri ve zırhlılar olmak üzere 4 tane farklı tipte savaş gemisi var. Yüzyılın en iyi grafiklerine sahip olağanüstü bu oyunu gelin daha yakından inceleyelim.

Alışması Biraz Zor Ancak Alışınca Bağımlılık Yaratan Oynanışı

World of Warships'te standart savaş, egemenlik savaşı ve karşılaşma savaşı olmak üzere üç farklı oyun kipi bulunmakta.

Standart savaşlarda iki ekip ve iki üs vardır. Düşman üssü ele geçirilirse, süre biterse ya da bir ekipte yer alan bütün gemiler yok edilirse savaş biter. Bu üç savaş kazanma yönteminden üs ele geçirmek en karışığı ve en zoru. Bir üssü çabucak ele geçirmek imkânsız. Bir üssü ele geçirmek için 180 saniye beklemeniz gerekiyor. Kazandığınız ele geçirme puanlarını ekranın üst kısmında görebilirsiniz. Eğer bir arkadaşınız savaşta sizinle aynı safta yer alırsa ele geçirme oranınız %50 oranında artar. Sadece doğrudan isabet ele geçirme puanını düşürür ve aynı ele geçirme sınırında duran arkadaşınıza doğrudan gelecek olan isabetli bir atış sizin ele geçirme puanınızı düşürmez.

Karşılaşma savaşlarında sadece bir adet üs vardır. Üssü ele geçirmeniz ve düşmanlarınızı yok etmeniz gerekir. Üs etrafında veya içinde kısa mesafeli çatışmaların yaşandığı karşılaşma savaşlarında zırhlılar ve kruvazörler aktif olarak savaşır ve karşılaşma savaşlarında üs ele geçirmek için 240 saniye beklemeniz gerekir.

Egemenlik savaşlarında, savaş başlangıcında her ekibin 300 egemenlik puanı vardır. Ya 1.000 puan toplayarak kazanırsınız ya da bütün gemilerinizi ve egemenlik puanlarınızı kaybederek yenilirsiniz. Hemen hemen bütün haritalarda üç veya beş kontrol alanı bulunur ve bu alanları ele geçirmek ortalama 45 saniyedir. Aynı anda iki farklı gemi aynı egemenlik alanında yer alırsalar, ele geçirme durur. Her alan ele geçirmek daha hızlı puan toplamanızı sağlar ve bir alan ele geçirirseniz sürekli egemenlik puanı toplarsınız. Düşmanlarınızı yok ettiğinizde daha fazla egemenlik puanı kazanırsınız. Geminiz ne kadar çok büyürse, aynı orantıda puan kazanırsınız. Olur da süre biterse, en fazla puanı olan ekip oyunu kazanır.

 

Dört Farklı Kişiselleştirilebilir Gemi Tipi

Muhteşem grafik özelliklerine sahip olması ve çok oyunculu olarak oynanmasının yarattığı sunucu yetersizliğinden dolayı, World of Warships oyununu bilgisayarınıza resmi siteden indirmeniz gerekiyor. Oyunu indirip bilgisayarınıza yükledikten sonra ise Warships'in sitesinden alacağınız üyelik ile oyuna giriş yapıyorsunuz.

Muhripler, kruvazörler, zırhlılar ve uçak gemileri olmak üzere 4 farklı gemi tipinden birini seçerek oyuna başlıyorsunuz.

Amerikan ve Japon olmak üzere iki tip muhrip var. Muhripler, kruvazörlere kıyasla daha küçük ve zırhsızlar. Küçük olmalarına rağmen hızlı ve hareketli olmaları sebebiyle kendilerinden büyük olan gemileri yok edebilirler. Amerikan ve Japon muhripler birbirlerinden farklı özelliklere sahipler ancak genel açıdan bakıldığında birbirlerine karşı zayıflıkları güç dengesi oluşturuyor. Mesela, küçük boyutlu Japon muhripleri rakip gemilerin kendilerini farkedemeden saldırmalarını mümkün kılarken kovan ve torpidoları kötü yerleştirilmiş olan Amerikan muhripleri hem düşük menzilli hem de daha az zarar verecek şekilde saldırıyor.

Japon ve Amerikan olmak üzere yine iki tip farklı kruvazör var. Amerikan kruvazörleri ağır topları, etkileyici zırh korumaları, oldukça etkin uçaksavar topları ve yüksek hızları ile ayırt edilir.  İyi zırhlı ve ağır silahlandırmalı Amerikan kruvazörleri zırhlıların mermilerinden ve muhriplerin torpidolarından kaçmayı sağlayacak kadar güzel bir manevra kabiliyetine sahip. Yüksek hızlarıyla Japon kruvazörler, etkin bir şekilde hem hafif düşman gemilerine karşı hem de  torpido kovanları ve iyi topları ile zırhlılara karşı da savaşabiliyorlar. Daha iyi geliştirilmiş zırha sahipler ve ilk uçaksavar donatımları oldukça kuvvetli. Japon kruvazörlerinin birçok bakımdan eşsiz olduğunu ve diğer ülkelerin kruvazörlerinden farklı olduklarını söyleyebiliriz. Temel özellikleri iyi dinamikler, bolca topçu ve kuvvetli torpido bataryalarını içeriyor. Acımasız birer gece avcısı olarak tasarlandıklarından beceriyle kullanıldıklarında her türden düşmanı, tipi ve ülkesi farketmeksizin yenebilirler.

Zırhlılar, World of Warships'te hem de tarihte büyük filoların bel kemiği olmaları özelliğini taşırlar. Sadece kendilerine özgü olan özel farklılıkları nedeniyle bütün ülkelerin zırhlıları, oyunculara diğer ülkelerden oldukça ayrı olan eşsiz birer oynanış sağlar. Her ne kadar Amerikan ve Japon gemileri birçok benzerlik taşısa da her iki ülke gemi inşasına tamamen farklı yaklaşmışlardır. Amerikalılar ya hep ya hiç zırh şemasını benimsemiştir. Zırhın çoğunluğunu geminin köşkünün etrafına yoğunlaştırarak arka ve baş kısımları korumasız bırakılmış. Öte yandan iyi silahlandırılmışlardır ve üstün bir yangın söndürme kabiliyeti de bulunan mükemmel birer beka kabiliyetine sahiplerdir. Amerikan zırhlılarına göre beka kabiliyetinde zayıf kalsalar da Japon zırhlıları daha hızlı ve daha gelişmiş optiklere sahiptir.

Amerikan ve Japon uçak gemileri hem hareket kabiliyetleri hem de ikincil silahlandırmalarıyla birbirlerinden oldukça farklı. Ancak oyun içindeki kilit farklılıkları uçakların performansları ve hava gruplarının düzeniyle alakalı. Her uçak gemisi çeşitli görevleri yapabilme kapasitesi olan birçok çok filoya sahip. Uçak gemilerindeki tüm filolar keşif için kullanılabilir. Uçak gemisinin oynanış tarzını ve ekipteki rolünüzü değiştirebilirsiniz. Geminizdeki havacılığın düzenini uçak tiplerinden istediğinize ağırlık vererek ayarlayabilirsiniz. ABD uçak gemileri havaya hükmedebilir bu da Japon emsallerini genellikle yenmelerini sağlar. Buna karşılık, Japon uçak gemileri kullanıcıyı daha agresif bir oyuna teşvik eder.  Japon hava grupları küçüktür ama sayıca fazladır.  Uçak gemilerinin asıl gücü havadan bırakılan torpidolardır. Çok az sayıda gemi aynı anda birkaç filonun saldırısından isabet almadan çıkabilir.

Olağanüstü ve Gerçekçi Oyun Grafikleri

Düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olmak üzere World of Warships'te dört farklı ön ayarlamalı grafik seçeneği var. World of Warships olağanüstü oyun grafikleriyle tarihin gerçekliklerini en iyi şekilde yansıtarak siz oyunculara daha keyifli bir oyun deneyimi sunuyor.

Sonuç: Mutlaka Denenmeli

World of Tanks gibi oyunların yaratıcı Wargaming'in son oyunu olan World of Warships'i oynamanız kesinlikle önerilir. Premium üye olmadığınız takdirde kısıtlı gemileri kullanabilseniz de oyunun harika grafiklerle size ücretsiz olarak sunulması bu durumu dengeliyor. Küçük bir ipucu verecek olursak, Wargaming'in yakında zamanda planladığı bir proje de World of Warplanes, World of Tanks ve World of Warships oyuncularının bir arada savaştığı yeni bir platform yaratmak. Eğer tarihe meraklıysanız ve strateji oyunlarını seviyorsanız, World of Warships'i denemenizi öneriyorum.

World of Warships? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: tam 3 boyutlu
PvP: maçlı ya da düellolu PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: az
Deneyim kazanma oranı: yavaş

Orjinallik
World of Warships'te standart savaş, egemenlik savaşı ve karşılaşma savaşı olmak üzere üç farklı oyun kipi bulunmakta. World of Warships olağanüstü oyun grafikleriyle tarihin gerçekliklerini en iyi şekilde yansıtarak siz oyunculara daha keyifli bir oyun deneyimi sunuyor.

Beğendiklerimiz...

tarihten izler taşıması

aşırı kaliteli grafik özellikleri

kişiselleştirilebilir dört farklı gemi türü

...ve beğenmediklerimiz

premium olmayan kullanıcılara kısıtlı gemilerin verilmesi


Eğlence faktörü
4.5 out of 5
Topluluk
4.0 out of 5
Grafikler
4.5 out of 5
9,0
Olağanüstü

Review summary

  1. Alışması Biraz Zor Ancak Alışınca Bağımlılık Yaratan Oynanışı
  2. Dört Farklı Kişiselleştirilebilir Gemi Tipi
  3. Olağanüstü ve Gerçekçi Oyun Grafikleri
  4. Sonuç: Mutlaka Denenmeli

beğendiklerimiz...

tarihten izler taşıması
aşırı kaliteli grafik özellikleri
kişiselleştirilebilir dört farklı gemi türü

...ve beğenmediklerimiz

premium olmayan kullanıcılara kısıtlı gemilerin verilmesi
9,0
Grafikler - 90 / 100
Eğlence faktörü - 90 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 80 / 100