Hex: Shards of Fate

MMORPG öğelerine bulanmış bir Trading Card Game (kart oyunu) olan Hex – Shards of Time, masaüstü ve kart oyunlarının dijitalleştirilmeye başlandığı bu çağda bize keyifli anlar sunuyor!

Hemen Oyna

Ekran Görüntüleri (büyütmek için tıklayın)

Oyun incelemesi

Evet öncelikle Magic the Gathering’i bilenler el kaldırsın! Ya Hearthstone? Eğer bu ve benzeri oyunları biliyor ve seviyorsanız zaten Hex’i seveceksiniz. Bilmiyorsanız da Hex bir başlangıç olabilir!

Hex’in piyasadaki benzer oyunlardan biraz daha farklı bir hedefi var. O da kart oyununu bir MMO’ya dönüştürmek. Evet yanlış duymadınız. Bu yolda da emin adımlarla ilerliyorlar. Henüz beta aşamasında olan Hex, kimi zaman PvE’siyle kimi zaman PvP’leriyle size çok keyifli dakikalar, saatler yaşatacak!

Ayrıntılı İnceleme

Çok Güzel Bir Tutorial!

Oyuna ilk başladığımızda başlangıç desteleri olan İnsanlar, Orklar, Cüceler veya Şinhareler destelerinden birisini seçiyoruz. Daha sonra oynadıkça yeni kartlar kazanacağız.

Hemen ardından tutorial’a giriş yapıyoruz. Tutorial etraflıca tasarlanmış ama detaylı olduğu kadar da sade tutulmaya çalışılmış. Böylece oyunun bütün özelliklerini anlatarak oyuncuyu bilgiye boğmayan tam tadında bir tutorial olmuş. Çok daha karmaşık olabilirdi çünkü Hex gerçekten detaylı ve stratejik düşünülmesi gereken bir oyun.

Tutorial’ın ardından New Player Guide’a bakabilirsiniz. Tutorial’da oyun mekanikleri anlatılırken, burada ise oyunda genel olarak neler yapabildiğimiz özetleniyor.

Bunu da okudum şimdi ne yapacağım diyorsanız, sırada Trials var! Burada ise, 5 adet farklı karakterle kapışıyoruz ve oyunu iyice öğreniyoruz. Trial sırasında her karakteri geçince kart ve altın kazanıyoruz böylece altınlarımzı da harcayarak farklı kartlara sahip oluyoruz. Artık esas PvE ve PvP’lere hazırız!

Oyun Modlarımız

Tutorial, Trial gibi öğrenme kısımlarını tamamladıktan sonra rastgele gerçek oyuncularla ya da yapay zekayla kozlarımızı paylaşabiliyoruz. Böylece hazırladığımız destenin güçü ve zayıf yanlarını görerek destemize ince ayar çekebiliyoruz. Buranın ismi Eğitim Alanı olarak geçiyor.

Oyunun şu andaki en önemli PvE modu ise Frost Ring Arenası olarak karşımıza çıkıyor. Burda 4 seviyeden oluşan bir yol var önümüzde. Her bir seviyede 5 farklı karakterle karşılaşıyoruz ve sonuncusu boss niteliğinde oluyor. Toplamda 3 yenilgi alana kadar ilerleyebiliyoruz. İlerledikçe de altın keseleri ve hazineler kazanıyoruz. Ama buraya girmeden önce güçlü kartlar elde etmeniz ve sinerjik bir destenizin olması iyi olabilir. Yoksa 1. seviyenin sonunda bile kaybedebiliyorsunuz.

Deste oluşturmak oyunun en önemli kısımlarından birisi. Geliştiriciler kart yöneticiliği arayüzünü çok güzel yapmışlar. Kartları her türlü özelliklerine göre sıralayıp aradıklarımızı kolayca bulmamızı ve karşılaştırmamızı sağlıyor.

Bunların dışında Kampanya modu çok kapsamlı bir özelliği olacak gibi duruyor oyunun. Heyecanla bekliyoruz!

Mekanikler

Öncelikle oyunun en başında herkese 7’şer kart dağıtılıyor ve eğer gelen kartları sevmezseniz elinizi desteye karıştırıp baştan dağıtılmasını isteyebiliyorsunuz. Ancak her istediğinizde 1 kart eksilerek geliyor elinize ki, yeni kart istemenin de bir dezavantajı olsun.
Sıra her bize geldiğinde yalnızca bir kaynak kartı oynayabiliyoruz. Kaynak kartları, sonrasında bizim için savaşacak ünitelerimizi oynayabilmemiz için gerekli ve çok önemli. Ayrıca bunlar her destede en fazla bulunan kartlar. Çokluğu kadar azlığı da hoş bir şey değil. Kaynaklar ise: Kan, Vahşi Doğa, Elmas, Yakut ve Safir.

Ünite kartlarımız bir genel olarak hangi kaynağı oynarsak oynayalım bir limiti var, bir de olmazsa olmaz kaynak isteyen kartlar var. Örneğin A ünitesi oyuna sokulmak için herhangi 2 kaynak isterken, B ünitesi herhangi 2 kaynak ve bunlardan birisi Kan cinsinde olmalı gibi gereksinimleri olabiliyor. Bunlar sinerjik desteler oluşturmak isteyenler için önem arzediyor.

Genel olarak bir turn şunlardan oluşuyor: Kart çekme aşaması, birinci ana aşama (kaynak oynama, ünite oynama), saldırı aşaması (daha önceden indiğimiz ünitelerden kimler saldıracak, kimler saldırmayacak), saldırılan kişinin savunmasını belirlemesi (saldıranları üniteleri hangi üniteler bloklayacak), hasarı aktarma (oyun motorunun toplam hasarı çözümlemesi, sonuçta kim kime ne kadar vurdu ve her ünitede ve şampiyonda ne kadar can kaldı), ikinci ana aşama (bunların ardından yapılacak aksiyonlar) ve son aşama.

Bazı kart oyunlarında üniteler karşıdaki şampiyona vurmak haricinde karşı oyuncunun ünitelerine de saldırı yapabiliyor. Hex’de ise her saldırı otomatik olarak şampiyona yöneltilmiş oluyor, karşı üniteler bunları bloklayabiliyor. Bu tarz bir oyun yapısı da değişik stratejileri beraberinde getiriyor. Bunun haricinde şunu da belirtmek de fayda var: Bir ünite hasar aldığı zaman o hasar kalıcı olmuyor. Turn bittiği zaman ölmemiş her ünitenin sağlık puanları eski hallerine geri dönüyor.

Kartlarımızı belirlemek dışında, şampiyonumuzu da seçebiliyoruz. Şampiyonların oyuna etkisi ise herbirinin farklı bir özel gücünün olması. Destemize ve kartlarımıza hangisi daha uygunsa onu şampiyon olarak belirleyebiliyoruz.

Başka bir mekanik ise oyundaki uçan üniteler. Uçan üniteler saldırı yaptıklarında yerdeki üniteler bu arkadaşları bloklayamıyor ancak yerden saldıran yapan üniteleri uçan üniteler bloklayabiliyor. Bu da oyunculara farklı stratejiler için olanak sağlıyor.

Kaynak ve ünite kartları haricinde artefakt ve hızlı eylem kartları da var. Herbir artefaktın faydalı özellikleri bulunuyor. Hızlı eylem kartları ise sıra düşmanda olsa bile anlık olarak oynanabiliyor.

Sonuç

Sonuç itibariyle Hex, kart oyunu severler için çok şey vaadediyor. Kart oyunlarına ilgisi olan oyuncular için kesinlikle tavsiye edilebilecek bir oyun. Daha önce denememiş olanlar için ise, çok güzel bir başlangıç olabilir!

Hex: Shards of Fate? Dünyasına katılmaya hazır mısınız? Buraya tıklayın ve hemen şimdi oynayın!

Grafikler: animasyonlu sanat eserleri
PvP: PvE PvP
Gerçek para dükkanı etkisi: az
Deneyim kazanma oranı: yavaş

Orjinallik
Orjinalliği kesinlikle bir kart oyununu MMO öğerleriyle süslemesi

Beğendiklerimiz...

Kolay anlaşılır oyun mekanikleri

Sıkmayan oyun yapısı

Dinamik ve göze hoş gelen arayüz

...ve beğenmediklerimiz

Oyunlar bir karrt oyunu için fazla uzun sürebiliyor

Beta sürecinde olduğu için henüz eksikler var


Eğlence faktörü
3.5 out of 5
Topluluk
3.5 out of 5
Grafikler
3.5 out of 5
6,5
Gerçek Hayranlar Için

Review summary

  1. Çok Güzel Bir Tutorial!
  2. Oyun Modlarımız
  3. Mekanikler
  4. Sonuç

beğendiklerimiz...

Kolay anlaşılır oyun mekanikleri
Sıkmayan oyun yapısı
Dinamik ve göze hoş gelen arayüz

...ve beğenmediklerimiz

Oyunlar bir karrt oyunu için fazla uzun sürebiliyor
Beta sürecinde olduğu için henüz eksikler var
6,5
Grafikler - 70 / 100
Eğlence faktörü - 70 / 100
Süreklilik - 80 / 100
orjinallik - 80 / 100
Topluluk - 70 / 100